Medimagazin logo

Araştırma: Yüksek lipoprotein a tekrarlayan koroner kalp hastalığı riskini artırıyor

Yeni bir çalışmada lipoprotein (a) düzeylerinin yüksek olduğu hastalarda koroner kalp hastalıklarının daha fazla tekrarladığını bulundu
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Araştırma: Yüksek lipoprotein a tekrarlayan koroner kalp hastalığı riskini artırıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Kan dolaşımındaki yüksek kolesterol seviyelerinin Koroner Kalp Hastalığı (KKH) riskini artırdığı bilinmektedir. Kolesterol kan yoluyla protein ve yağdan oluşan lipoproteinler üzerinde taşınır. Lipoproteinler arasında düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ve Lp(a) bulunur. Genellikle "kötü kolesterol" olarak adlandırılan LDL kolesterol, kan damarı duvarlarında birikerek kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Yaşam tarzı değişiklikleri ve statinler gibi ilaçlar sağlıklı kolesterol seviyelerine ulaşılmasına yardımcı olabilir.

339 vaka incelendi

Önceki araştırmalar yüksek Lp(a) düzeylerinin KKH gelişiminde bir risk faktörü olarak önemini vurgulamış olsa da, çoğu çalışma Lp(a) düzeyleri ile ilk KKH olayı riski arasındaki ilişkiye odaklandı. Çalışma, yüksek Lp(a) seviyelerinin ikinci veya tekrarlayan KKH olayını öngörüp öngörmediğini belirlemeye çalıştı. Dubbo çalışmasının bir parçası olarak 16 yıl boyunca izlenen 60 yaş ve üzeri 607 Avustralyalı, hepsi mevcut KKH hastasıydı. Çalışmada 399 KKH vakası gözlemlendi.

Lp(a) seviyelerinin yüksek olması riski büyük oranda artırdı

Çalışma, "kötü kolesterolün" bir çeşidi olan lipoprotein(a) (Lp(a)) seviyelerinin yüksek olmasının, 60 yaş ve üzeri bireylerde tekrarlayan koroner kalp hastalığı (KKH) riskini önemli ölçüde artırdığını ortaya koydu. 

Bugün Current Medical Research & Opinion'da yayınlanan çalışmanın sonuçları, mevcut kolesterol düşürücü ilaçların Lp(a) yüksekliği olan bireylerde tekrarlayan KKH riskini etkili bir şekilde azaltamayabileceğini gösterdi.

Terapötikler tekrarlayan hastalığı önleyebilir

Çalışmanın başyazarı, Sydney New South Wales Üniversitesi Klinik Tıp Fakültesi'nden Doçent Leon Simons, "Bu bulgu, artan Lp(a) ile tekrarlayan KKH riski arasındaki ilişkiye dair artan kanıtlara katkıda bulunmaktadır. Daha önce KKH geçirmiş kişilerin başka bir olay yaşama riskinin çok yüksek olduğu iyi bilinmektedir. Yeni sonuçlarımız, yüksek Lp(a) değerini azaltmayı amaçlayan ve geliştirilmekte olan yeni terapötiklerin tekrarlayan hastalığı önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, yüksek Lp(a) değerini azaltmaya yönelik tedavinin potansiyel klinik faydası henüz doğrulanmamıştır." dedi.

Araştırmanın temel bulguları aşağıdaki gibidir:

Tekrarlayan KKH vakası yaşayan kişilerde ortanca Lp(a) düzeyi 130 mg/L iken, yaşamayanlarda 105 mg/L'di.
Tekrarlayan KKH vakası geçiren bireylerin %26'sında, geçirmeyenlerin ise %19'unda Lp(a) düzeyi 300 mg/L'yi aşmıştı.
Tekrarlayan KKH vakası geçirenlerin %18'inde ve geçirmeyenlerin %8'inde Lp(a) seviyeleri 500 mg/L'yi aşmıştı.
Daha önce KKH geçirmiş yaşlı bireylerde, popülasyon dağılımının en üst %20'sinde (355 mg/L'nin üzerinde) bulunan yüksek Lp(a), 16 yıllık takip süresi boyunca en alt %20'de (50 mg/L'nin altında) bulunanlara kıyasla %53 daha yüksek tekrarlayan KKH olayı riski öngörmüştü. Bu öngörü, diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak önemini korudu.
 

kolesterol
lipoprotein a
koroner kalp hastaliklari
ldl kolesterol
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir