Medimagazin logo

Alternatif tıp popülerleşiyor...Tartışmalar artıyor

Alternatif tıp son 20 yılda artan bir ilgiyle karşılaşırken, sadece tıbbi bitkisel ürün ve ilaçların global pazarının da 2017’de 107 milyar doları bulması bekleniyor. Ancak konunun gün geçtikçe popülerleşmesi, tartışmaları da beraberinde getiriyor
Kaynak: HABERTÜRK
Alternatif tıp popülerleşiyor...Tartışmalar artıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre hacamat, sülük uygulaması, homeopati, arı tedavisi, osteopati gibi “geleneksel, alternatif, tamamlayıcı sağlık uygulamaları” nda (GATSU), son 20 yılda büyük bir artış gözlemlendi. Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) 2017 verilerine göre, dünyada her 3 kişiden 1’i GATSU’ya başvuruyor. GATSU kullanan hastaların yaklaşık yüzde 80’i, bunu hekimlerinden gizliyor.

TÜRKİYE’DE 100 MİLYON DOLAR

GATSU kapsamında tıbbi bitkisel ürün ve ilaçların global pazarının 2017’de 107 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye’de ise bu pazarın 100 milyon dolar büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. GATSU uygulamalarından sadece fitoterapi (bitkilerle tedavi) uygulaması sonucu dünyada yılda yaklaşık 100 bin kişinin öldüğü ileri sürüldü. GATSU artışındaki neden ve sonuçlar, TTB tarafından şöyle değerlendirildi:

- Kamunun sağlık alanından uzaklaşmasına neden oldu.

- Devleti sağlık hizmeti sunmaktan çok denetleme çalışmalarına yönlendirdi.

- Sağlık harcamalarını bireye yükledi.

- Bireysel performansı artırma, malpraktis davalarından korunma, hasta memnuniyetini yükseltme, teknolojinin sağladığı tüm tanı olanaklarını kullanma istekleri gibi nedenlerle hastaya ayrılan zamanın azalması, modern tıbba olan güveni azalttı.

- Bilimsel bilginin teknolojiyi güçlendirmesiyle pahalılaşması, kişileri bireysel çözüm arayışlarına itti.

‘BİLİMSEL DEĞİL’

TTB Başkanı Raşit Tükel, GATSU başlığı altında anılan çoğu uygulamanın bilimsel kanıtı bulunmadığını belirtirken “Serbest piyasa koşullarında bir ‘pazar’ olması, çok farklı reklam yöntemleri ile ‘umut tacirliği’ne konu olması toplum sağlığı açısından dikkatle ele alınmalı” dedi.

Tükel şöyle devam etti: “Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bazı GATSU uygulamalarını diğer sağlık hizmetlerinden daha yüksek ücretlendirmesiyle, bu uygulamaların finansal olarak da desteklenir hale geldi. Doğal olanın daha etkili ve zararsız olduğu düşünülüyor. Türkiye’de modern tıbba ulaşamayan kesimin, bunu bilimin suçuymuş gibi lanse etmesinden dolayı GATSU’ya yönelim hızla artıyor.”

‘ŞARLATANLARA KARŞI MÜCADELE EDİLMELİ’

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada:

Ne yazık ki sağlık alanında uzman olmayan şarlatanlar, Avrupa’da bu konuda uzman olduğunu söyleyen kişilerin videolarını izleyerek kendilerini uzman diye tanıtıyor. Koruyucu tıbba daha fazla özen gösterilmeli. Yeterli kontrol yapılmadığı için bireyler aktarlara yöneliyor. Bitki en tehlikeli silahtır. Kişi bunu savunma olarak kullanamazsa kendine daha çok zarar verir. Koruyucu ve tamamlayıcı tıbbın sağlıkçı olmayan şarlatanların elinden kurtarılması için hekim ve eczacıların ortak bir mücadele yürütmesi gerekir.

‘RUS RULETİ OYNAMAK GİBİ’

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Bölümü’nden Prof. Dr. Mahmud Miski:

Yoğun bir bilgi eksikliği mevcut. Bazı bitkilerle çok sık karşılaşıyoruz ancak hiç bilinmeyen bitkiler de satılmaya devam ediyor. Bu ürünlerin birçoğunda kanserojen madde olduğunu tespit ettik. Yani bu ürünleri kullanmak Rus ruleti oynamak gibi. Milyonlarca dolar pazarı olan bir alan. En basit örnekle, insanların papatya diye aldıkları bitkiler papatya bile değil. Benzerlikleri yüzünden karıştırılıyor ve içinde toksinli maddeler var. Belli bir grup insanda ölümcül olabilir.

‘ÖNYARGI, REDDEDİŞ BOŞLUK YARATIYOR’

Tamamlayıcı tıp uygulamalarıyla ilgilenen Doç. Dr. Ali Akben:

Bitkilerle uğraşan insanlar yaftalanıyor; bu yüzden hekimler önyargılı yaklaşıyor, kökünden reddediyor. Bu reddediş, şarlatanların boşluğu doldurmasına neden oluyor. Modern tıp ve tamamlayıcı tıp, birbirine geçmiş bir mesele. Zayıflama ürünü adıyla internette satılan ürünlerden kesinlikle uzak durulmalı. Aktarlara gittiğinizde ada çayı ve ıhlamur dışındaki tüm ürünler sıkıntılı.

‘YASALLAŞMASI ÇOK ÖNEMLİ’

Patoloji ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Elif Güveloğlu:

Son 2 yıldır bu tür uygulama ve ürünleri kullanmada çok yol katedildi. Öyle ki bu ilaçlar eczanelere de girdi, bitki çayları eczanelerde satılıyor. Bir kısmının SGK kapsamına girme çalışmaları var. Ayrıca hekimlerin önyargılarını yıkmada başarılı çalışmalar mevcut. Ben de bu konuda çabalıyorum, üniversitelerde fitoterapi eğitimleri veriyorum. Fitoterapinin yasallaşması çok önemli.

alternatif tıp
sağlık
Yorum (2)
Murat celikten
Ek ödemeler 3 kuruşa düşerse, ilaçlar kullanılır 5-10 tl ye düşerse, muayenehaneleri kapatırsan, şarlatanlara karşı hiç bir şey yapmazsan, tarım bakanlığı onaylı ürünleri hastalara ilaç diye yutturanlara, eczanelerde sattıranlara hiç bir şey yapmazsan, doktorluğu yerin dibine sokup eline 3 kuruş verip 55 kuruşluk muamele istersen akademisyenlerin bile hacamata sülüğe arı terapisine larva terapisine hatta müzikterapiye yönlenir tabi. Genel müdürlük bile var bakanlıkta bu işlere bakan. Ama hacısı hocası hacamat yapınca serbest memleketimde. Aç sosyal medyayı doktor olmayan yüzlerce haccam hacı tipli sakallı var. Eskiden sünnetti sakal bırakmak artık ekmek kapısı oldu. Kupa başına 20 tl 10 kupaya 200 tl veya direk 500 tl hacamat parası isteyen hacılar var mahallelerde. Git sağlık bakanlığı ek binasına azcık aşağıda duvarda yazıyor bel fıtığı tedavisi için ara 053............ gir sosyal medyaya sınıkçı yaz her köşede var mahallenizde. Vatandaşın cebinden çıkan para % 17 ymiş!!! Yersen.... Vatandaş cebinden devletin harcadiginin 2 mislini veriyor ama hepsi kayıt dışı... Yalandan sağlık hizmetleri... Denetim yok... Sorsan herkes uzman, hepsinin Allah korkusu var... Denetim sıfır. Merdiven altı işletmelerde cin çıkartmayın aman dikkat. Bebeklere bile para için hacamat yapılıyor bu ülkede. Gazı var hacı hocam napalım? Ben ona hacamat yaparım bişeyciği kalmaz. 500 tl ücreti var... Doktora muayene 1. Basamakta 2 tl, 2. Basamakta 6 tl, 3. Basamakta 7 tl... Hacamatı devlette yaptırırsan 50 tl kaçak 500 tl Benim ülkemde sağlık budur işte... Diyeceksiniz ki hastanelerde çok mu düzgün bu işler... SGK denetlemedikten sonra, bakanlık umursamadıktan sonra, vatandaşa çaktırmadığın müddetçe her şey serbest Ama sağlık hizmetini de alırMIŞ GİBİ yapacaksınız... Var mı bir tek yanlışım? Her doğru her yerde söylenmez diyenler olabilir ama konu sağlık ve bilim ise doğrular her yerde söylenir.
7
Cevapla
Frankie Bellevan
"Şarlatan " sözü bana rahmetli çok değerli bir Hocamızı hatırlattı.. birkaç gün önce yolum bir vesileyle "Kabristana" düştü.. Kabirlerin arasından geçerken gözüme bir isim ilişti.. durdum ve yaklaştım... Bu isim ; "yıllar öncesinde" Ülkemizde kanser ilacını bulduğunu iddia eden , piyasada "Zakkumcu Ziya" diye ünlenen , sanırım şimdi Kanada'da bulunan Ziya Özel'le yine yanılmıyorsam TRT ekranlarında bir tartışma programında karşı karşıya gelen ve Son derece sakin , Nezih kendisine has bir üslupla Türkiye'de ve Dünyada bu alandaki Şarlatanlıkları örneklerle açıklayan , konuya ışık Tutan Farmakoloji Hocamız Prof.Dr.Rüştü Kazım Türker'di.. Mezartaşında'da Doğum: 1925 , Ölüm : 2006 yazılıydı.. Epeyce duygulandım , hüzünlendim.. Rahmetli Prof.Dr. Rüştü Kazım Türker Hocamızın Ruhuna "Gönülden" Fatiha okudum.. Bir varız , Bir yokuz.. insan Ömrü çok Kısa.. zaman içinde Sadece bir Nokta... Belki de Nokta bile değil.. Hayat içinde hayatlar kesişiyor sonra da göçüp gidiyoruz.. Yalnız ve Tek başımıza.. Dünya'ya geldiğimiz , Gönderildiğimiz gibi.. Allah Hayatını kaybetmiş Tüm Hocalarımıza rahmet Eylesin.. Mekanları Cennet olsun.. Nur içinde yatsınlar..
12
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir