Medimagazin logo

'Akıl' kanseri alt edecek

Akıllı ilaçlar sağlıklı dokulara zarar vermeden, yan etkisiz kanserle savaşıyor. Türk bilim insanları müjdeledi: Akciğer, karaciğer, böbrek, cilt ve meme kanserinde dünya standartlarını yakalıyoruz
Kaynak: AKŞAM - Türkan YILMAZER
'Akıl' kanseri alt edecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Prof. Dr. Gökhan Demir, sadece kanser hücrelerine tutunarak onu yok etmeyi hedefleyen akıllı ilaçlar sayesinde tedavi standartlarının çok yükseldiğini söyledi. Perşembe günü İstanbul'da başlayacak 2. Akdeniz Çok Disiplinli Onkoloji Forumu (MMOF) Kongresi sebebiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Demir, 'Türkiye, onkoloji tedavisinde bölgesinin lideri oldu. Geliştirilen tedavilerin yüksek standartlardaki kanser merkezlerinde yürütülebilmesi de bunda çok etkili' diye konuştu. Demir, kanserle ilgili tümörü yok ederken sağlıklı dokulara zarar vermeyen, yan etkileri daha az olan yenilikçi tedavileri şöyle anlattı:

- Bazı kanser türlerinde kemoterapinin yanında ya da kemoterapi olmadan tedavi yapabildiğimiz ilaçlar çıktı. Bir yaklaşım da o kansere yol açan molekülü tespit edip o molekülü yok edecek ilacı vermek. Hedefe yönelik tedaviler, ortalama yüzde 35 oranında tedavi yaklaşımında olumlu değişime sebep oluyor.

- Akciğer kanserinde daha önce kemoterapi dışında hiçbir tedavi yoktu. Ama şimdi tümörde bir özel genetik bozukluk varsa hiç kemoterapi vermeden, sadece ağızdan kullanılacak bir hedefli tedaviyle eşdeğer başarı sağlanabiliyor.

- İlerlemiş böbrek kanseri hastalarının kullanımı için onay alan yeni bir ilacın, tümörün büyümesini veya yaşam süresini 2 kattan fazla uzattığı belirlendi.

- Sindirim sistemini etkileyen GIST kanser türünde yeni çıkan ve KML (Kronik myeloid lösemi) tedavisinde de kullanılan bir ilaç, hastaların iyileşmesini sağladı.

ERKEN ERİŞİM TEDAVİSİ

Kongrenin Bilimsel Komite Başkanı Prof. Dr. Nil Mandel de ilaçların Türkiye'de ruhsatlanmasa da Bakanlığın izniyle ara çözüm bulunduğunu belirtti ve şöyle bilgi verdi:

- Örneğin Malign melanomda kullanılan ve bir yıldır yurtdışında ruhsatlanmış yeni bir ilaç ile prostat kanseri için geliştirilen iki yeni ilaç var. Bunlar Türkiye'de piyasada yok, çünkü henüz ruhsatlandırılmadılar ama biz bu ilaçları kullanıyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın özel izniyle yapılan bu tedavide yan etkiler ve etkinlik takibi de çok sıkı yapılıyor.

Onkolojide Türk-Yunan işbirliğine dayanan MMOF'un Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Onat, kemoterapinin ve radyoterapinin ağız boşluğunda yaptığı sorunlar nedeniyle diş hekimlerinin ilgi alanına giren konuları da ele alacaklarını söyledi. Onat, Türkiye'de yüzde 1 oranında ilaç tüketildiğini, ancak araştırmaların yapılamadığını söyledi. Toplumda, 'kobay mı oluyoruz' yaklaşımının olduğuna ve bunun yanlışlığına dikkat çeken Onat, 'Bilimsel dayanağı olan, Sağlık Bakanlığı'nın izin verdiği etik araştırmalar Türkiye'de yürütülüyor' diye konuştu
 

'akıl'
kanseri
alt
edecek
Yorum (2)
ky
İLAÇ AKILLI OLUYOR DA BİZ NİYE OLAMIYORUZ? Her yıl 200 bine yakın kişiye kanser teşhisi konuluyor. Böyle devam ederse 2030’da yarım milyona ulaşacak. Türkiye'de kanserden ölüm oranı % 13 Marmara’da ise çok yüksek. Kocaeli % 19, Gebze % 22, Gölcük %21, Körfez % 18. Dilovası'nda 10 yıl kalmak ölümleri dört kat artırıyor.Toprak, hava ve su kirliliği tüm Marmara’yı zehirliyor. Marmara bölgesi risk altında, kontrol ve denetim yetersiz. Ergene ölüm kusuyor. Akciğer, kalp, damar, mide ve kan hastalıkları giderek artıyor. Yaptığımız, kirli akvaryumdaki hasta balıkları son sistem teknolojiyle teşhis ve tedavi edip, yine aynı akvaryuma atmak. Derelere akıtılan zehirler, kimyasal atıklar, içme suyuna karışan kanalizasyon suları, oksijenimizi tüketen kirli sanayi, ekzos ve partiküller… Filtresiz bacalardan üstümüze çöken dumanlar, devasa gemilerle ülkemize sokulan radyasyonlu hurdalar, GDO’lu, hormonlu, katkı maddeli, tarım ilaçlı gıdalar, her çeşit kanser, hastalık ve ölümlere yol açıyor. Kirlenmiş akvaryumda önce hastalanan, sonra da tedavi için çırpınan zavallı bir toplumun içler acısı hali. Zavallı halkı çevre felaketlerinden kim koruyacak?
0
Cevapla
gölgelice
Doğru, doğru kanseri icat eden de akıl zaten...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir