Medimagazin logo

Bakan Koca, 'Gözünüz aydın' diyerek duyurdu: Uzmanlık eğitiminde mecburi hizmet süresine düzenleme

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aynı sınavla üniversite hastaneleri veya eğitim ve araştırma hastanelerine yerleşen uzmanlık öğrencilerinin kadro farkından kaynaklanan özlük hakkı eşitsizliklerini ortadan kaldıran düzenlemenin Mecliste kabul edildiğini duyurdu.
Kaynak: AA
Bakan Koca, 'Gözünüz aydın' diyerek duyurdu: Uzmanlık eğitiminde mecburi hizmet süresine düzenleme
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Gözünüz aydın arkadaşlar!" ifadesini kullanarak, Meclisten geçen yasa ile uzmanlık eğitimini Sağlık Bakanlığı kadrosuyla tıp fakültesinde yapanların mecburi hizmet süresinin diğer uzmanların mecburi hizmet süresi düzeyine indiğini belirtti.

"Uzmanlık eğitiminde adalet" başlığıyla düzenlemeye ilişkin bilgiler veren Koca şunları kaydetti:

1. Aynı sınavla Üniversite Hastaneleri veya Eğitim ve Araştırma Hastanelerine yerleşen uzmanlık öğrencilerinin kadro farkından kaynaklanan özlük hakkı eşitsizliklerini ortadan kaldıran düzenleme Büyük Millet Meclisinde kabul edildi.

2. Bakanlığımız veya bağlı kadrolarda tıp, diş hekimliği, yan dal uzmanlık eğitimi yapan asistanlarımızın, eğitimlerini tamamladıklarında, şu an görevlendirme süresi kadar olan ve kuruluşlarımızda yerine getirilen hizmet yükümlülüğü kaldırılmaktadır.

3. Bu asistanlarımızdan artık yüklenme senedi, kefalet senedi alınmayacaktır. Uzmanlık eğitiminde çeşitli sebeplerle başarısız olmaları veya kendi istekleri ile uzmanlık eğitimini bırakmaları durumunda ise hizmet yapma zorunlulukları bulunmayacaktır.

4. Meclisimizde kabul edilen düzenlemeyle, halen uzmanlık eğitimi devam edenlerin de Bakanlığımıza hizmet yükümlülüğü sona ermektedir. Eğitimleri süresince asistanlarımıza yapılan ödemeler için artık borç çıkarılmayacaktır.

5. Bir önceki uzmanlık eğitimi sınavına girip, akabinde görevden çekilen/ çekilmiş sayılanlar, tekrar uzmanlık eğitimi veya yan dal uzmanlık eğitimi programına yerleşmeleri halinde (bir defaya mahsus), beklemeden eğitimlerine başlayabilirler.

6. Asistanlarımız, Üniversitelerimizde ve Bakanlığımıza bağlı hastanelerde hakları açısından eşit tutulacaktır. Üniversitelerimizde kadro kısıtlılığı da sorun olmaktan çıkacaktır. Sebep ne olursa olsun, eşitsizliklerin yarınımızda yeri yoktur.

uzmanlık eğitimi
bakan koca
mecburi hizmet
Yorum (23)
OPR
böyle küçük şeylere karnımız tok artık .....
0
Cevapla
Uzman Amele
Söylediklerim ve söyleyeceklerim icimde saklı..
0
Cevapla
Osman Emral
Sayın bakan,istediğinizde istediğiniz yasayı kaşla göz arasında çıkartıyorsunuz. Bizim özlük hakları ile ilgili yasadan ne haber. Geçenlerde hazırlıklar devam ediyor dediniz de bu nasıl hazırlıkmış ki kapı duvar oldunuz,sesiniz çıkmıyor. Biz hekimler aralık ayında ki yasayı istiyoruz, hemen şimdi. Lafı eveleyip gevelemeden. Korkarım yakında özlük haklarını düzelteceğiniz hekim bulamayacaksınız.
18
Cevapla
EKREM BİR
ALIN SİZE MÜJDE, BAŞIMIZ GÖĞE ERDİ
15
Cevapla
Dr
Almancaya devam
34
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir