Medimagazin logo

Ameliyat masasında saygı duruşu

Organları bağışlanan ve sağlık çalışanlarının ameliyat masası başında saygı duruşunda bulunduğu 3 buçuk yaşındaki minik, 5 bedende can buldu
Ameliyat masasında saygı duruşu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İzmirli genç çiftin tek çocuğu olan ve ailesinin ismini açıklamak istemediği 3 buçuk yaşındaki minik kız; bulantı, kusma ve bilinç kaybı şikayetiyle Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildiğinde, aynı gece beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi yaşam mücadelesi veren diğer canları da düşünerek, biricik kızlarının organlarını o gece bağışlama kararı aldı. Minik kızdan alınan kalp Ankara’da, karaciğer de Malatya’da iki hastaya can verdi. Böbrekleri ise İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2 buçuk yıldır günde 12 saat diyalize girmek zorunda kalan henüz 5 yaşındaki Hasan Kaya ile 3 yıldır diyalize giren 18 yaşındaki Çiğdem Varal'a nakledildi. Ayrıca aynı hastanede yatan 6 aylık bir çocuğa ise, ince bağırsakları nakledildi.

Ameliyat masasında beyin ölümü gerçekleşen minik için, sağlık çalışanları masanın etrafında toplanıp saygı duruşuna geçti. 3 buçuk yaşındaki miniğin yatağının başucunda dikilen doktor ve hemşirelerin duygu dolu anları fotoğrafa yansıdı.

"MİNNETLE ANIYORUZ"

Küçük kızın organlarını alan ve diğer iki böbrek hastasına nakleden Opr. Dr. Cezmi Karaca, 3 buçuk yaşındaki çocuklarının organlarını bağışlayan aileyi minnetle andıklarını belirterek, "Çocuğun organlarını bekleyen hastanemizde 3 kişi, İzmir dışında da karaciğerini bekleyen Malatya’da bir çocuğa ve Ankara’da bir çocuğa nakledildi. Ülkemizde organ bağışının az olduğu bu dönemde bu sevabı işleyen, başka canlara can vermek için çocuklarının organlarını bağışlayan aileyi minnetle, şükranla anıyoruz" dedi.

Fotoğraftaki duygusal anları da aktaran Karaca, "3 buçuk yaşındaki bir çocuk tıbbi nedenlerle geri dönüşü olmayan bir yola girmiş. Beyin ölümü gerçekleşmiş ve ailesi de bu çocuğun organlarını bağışlamış. Bizler de bu aileye ve bağışlanan çocuğa, saygımızı minnetimizi ifade etmek için, onun duruşunu sergilemeye çalıştık" ifadelerini kullandı.

3 buçuk yaşındaki miniğin böbreğiyle sağlığına kavuşan ve ömrünün sonuna kadar dua edeceğini söyleyen 18 yaşındaki Çiğdem Varal'ın annesi Kezban Varal da, 3 yıldır böbrek bekledikleri çocuklarının sağlığına kavuşmasını sağlayan miniğe, ailesine ve doktorlara teşekkür etti. Böbreğin nakledildiği 5 yaşındaki Hasan'ın annesi Elif Kaya da, "Aileye çok teşekkür ediyoruz. Çocuğum bir buçuk yıldır diyalize giriyordu. Organ bağışı herkese hayat veriyor. Herkesi organ bağışına çağırıyorum" diye konuştu.

ameliyat
masasında
saygı
duruşu
Yorum (4)
ahmet turk
bu defada saygı durusunu moda ettıler
0
Cevapla
Frankie Bellevan
beyin ölümü gerçekleşen 3,5 yaşındaki tek kız çocuklarının organlarını bağışlama yüksek bilincini sergileyen anne ve babayı gönülden kutlarım.kızlarını kaybeden aileye başsağlığı,organ bağışlanan hastalara da acil şifa dilerim.bu operasyonların gerçekleşmesi için katkıda bulunanları da tebrik ediyorum. sağlık bakanlığımızı da "organ bağışının zorunlu hale getirilmesi" için mecliste çaba sarfetmeye,konuya daha fazla duyarlı olmaya çağırıyorum.
0
Cevapla
mete başaran
Allah rahmet eylesin biricik yavrumuza. Merak ettiğim konu nasıl bu kadar hızlı tanı koyabilmişler çocuğa bu kadar kolay mı aynı gece içinde beyin ölümü tanısını koymak... Hangi yönetmelikte bu şekilde tanı var.
0
Cevapla
ayse kart
mete basaran isimli meslekdas yanlış yazı yazmış.Organ nakli geçirmiş bir hekim olarak biliyorum ki beyin ölümü tanısı bütün dünyada çok titizlikle nörolog ,anestezist ,beyincerrahı ve ogan nakil koordinatörlerinin ortak kararı ile konur.BU bir. İkincisi ege organ bağışının en çok yapıldığı vede hekimlerin bu konuda Türkiyenin her yerinden daha deneyimli oldukları.Üçüncüsü ise hele hele bir hekimin böyle hassas bir konuda bilir bilmez konuşmasının organ bağşlayan aileyi nasıl etkileyeceğini düşünmesi gerekir.organ bağışı yapan aileyi vede gecikilmeden karar veren meslekdaşlarımı kutluyorum.Türkiyenin daha kat etmesi gereken çok yolu var.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir