Medimagazin logo

Babalarının ölümünden hastaneyi sorumlu tuttular

Salihli ilçesinde özel bir hastanede safra kesesi ameliyatı olan yaşlı bir adam taburcu edildikten bir gün sonra öldü. Bunun üzerine çocukları, ameliyatı gerçekleştiren doktor ile hastane hakkında suç duyurusunda bulundu
Babalarının ölümünden hastaneyi sorumlu tuttular
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
MANİSA (İHA) - Salihli ilçesinde özel bir hastanede safra kesesi ameliyatı olan yaşlı bir adam taburcu edildikten bir gün sonra öldü. Bunun üzerine çocukları, ameliyatı gerçekleştiren doktor ile hastane hakkında suç duyurusunda bulundu.


Ameliyat sonrası hayatını kaybeden Necmettin Ergül'ün (63) oğulları Murat ve Hasan Ergül kardeşlerin iddialarına göre olay şöyle yaşandı: 22 Ağustos 2008 tarihinde aniden rahatsızlanan şeker hastası Necmettin Ergül çocukları tarafından özel bir hastaneye götürüldü. Hastanede yapılan check-up sonucu hastanın safra kesesinde taş bulunduğu saptandı. Dr. S.Y., hastanın ameliyat olması gerektiğini söyledi. Doktorun talimatıyla hastaneye yatan Necmettin Ergül'e önce vücutta enfeksiyon olduğu tespit edildiğinden vücudu enfeksiyondan arındırmak için antibiyotik (soğutma) tedavisi gerçekleştirildi. Daha sonra 25 Ağustos 2008'de Dr. S.Y. tarafından açık safra kesesi ameliyatı yapıldı. 25 Ağustos'ta ameliyat edilen hasta ertesi günü 26 Ağustos 2008 de taburcu edilerek evine gönderildi. Necmettin Ergül taburcu edildikten bir gün sonra 27 Ağustos gecesi evinde rahatsızlanınca çocukları ameliyatı gerçekleştiren doktoru gece saat 23.00'te eve getirdi. Hastanın uyuduğunu gören doktor; iddiaya göre 'Uyandırmayın, uyanınca ilaçlarını verirsiniz' diyerek hiçbir müdahalede bulunmadan evden ayrıldı.

Aynı gecenin sabahı saat 05.00 sıralarında eşinin hala uyanmamasından şüphelenen Ayşe Ergül, çocuklarını telefonla arayıp 'Babanızın durumu hiç iyi değil' dedi. Bunun üzerine Murat Ergül, 112 Acil Servis'ten ambulans isteyerek babasının evine geldi. Ambulansla 28 Ağustos 2008 tarihinde hastayı Salihli Devlet Hastanesi'ne kaldırdılar. Doktorlar Necmettin Ergül'ün şeker komasında olduğunu söyleyip İzmir Tepecik Araştırma Hastanesi'ne sevk etti. Tepecik Araştırma Hastanesi'ne götürülen hasta burada Koroner
Bakım Ünitesi'ne bilinci kapalı bir şekilde yatırıldı. Necmettin Ergül, Hipoglisemi nedeniyle bir daha bilinci hiç açılmadan hemodiyaliz servisinde 7 Eylül 2008'de doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı.

Tepecik Araştırma Hastanesi'nden verilen ölüm raporunda hastanın açık safra kesesi ameliyatı sonucu gelişen akut böbrek yetmezliğinden öldüğü bildirildi.
Murat ve Hasan Ergül, babalarının ölümünden ameliyatı yapan Dr. S.Y. ve özel hastane yetkililerini sorumlu tuttu. Hasan Ergül, safra kesesi ameliyatı gibi ağır olmayan bir operasyon sonunda yapılan birtakım hatalar nedeniyle babasını kaybettiğini söyledi. Ameliyatın ertesi günü babasının taburcu edildiğini anlatan Ergül, şöyle konuştu: "Şeker komasına girdiği halde ameliyatı yapan doktorun bunu anlamaması babamızın hayatına maloldu. Bir insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Bu doktor ve özel hastanenin ceza alması ve aynı hataları tekrar etmemeleri için sonuna kadar uğraşacağız. O nedenle başta Salihli Kaymakamlığı olmak üzere Sağlık Bakanlığı, Manisa Tabibler Odası Başkanlığı, Manisa İl Sağlık Müdürlüğü'ne suç duyurusunda bulunup ayrıca Salihli Cumhuriyet Savcılığı'na müracaat ederek Salihli Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 200 bin YTL'lik maddi tazminat davası açtık."

İDDİALAR DOĞRU DEĞİL
Suçlamalarla ilgili basın mensuplarına bilgi veren Özel Salihli Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Turgut Yenidünya, hastanın ameliyatı ile ilgili hiçbir sorun olmadığını söyledi. Ameliyatın son derece başarılı geçtiğini anlatan Yenidünya, şöyle konuştu: "Hastanın durumu iyi olduğundan hasta yakınlarının isteği ile ameliyatın ertesi günü hastayı taburcu ettik. Hasta hastanemizden yürüyerek ayrıldı. Hastanemiz tarafından yapılan hizmetlerde bir kusur yok. Eve çıktıktan sonra hastada olan değişiklikleri takip
etmemize imkan yok. O nedenle yapılan suçlamaları kabul etmemiz mümkün değil."

İHA
babalarının
ölümünden
hastaneyi
sorumlu
tuttular
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir