Medimagazin logo

Antibiyotik kullanımını azalacak

Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) bir grup bilim adamı 2,5 yıllık bir çalışma sonunda kullanımdaki antibiyotiklerden çok daha ucuz ve etkili bir antibakteriyal ürün keşfetti. Patenti alınan ürünün kullanıma sokulması için çalışmalar sürüyor.
Antibiyotik kullanımını azalacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mustafa Küçükislamoğlu, Prof. Dr. Mustafa Arslan, Doç. Dr. Mustafa Zengin, Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay’ın birlikte yürüttüğü çalışmayla bulaşıcı hastalıklara neden olan hastane bakterilerine karşı oldukça etkili yeni bir antibakteriyel ürün geliştirildi.

Ürün piyasada kolayca bulunabilen, ucuz ve bir bölümü doğal hammaddelerden elde edildi. Yapılan laboratuar çalışmalarında ürünün mevcut antibiyotiklere göre bazı bakterilerde birkaç kat daha etkili olduğu tespit edildi. Elde edilen ürün tek başına dezenfektan veya antiseptik olarak kullanılabilecek.Ürün kişisel bakım ürünlerinde, içme suyu ve havuzların dezenfektan işlemlerinde, oda temizleyicisi olarak sprey ve klima aracılığıyla kullanılabilecek.Vücutta çeşitli nedenlerle oluşan veya bulaşan mantarlara karşı etkili olduğu tespit edilen ürün hayvan yetiştiricileri tarafından ahır ve kümeslerde bakteri, parazit - mantar mücadelesinde etkili bir şekilde kullanılabilecek.

Ancak antibiyotik olarak kullanılabilmesi için canlı deneylerin yapılması ve gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Ürün hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mustafa Zengin ürünün 2 buçuk yıllık bir çalışmayla ortaya çıkarıldığını söyledi. Doç. Dr. Zengin, “Antibakteriyel ürünlerin tespiti için 700 yeni madde denedik. Bunlardan sadece 2’sinin çok etkin olduğunu belirledik. Patent başvurumuzu yaptık. Başvurumuz onaylandı. Şu an uluslararası bir tekstil firmasında ürünün kullanımıyla ilgili ön çalışmalar ve deneyler sürüyor.

Ürünün hammadde fiyatının çok düşük olması çok değişik alanlarda kullanımına imkan sağlamaktadır. Ürünün ilaç olarak kullanımı için uluslararası firmaların çalışma yapması gerekiyor. Şu un için buna bizim imkan ve gücümüz yetmez. Biz ürünün antibiyotik olma potansiyelini belirledik. Kullanıma sokulmasıyla ilgili çalışmalara da destek verebiliriz” dedi.Zengin söz konusu ürünün bir doğal ve yarı doğal hammaddelerden çıkarılarak sentezlendiğini belirterek bundan sonra tümüyle doğal antibakteriyal bir ürün üretmek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

antibiyotik
kullanımını
azalacak
Yorum (1)
Emin Toprak
Ortada patenti alınmış bir şey yok, sadece basit bir başvuru mevcut. O da ücretler yatırılmadığı için iptal olmuş, bkz Türk patent enstitüsü. Bu buluş patent haberlerin hepsine bakarım çoğu yalan dolan
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir