Medimagazin logo

Bakan Koca: Uyuz hastalığıyla ilgili bir salgın söz konusu değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uyuz hastalığıyla ilgili bir salgının söz konusu olmadığını söyledi
Kaynak: AA
Bakan Koca: Uyuz hastalığıyla ilgili bir salgın söz konusu değil
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Uyuz vakaları ile ilgili görüşünüzü alabilir miyiz?" sorusunun yöneltildiği Bakan Koca, şunları kaydetti:

"Uyuz vakalarında endişeye sebep olabilecek bir artış yok. Kısmi bir artış tespit ettik. Çok yakın takip ettiğimiz bir durum. Erken uyarı sistemlerimiz gayet iyi çalışıyor. Bu sayede olağan dışı gelişmelere erken müdahale şansımız oluyor. Uyuz özelinde konuya bakacak olursak, Türkiye genelinde uyuz vakalarında prevalans geçen yıl 2.03 iken bu yılın ilk dokuz ayında 2.17. Yani geçen yıla göre yaklaşık yüzde 7 oranında bir artış gerçekleşmiş. Deprem bölgesinde ise bu artış yaklaşık yüzde 13 oranında oldu. Deprem bölgesi için beklenenin altında. Dolayısıyla ciddi bir artış olmadı. Bir salgın durumundan bahsedilmesi söz konusu değil. Son yıllarda özellikle Karadeniz ve Doğu Akdeniz bölgelerinde artışın biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz."

uyuz hastaligi
saglik bakani fahrettin koca
salgin
Yorum (3)
Zeynep Çınar
başırılarınız daim olsun hocam. anneniz de nurlar içinde uyusun.🙏
Cevapla
muzaffer hekim
siz onu kaşınan 10 milyona söyleyin!
2
Cevapla
HALİT YAŞAR
ülkeye bi̇r anda ne i̇düğü beli̇rsi̇z temi̇zli̇kten ve medeni̇yetten yoksun mi̇lyonlari hobaraaaa di̇ye doldurursan olacaği bu...kizamik ortadan kalkmişti yeni̇den hortladi uyuz hortladi bakalim sirada daha hangi̇ salginlar var....ama pek saygideğer yetki̇li̇lere sorarsaniz her yer güllük güli̇stan
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir