Medimagazin logo

Araştırma: Bu diyet kadınlarda erken ölüm riskini yüzde 24 azaltıyor

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, Akdeniz diyeti sayesinde kadınların erken ölüm oranı, neredeyse dörtte bir oranında azalıyor
Kaynak: Sözcü
Araştırma: Bu diyet kadınlarda erken ölüm riskini yüzde 24 azaltıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avustralya’da 700 binden fazla kadın üzerinde yapılan araştırma, Akdeniz diyetini uygulayan kadınların ölme şansının daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Tam tahıl, sebze, meyve, baklagil, kabuklu yemiş, balık ve zeytinyağı açısından zengin olan bu diyet, son yıllarda beyni güçlendirici ve kalbe yardımcı etkileri nedeniyle oldukça popüler.

Avustralya’daki Sydney Üniversitesi’nden bir ekip, Heart dergisinde yayınlanan araştırma için, 2003 ile 2021 yılları arasında yayınlanan 16 çalışmanın verilerini birleştirdi.

Risk yüzde 24 oranında azaldı

Ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa’da yapılan araştırmalar, 18 yaş ve üstü yüzbinlerce kadından alınan verileri içeriyordu. Katılımcıların kardiyovasküler sağlıkları ortalama 12,5 yıl boyunca izlendi.

Sonuçlara göre, araştırmacılar, Akdeniz diyetine sıkı sıkıya bağlı kalmanın kardiyovasküler hastalık riskini yüzde 24 oranında azalttığını buldu.

Ayrıca herhangi bir nedenle ölüm olasılığını da yüzde 23 oranında düşürdü. Koroner kalp hastalığı riski ve felç geçirme olasılıkları da yüzde 25 oranında daha düşük çıktı.

Araştırmacılar, bu diyetin neden özellikle kadınlar için faydalı olduğunun bilinmediğini söylerken çalışmada yer alan Dr. Sarah Zaman, “Akdeniz diyetinin kardiyovasküler hastalık ve ölüm üzerindeki cinsiyete özgü etkisini açıklayan mekanizmalar belirsizliğini koruyor.” dedi.

Kardiyovasküler hastalıklar, dünyadaki tüm kadın ölümlerinin üçte birinden fazlasını oluşturuyor.

Araştırma: Erken bunamadan korunmak için Akdeniz diyeti şart

akdeniz diyeti
avustralya
erken olum orani
kadin
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir