Medimagazin logo

Atatürk Üniversitesi Almanya'da kampüs kuruyor

Erzurum Atatürk Üniversitesi, tarihi bir adım daha atarak Türkiye'nin Avrupa'daki ilk üniversitesini Almanya'nın Berlin bölgesi Neubrandenburg kentinde 'Avrupa Atatürk Üniversitesi-Atatürk Universty Europe' adıyla kuruyor.
Kaynak: EBUBEKİR KORAN/ZAMAN
Atatürk Üniversitesi Almanya'da kampüs kuruyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Atatürk Universty Europe'un çalışmalarını yürüten Perfecttiming Holding Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Thoma ile Şirket İş Geliştirme Direktörü Dr. Jur. Marcus Feil, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak'ı makamında ziyaret edip çalışmalardaki son durum hakkında bilgi vererek işbirliğinin resmi protokolünü imzaladı.

Perfecttiming Holding Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Thoma, Neubrandenburg kentinde 86 bin metrekare kapalı alana sahip yerleşke içerisinde, eğitim amaçlı kullanılan binaların Atatürk Üniversitesi'nin Almanya kampüsünü kurmak üzere alınarak yasal işlemlerin tamamlandığını, bu yıl itibarıyla yerleşkede eğitime başlanabileceğini bildirdi. Almanya'da ve Avrupa genelinde milyonlarca Türk bulunduğunu, üniversitenin öncelikle Avrupa'daki Türklere hitap edeceğini, eğitim dilinin de Türkçe, Almanca ve İngilizce olacağını söyledi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, çalışmayla ilgili kararların Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) gönderildiğini ve onay beklendiğini belirterek, onayın gelmesiyle yetişirse bu eğitim-öğretim yılından başlayarak, yetişmezse 2013-2014 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlanacağını bildirdi. Avrupa Atatürk Üniversitesi'nin (AAÜ) uluslararası seviyede eğitim vereceğini, ilk aşamada uluslararası hukuk bilimleri, uluslararası işletme, iletişim, uluslararası siyasi bilimler gibi bölümler açılacağını kaydetti.

atatürk
üniversitesi
almanya'da
kampüs
kuruyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir