Medimagazin logo

Asistan hekimlerden "iş bırakma" eylemi bu kez Kocaeli'nde!

KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görevli bir grup asistan hekim, çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle iş bırakma eylemi gerçekleştirdi
Asistan hekimlerden "iş bırakma" eylemi bu kez Kocaeli'nde!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KOCAELİ - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görevli bir grup asistan hekim, çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Hastane önünde toplanan Kocaeli Tabip Odası üyesi grup, "asistan hekim köle değildir" ile "insanca yaşamak ve yaşatmak istiyoruz" yazılı döviz taşıdı.

Grup adına açıklama yapan Özcan Özmen, asistan hekimlerin dinlenmeden nöbetlere kaldığını savundu.

Hekimlerin hasta ve hasta yakınlarının şiddetine maruz kaldığını savunan Özmen, "Mevcut sistemde asistan hekimler adeta kölelik düzeniyle çalıştırılmaktadır. Performans sistemiyle çalışan hastanelerde, hastane yöneticileri asistanları ucuz iş gücü olarak görmektedir" diye konuştu.

Özmen, asistan hekimlerin ek ödemelerinin bir sonraki ay ne olacağının belli olmadığını öne sürerek, "Asistan hekimlerin çalışma koşulları, talepleri doğrultusunda düzeltilmelidir. Eğitimlerine yeterli mekan, kaynak ve olanak sağlanmalıdır. Nitelikli sağlık, nitelikli eğitim istiyoruz. 19 Şubat'ta İzmir'de başlayan ve devam eden asistan hekim arkadaşlarımızın haklı eylemini destekliyor, bugün ülkemizini çeşitli hastanelerinde bu eylemlilik halini saygıyla selamlıyoruz" ifadesini kullandı.

asistan
hekimlerden
"iş
bırakma"
eylemi
bu
kez
kocaeli'nde!
Yorum (11)
özkan demir
asistanlık geçici ve eğitim alınan bir süreçtir, sadece iş gücü değildir. eğitim veren kliniklerde tüm angarya ve ayak işleri maalesef asistana bırakılmaktadır, çoğu zaman hastabakıcı, hemşire, teknisyen ve porter gibi elemanların işleri asistana kalmaktadır. bunun çözümü asistan sayısını arttırmak değil eksik olan yardımcı sağlık personeline takviye yapmaktır. öte yandan eğitim kurumlarındaki uzman, yrd. doç. ve başasistanlar aktif olarak ne ölçüde çalışmaktadırlar, bir de onu sorgulamak lazım,kim ne iş yapar belli değil. neticede bu sorun yardımcı sağlık personeli sayısı arttırılarak ve bölümlerdeki asistan, uzman, başasistan, vs görev tanımları yeniden yapılarak çözülür.
0
Cevapla
hasan ekim
Eskiden nöbet ücreti de yoktu. Asistanlık süremde günaşırı 5 yıl nöbet tuttum. Malesef ülkemizde kadrolu personel (işci, memur vs) görevini sorumluluk alarak tam yapmadığından her türlü iş asistana kalıyor. Asistan da eğitim aldiığndan her türlü riski ve sorumluluğu alarak her türlü angarya işi de yapıyor, zaten yapmazsa işler yürümez. Sorun bence, devlet memurluğu ve devlet işciliği kavramını kaldırarak herkesi geçici görevli yaparak çözülür. İdare görevini yapmayanı anında def ederse sorunlar çözülür, ancak memuru ve resmi işciyi atamıyorsun. Onlarda yan gelip yatıyor. Her işi de asistan yapıyor. Asistan ameliyat için malzeme hazırlıyor, muayene kontrol vs herşeyi yapıyor. O olmzsa hiçbir şey olmuyor. Anladığım kadar artık onlarda örgütlenmişler. Geçmişte biz yapamadık tebrik ederim.
0
Cevapla
mal
1980'ler ve öncesinde asistanlar maaş almazlardı. Ne sağlık güvencesi ne de başka birşey vardı. Asistan hala ailesinin eline bakardı. Kaderi hocanın 2 dudağı arasındaydı, en ufak bir zıtlaşmada yıllarca süren emeği ziyan olabileceği için hocaların emir eri gibi bir pozisyonları vardı. Yinede hallerinden hiç şikayet etmezler, hocalardan öğredikleri herşeyi bir nimet sayarlardı. TUS gelip hoca hegemonyası sonlandırılınca asistanlar biraz rahatladılar. Artık maaşsız çalışan asistan kalmadı. Ancak maaşlar düşüktü. ben bu devirde yetiştim, geçinebilmek için nöbet tutardık, yinede isyan etmezdik, halimize şükrederdik. Şimdi ise performans sistemi var. Maaş + nöbet + performans sistemi sayesinde asistanların kazancı nerdeyse uzman ile kıyaslanır hale geldi. Ama asistanlar mutsuz, heryerde isyanları oynuyorlar. Bence asistan arkadaşlar eski ile kendilerini kıyas edip hallerine şükretsinler. Sonuçta 4 yıllık bir süreç, biraz dişlerini sıksınlar.
0
Cevapla
ozgun orkun
her yerde ne yazık ki asistanlar çalıştırılıyor, ne de olsa hemşire ve personel kalıcı (sözde), ama asistan gidici eleman o yüzden her fırsatta haksız olan asistan oluyor, tüm işleri yükler hocalar şirin gözükeceğiz diğer personele diye, şimdi bir de tam gün yasası çıktı, artık akşam 8-9a kadar hocayla beraber mesaiye devam ameliyata devam, hoca fazla para kazanacak diye(mesai dışından) asistan çalışsın ne de olsa asistan bedava, kimse düşünmez bu asistan milleti hoca takımının hasta bakıcılığını sekreterliğini yapmak zorunda mı, aferim Kocaeli'deki asistanlara bizim yapamadığımızı yapmışlar...
0
Cevapla
cahit
Vah gençlik vahhh.Siz aklınızı peynir ekmekle mi yediniz.Bizim hocalar birinci sınıftan beri derlerdi ne işiniz var burada diye.Bizde o zamanlar gençtik anlamadık.Malpraktis gibi gyotinin boyunumuza geçirileceğini...Millet 4 yılda mezun olup bir meslek sahibi oluyor.Biz 10 yıl okuyoruz bir meslek sahibi olamıyoruz.Ne makamın var ne mevkin.Böyle angaryalarla,hiçbir özlü hakkı olamayan,siyasilerin oyuncağı olan,en düşük memur maaşı alan(yaptığı işe göre) başka bir meslek grubu varmı acaba.Emeklerinize yazık...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir