Medimagazin logo

Araştırma: Ağır çalışma koşulları, ruh sağlığını olumsuz etkiliyor

ABD'de yapılan bir araştırmada "ağır çalışma koşulları"nın 18 ila 64 yaş arasındaki çalışanların ruh sağlığını olumsuz etkilediği tespit edildi
Kaynak: AA
Araştırma: Ağır çalışma koşulları, ruh sağlığını olumsuz etkiliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CNN'in haberine göre, ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 2021'de çalışma koşullarının çalışanların psikolojisine etkisini araştırdı.

CDC'nin hazırladığı raporda, esnek olmayan çalışma koşullarıyla gece çalışma ve değişen çalışma programlarının, çalışanların sosyal ve mesleki ilişkilerini olumsuz etkileyen psikolojik sorunları artırarak ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediği vurgulandı.

Raporda, gündüz çalışanların yüzde 2,3'ünde psikolojik rahatsızlık gelişirken bu oran, gece çalışanlarda yüzde 4,8, değişen çalışma programları bulunanlarda ise 3,9 olarak belirlendi.

Mesai çizelgelerini değiştirmekte zorlanan kişilerdeki stres gelişim oranı yüzde 4,2 olarak öne çıkarken daha esnek mesai koşullarında çalışanlarda ise bunun yüzde 2,2 olduğu görüldü.

Psikolojik sorunu bulunurken çalışan kişilerde daha ciddi ruh sağlığı problemi gelişme oranı yüzde 5,8 olurken, bu dönemde çalışmak zorunda kalmayan kişilerde bu oran yüzde 1,9 oldu.

Araştırmacılardan Psikolog Dennis Stolle, konuya dair yaptığı değerlendirmede "İnsanlar neler olacağını bilemediğinde ve olaylarda kontrolleri bulunmadığında bu durum, kaygı bozukluğu ve stres seviyelerinin artmasına yol açar." ifadesini kullandı.

Stolle, insanların hayatlarının kontrolleri dışındaymış gibi hissetmemeleri için çalışma programlarının öngörülebilir olması gerektiğini kaydetti.

Ayrıca, Stolle, çalışanların acil durumlarla ilgilenebilmeleri için de daha esnek çalışma koşullarına sahip olmalarının önemini vurguladı.

agir calisma kosullari
ruh sagligi
Yorum (2)
Kasaplar Kethüdası
gggggggggggggüüüüüüüüüüüüünnaaaaaaaaaaaydddddddddddddddıııııııııııııınnnnnnnnnnnn !!!! vietnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammmmmm !!! ay pardon güzel memleketimmmmmmmmmmmmm!!!!!!!!!!!!!!!!
1
Cevapla
niyazi akkuş
devlet hastanelerinde uygulanan son dakikada çıkan görevlendirmeler, izin iptalleri, son dakikada çıkan ek poliklinik hastaları gibi olayların tamamı çalışanların ruhsal durumunu çok olumsuz etkilemekte. bunlar şimdi ihmal ediliyor ama gelecekte psikolojisi düzgün sağlık çalışanı kalmayacak.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir