Medimagazin logo

Amerikan Kanser Derneği: Daha fazla genç insanda kolorektal kanser var

Amerikan Kanser Derneği, artan sayıda genç insana kolorektal kanserin ileri evrelerinde teşhis konulduğunu söylüyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Amerikan Kanser Derneği: Daha fazla genç insanda kolorektal kanser var
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Amerikan Kanser Derneği'nin en son kolorektal kanser raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yetişkinlere daha genç yaşlarda kolon ve rektum kanseri teşhisi konuyor ve şimdi 5 yeni vakadan 1'i 50'li yaşların başında veya daha genç olanlar arasında.

Rapor, 55 yaşından küçük yetişkinler arasında kolorektal kanser vakalarının oranının 1995'te %11'den 2019'da %20'ye çıktığını söylüyor. Ayrıca, kanserin ileri evrelerinin daha fazla teşhisine yönelik genel bir kayma olduğu görülüyor. 2019'da, her yaştaki tüm yeni kolorektal vakaların %60'ına ilerlemiş kanser olarak teşhis koyuluyor.

Artışın nedeni diyetlerdeki değişiklik olabilir

Amerikan Kanser Derneği'nin baş bilim sorumlusu Dr. William Dahut CNN'e verdiği demeçte "Anekdot olarak, ilerlemiş kolorektal kanseri olan genç bir insanı duymak bizim için nadir bir şey değil. Örneğin, Broadway oyuncusu Quentin Oliver Lee, 4. evre kolon kanseri teşhisi konulduktan sonra geçen yıl 34 yaşında öldü ve 2020'de "Kara Panter" yıldızı Chadwick Boseman 43 yaşında kolon kanserinden öldü." dedi.

Dr.Dahut, "Bu hiç duymadığımız veya görmediğimiz bir şeydi, ancak şimdi 55 yaşın altındaki kolorektal kanserlerin yüksek bir yüzdesi" dedi.

Genç yetişkinler arasında kolorektal kanserlerdeki artışın nedenini belirlemek zor olsa da, bazı faktörlerin çevredeki veya insanların diyetlerindeki değişikliklerle ilgili olabileceğini belirtiliyor.

Yeni rapor ayrıca daha fazla insanın kolorektal kanserden sağ kurtulduğunu ve tanıdan en az beş yıl sonra göreceli sağkalım oranının 1970'lerin ortalarında %50'den 2012'den 2018'e kadar kısmen tedavideki ilerlemeler nedeniyle %65'e çıktığını söylüyor.

amerikan kanser dernegi
kolorektal kanser
genc
Yorum (1)
ali
fast food. marketlerdekiler de dahil. rant gitsin sağlık gelsin
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir