Medimagazin logo

Bakan Koca: Olası salgınlara anında ve yerinde müdahale devrede

Hatay'da görevli halk sağlığı ekiplerinin çeşitli bölgelerden numuneler alarak barsak enfeksiyonunu önleme amacıyla mobil laboratuvarlarda incelediklerini söyleyen Koca, olası salgınlara karşı anında ve yerinde müdahalenin devrede olduğunu ifade etti
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Bakan Koca: Olası salgınlara anında ve yerinde müdahale devrede
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından 20 Şubat'ta Hatay’da 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki deprem oldu. Depremlerde Hatay’da çok sayıda bina yıkıldı, binlerce kişi yaşamını yitirdi. Halk çadır kentlerde barınmaya başlarken, zarar gören su ve elektrik altyapısını onarmak için de çalışma başlatıldı. Halkın tuvalet ihtiyacı için kentin çeşitli noktalarına mobil tuvaletler yerleştirildi. İçme suyunun güvenli olmadığı gerekçesiyle yetkililer tarafından bu suyun kullanılmasının önerilmediği bildirildi.

Olası salgın hastalıklara karşı önlem almak amacıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'ne ait saha araştırma aracı ile mobil laboratuvar, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesindeki sahra hastanesine konuşlandırıldı. 

Çeşitli bölgelerden alınan su numuneleri saha araştırma aracında 18 ila 24 saat içinde analiz edilip ilgili birimlere aktarılıyor. 

Aktif durumdaki sağlık kuruluşları ve sahra hastanelerinden gönderilen numuneler ise ishal vakalarıyla solunum yolu etkenlerinin herhangi bir tehlike oluşturup oluşturmadığı yönünde 1,5 saatte moleküler tanı koyuyor.

Bakan Koca: Olası salgınlara anında ve yerinde müdahale devrede

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Halk Sağlığı ekiplerimiz Hatay’da çeşitli bölgelerden barsak enfeksiyonuna karşı numuneler alarak mobil laboratuvarda inceliyor. İleri düzey moleküler testlerle şehirde herhangi bir salgın hastalık olup olmadığı takip ediliyor. Olası salgınlara anında ve yerinde müdahale devrede." ifadelerini kullandı.


 

salgin hastalik
hatay
barsak enfeksiyonu
fahrettin koca
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir