Medimagazin logo

Avrupalı hasta ''genetik açılım'' için İzmir'e gelecek

Avrupa Immunogenetik Akreditasyon belgesi alan İzmir Tepecik Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, önce Sağlık Bakanlığı'na bağlı ilk kemik iliği bankasını kurucak, sonra Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve Afrika'nın doku tipi tarama testlerini yapabilecek.
Avrupalı hasta ''genetik açılım'' için İzmir'e gelecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR  - Avrupa Immunogenetik Akreditasyon belgesi alan İzmir Tepecik Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Bakanlığa bağlı ilk kemik iliği bankası kurulmasının ardından, Avrupa ve Afrikalı hastalar bile doku tipi tarama testi için buraya gelebilecek.

İzmir Tepecik Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doku Tipi Laboratuvarı Sorumlusu ve İKÇÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Pirim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, resmi prosedür ve komisyon incelemelerini başarıyla geçtikten sonra European Federation of Immunogenetics'ten (EFI) belgesi aldıklarını anlattı.

Avrupa Immunogenetik Akreditasyonu olarak adlandırılan belgeyle İstanbul ve Ankara'daki üniversite hastanelerinden sonra Türkiye'de üçüncü kemik iliği bankasının İzmir'de kurulacağını dile getiren Pirim, bankanın Sağlık Bakanlığı'na çalışan ilk kuruluş olacağını bildirdi.

EFI belgesi ile hücre, doku, organ nakli konusundaki testler konusunda uluslararası geçerlilik kazandıklarını dile getiren Pirim, "Donör sayımız belli bir aşamaya geldikten sonra Dünya Kemik İliği Bankası'na da geçiş yapabileceğiz. Bu açıdan bizim için çalışma büyük önem taşıyor" dedi.

- "Dünya sağlık sigorta şirketlerinin ödeme yapabilmesi için gerekli"

Dünyadaki sağlık sigorta şirketlerinin uluslararası akreditasyonlar üzerinden ödeme yapabildiğini hatırlatan İbrahim Pirim, "Diyelim ki İngiliz bir hasta geldi, kemik iliği yapıldı, o nakiller yapılan kadar tüm testlerin yapılması noktasında sigorta şirketleri uluslararası akreditasyon üzerinden ödeme yapıyor. Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Doku Tipi Laboratuvarı'nda yapılan tüm hücre, organ nakillerindeki testler EFI akreditasyonuyla uluslararası tanınırlık taşımaya başladı" dedi.

Akreditasyonun sağlık turizmi açısından büyük önem taşıdığına işaret eden İbrahim Pirim, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uluslararası tanınırlık taşıyor olacağız. Daha çok Avrupa, Kuzey Afrika'ya hizmet vereceğimizi düşünüyorum. Aslında global bir hizmet söz konusu olacak. Artık herkes transplant konusunda istediği belgeye ulaşabiliyor. Avrupalı hasta da artık bize gelecek. Suriyeli hastalarımız zaten vardı, bugüne kadar burada onlarca çocuğun doku tipi tarama testini gerçekleştirmiştik."

- "Genç donör sayısını artıracağız"

Son dönemlerde lösemi hastası çocuklar için kemik iliği arayışının sosyal medyada yer bulduğunu, donör olmak için tıp fakültesi hastanesine başvuruda bulunanların sayısında da artış olduğunu kaydeden İbrahim Pirim, İzmir Tepecik Atatürk ve Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki donör sayısının ise henüz 800 olduğunu aktardı.

Donör sayısının 2014 yılı sonunda 2 bine ulaşacağını ve kemik iliği donör bankasını oluşturacaklarını dile getiren Pirim, 55 yaşını aşmayanları donör olmaya çağırdı.

avrupalı
hasta
''genetik
açılım''
için
i̇zmir'e
gelecek
Yorum (1)
t.t.saglık
izmir tepecik eğitim hastanesi önce borç batağından çıksın.taşeron firma çalışanları maaşlarını 15 gün gecikmeyle zorla alıyor.doktorlar performans ve nöbet paralarını çok geç alıyor firmalar alacaklarını zarzor alıyor.mali durumu çok kötü olan bu hastaneye nasıl oluyorda yatırım yapma izni veriliyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir