Medimagazin logo

Asistan nöbetlerine düzenleme!

Bugün yayınlanan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğine göre asistanlara 3 günde bir nöbet yazılabilecek
Asistan nöbetlerine düzenleme!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uzmanlık öğrencisi

MADDE 11 (1) Uzmanlık öğrencisi; kurumlarındaki kadro unvanıne olursa olsun, bu Yönetmelik ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde programlarda uzmanlık eğitimi gören, araştırma ve uygulama yapan kişilerdir.

(2) Programlara yerleştirilen uzmanlık öğrencilerinin istihdam şekli, kurumlarının özel mevzuat hükümlerine tabidir.

(3) Uzmanlık öğrencisi muayenehane açamaz, uzmanlık eğitiminin gerektirdiği durumlar dışında aylıklı veya aylıksız hiçbir işte çalışamaz, bu şekilde çalıştığıtespit edilen uzmanlık öğrencisinin ilgili eğitim kurumunca ilişiği kesilir.

(4) Uzmanlık öğrencileri, uzmanlık eğitimi uygulamasından sayılmayan işlerde görevlendirilemez.

(5) Uzmanlık öğrencilerinin nöbet uygulaması üç günde birden daha sık olmayacak şekilde düzenlenir.

(6) Uzmanlık öğrencisinin programlarda, kurul tarafından belirlenmiş müfredat ve standartlarda verilmesinin sağlanmasınıisteme hakkıvardır. Nöbet, çalışma ve eğitim odaları gibi eğitsel ve sosyal gereksinimleri karşılayan altyapı ve diğer standartlar kurumca sağlanır.

(7) Uzmanlık öğrencisi, programda bulunan bütün eğiticilerin gözetim ve denetiminde araştırma ve eğitim çalışmalarında ve sağlık hizmeti sunumunda görev alır, deontolojik ve etik kurallara uyar.

asistan
nöbetlerine
düzenleme!
Yorum (5)
kamil tas
çok gecikmiş bir karar...
0
Cevapla
mehmet karadeniz
Hurriyet gazetesi 26/04/2014 "Yaralı kazazede 112 kilometre mesafedeki hastanede öldü" başlıklı haberde özveri ile çalışan hekimlerin açıkça hedef gösterilmekte olduğunu üzülerek gördüm. Hastaya bilgisayar başında otopsi yapıp, tedavisi bir başka hastanede sürdüğü ve mevcut kazaya bağlı beyin travması sonucu vefat ettiği açıkça belli olduğu halde her iki hastanedeki doktorları zan altında bırakan bu tarz haberlerin doktor ölümlerini ve darplarını arttıracağı şüphesiz. Medimagazin olarak bu konuya el atmanızı şiddetle tavsiye ederim. saygılar
0
Cevapla
Yasemin
bu yonetmelikte bir madde eksik: "uzmanlik egitimi verecek kurumlar mufredatlarini internetten duyurmak suretiyle nasil bir egitim programi uygulayacagini ilan etmeli. Bundan sonra mufredata uymayan egitim kurumlari gerekli yaptirimlara tabi tutulmali ve egitim verme ehliyetleri durdurulmali." NOT: Asistanlar olmadan islerin donmedigi bir klinikte uzmanlik egitimi verilemez..
0
Cevapla
drsurg
Asistan sayıları zaten azaltıldı. Bu kararı uygulayan cerrahi kliniklerde kıdem kavramı ortadan kalkacak ve uzmanlık aşamasına yakın asistanlar daha fazla nöbet tutmaya başlayacak. Ya da "madem üç günde bir," diyerek klinikler tüm asistanlara eğitimleri boyunca, azaltmadan üç günde bir nöbet tutturacak.
0
Cevapla
Dr
300 ameliyat yapılan klinikten çıkan uzman ile 1500 ameliyat yapılan yerden çıkan uzman arası fark asistanlıkta rotasyonlarla kapatılmalıdır mutlaka. Asistan Eğitim defteri mutlaka farklı bir kurum tarafından 3 ayda bir ciddi olarak denetlenmelidir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir