Medimagazin logo

Araştırma: Gece kuşları daha yüksek tip 2 diyabet riski altında

Harvard Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından yürütülen yeni bir çalışma, geç yatanlarda tip 2 diyabet gelişme riskinin yüzde 72 fazla olduğunu gösterdi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Araştırma: Gece kuşları daha yüksek tip 2 diyabet riski altında
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Geç saatlere kadar uyumayı tercih eden kişilerin uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerekebilir çünkü yeni bir çalışma bu kişilerin tip 2 diyabet geliştirme riskinin önemli ölçüde daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Brigham and Women's Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi'nde doktora sonrası araştırma görevlisi olan Sina Kianersi tarafından yürütülen çalışma, gece geç saatlerde uyuma tercihinin sağlık üzerindeki potansiyel sonuçlarına ışık tutuyor.

Kianersi, "Kronotip ve diyabet arasındaki ilişkiye baktığımızda, gece kuşlarının çalışmamızın sekiz yılı boyunca diyabet geliştirme riskinin %72 arttığını gördük" dedi. Kapsamlı bir araştırmaya dayanan bulgular, uyku düzeninin genel sağlık üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri artırdı.

Diyabet riskindeki artışın yanı sıra araştırmacılar, geç saatlerde uyuyan ile tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara yol açtığı bilinen bir dizi sağlıksız davranış arasında da güçlü bağlantılar tespit etti. 

Sağlıksız beslenmeye daha meyilliler

Kianersi, "Gece kuşlarının genel olarak kötü beslenmeye, fiziksel olarak daha az aktif olmaya, daha yüksek miktarlarda alkol kullanmaya, sağlıksız bir BMI'ye (vücut kitle indeksi) sahip olmaya, sigara içmeye ve her gece önerilen yedi ila dokuz saatten daha az veya daha fazla uyumaya daha yatkın olduklarını" belirtti.

Bununla birlikte, bu sağlıksız alışkanlıklar hesaba katıldıktan sonra bile, gece kuşlarının tip 2 diyabete yakalanma riski, erken kalkmayı ve erken yatmayı tercih eden kuşlara kıyasla %19'a düşerek yüksek kaldı. Bu durum, potansiyel olarak genetik yatkınlık da dahil olmak üzere diğer faktörlerin akşam tercihleriyle ilişkili diyabet riskini etkiliyor olabileceğini düşündürüyor.

Çalışmanın ortaya koyduğu bulgular, kişinin doğal uyku eğilimleri ne olursa olsun sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin öneminin altını çiziyor. Gece tercihleri olan bireylerin daha sağlıklı alışkanlıklar edinerek ve gerektiğinde tıbbi tavsiye alarak artan tip 2 diyabet risklerini azaltmak için proaktif adımlar atmaları gerektiğini hatırlatıyor.

gece kusu
uyku
tip 2 diyabet
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir