Medimagazin logo
Bakan Akdağ: Nükleer santral en son teknolojiyle yapılmalı
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sinop'a kurulması planlanan nükleer santralle ilgili değerlendirmesinde, en son teknoloji içeren güvenli yatırım olması gerektiğini söyledi
Bakan Akdağ: Nükleer santral en son teknolojiyle yapılmalı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
SİNOP (A.A) Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sinop'a kurulması planlanan nükleer santralle ilgili değerlendirmesinde, en son teknoloji içeren güvenli yatırım olması gerektiğini söyledi.


Bakanlığıyla ilgili çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sinop'a gelen Bakan Akdağ, Vali Vekili Yılmaz Yolcu, Belediye Başkan Vekili Talat Baş'ı makamlarında ziyaret etti. Ardından da Ak Parti İl Başkanlığında partililerle bir araya geldi.
Ziyaretler sırasında açıklamalarda bulunan ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akdağ, Karadeniz Bölgesi Kanser Risk Araştırması sonuçlarıyla ilgili bilgi verdi.

Söz konusu araştırmanın sonuçlarının iki gün önce açıklandığını hatırlatan Akdağ, çalışmanın bu konudaki tartışmaları sonlandırdığını söyledi. Çalışma sonucuna göre, Çernobil'den etkilenme nedeniyle kanser vakalarında artış görülmediğini belirten Akdağ, “Ortak görüş, Çernobil'den etkilenme dolayısıyla Türkiye'de kanser vakalarında artış olmadığıdır. Bunu net olarak ifade edebiliriz” dedi.

Türkiye'de büyük çoğunluğun kanser konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı yolundaki görüşlerini tekrarlayan Akdağ, bu konuda basının da katkısı ile vatandaşların bilgilendirilmesi ve gereken duyarlılığın yaratılması gerektiğini vurguladı.

Sinop'a kurulması planlanan nükleer santral konusuna değinen Akdağ, Türkiye'nin her türlü enerji kaynağını kullanmak zorunda olduğunu ifade etti.

Gelişmiş bir çok ülkede nükleer enerji kullanıldığını, Türkiye'nin nükleer enerji kullanımı konusunda gerekli yatırımı yapması gerektiğini belirten Akdağ, şunları söyledi:

“Nükleer santral konusunu şöyle değerlendirmek lazım. Eğer konumuz güvenlikse buna katılmamak mümkün değil. Nükleer enerji de dahil her türlü enerji konusunda yüksek güvenlik ve yüksek teknoloji ön planda olmalı. Nükleer santralin en son teknoloji içeren güvenli yatırım olması gerekir.”

Sağlık hizmetleri konusunda da açıklamalarda bulunan Akdağ, Bakanlık yetkililerinin bir kaç gündür Sinop'ta saha çalışması yaptıklarını söyledi. Kendisinin bu amaçla Sinop'a geldiğini belirten Akdağ, Sinop'un az sayıda hekim açığı bulunduğunu, onları da tamamlayacaklarını bildirdi.

İl genelinde 112 Acil Sağlık Hizmeti verildiğini anlatan Akdağ, göreve geldiklerinde bu oranın yüzde 23, şimdi ise yüzde 100 olduğunu kaydetti. Sinop ziyareti kapsamında çeşitli sağlık kuruluşlarında incelemelerde bulunacak olan Akdağ, sağlık personeli ile bir toplantı yapacak, ardından bir sunuma katılacak.


Hürriyet
bakan
akdağ:
nükleer
santral
en
son
teknolojiyle
yapılmalı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300