Medimagazin logo

Akdağ: Eski çalışanlar ve emeklilerin özlük hakları ile ilgili çalışmalarımız var

Memur ve emeklilerin heyecanla beklediği Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı tamamlanarak imzaya açıldı. Bu ay Meclis’ten geçmesi planlanan tasarıda toplu sözleşme 2 yıllık yapılacak ve dört zammı içerecek.
Kaynak: STAR - AHMET FATİH ERTURAN
Akdağ: Eski çalışanlar ve emeklilerin özlük hakları ile ilgili çalışmalarımız var
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Memur ve memur emeklilerine ‘yüksek zammın’ yolunu açacak olan, ‘Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı’ Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Tasarıda, toplu sözleşme sürecinin yol haritasını içeren tam 33 madde yer aldı. Tasarının, Meclis’ten Kasım ayı içinde geçirilerek, Aralık’ta toplu sözleşme görüşmelerine başlanması hedefleniyor. Tasarıya göre, memurların toplu sözleşme görüşmeleri her yılın Eylül ayında gerçekleştirilecek. Sözleşmeler, genel ve hizmet kolu olmak üzere iki ayrı sınıfta yapılabilecek. Toplu sözleşmeler, sözleşmenin yapıldığı tarihi takip eden iki mali yıl için geçerli olacak. Yani sözleşmeler iki yıllık olarak yapılacak. Altışar aylık dilimler halinde, dört zammı içerecek. Toplu sözleşmelerde, ilk etapta kamu işveren heyeti ve kamu görevlileri sendikaları heyeti masaya oturacak. Kamu işveren heyetinde, Devlet Personel Başkanlığı’nın bağlı olduğu bakan ve bakan tarafından belirlenecek iki üye olacak.

Sendikaya üyelik gerekmiyor

Sendikalar heyetinde ise en çok üyeye sahip sendikanın belirleyeceği bir başkan ile en çok üyeye sahip üç sendikanın belirliyeceği altı temsilci yer alacak. Heyetler, zam konusunda anlaşama sağlayamazsa, konu Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidecek. Tasarıda, hakem kurulunun toplam 11 üyeden oluşması öngörüldü. Kurulun 5 üyesi kamunun 5 üyesi de sendikaların belirleyeceği kişilerden oluşacak. Sayıştay Başkanının da kamudan geldiği düşünülürse, kuruldaki ağırlık 6’ya 5 olarak kamunun lehine olacak. Kurulun vereceği kararlar kesin olacak. Ve yineden müzakere edilmeyecek, doğrudan yürürlüğe girecek. Tasarıya göre, sendikalara üye olmayan memurlar da toplu sözleşmelerde belirlenen yüksek zamlardan yararlanabilecekler. Ayrıca, toplu sözleşmelerde belirlenen her zamdan, memur emeklileri ile sözleşmeli memurlarda yararlanacak.

Seçim öncesi maaş torpiline son verildi

imzaya açılan tasarıya göre toplu sözleşme hükümleri, yerel yönetimlerde görev yapan memurları da kapsayacak. Tasarıda, belediye başkanlarının yerel seçimler öncesinde yüksek zam vermesinin de önüne geçildi. Tasarıda “Personelin aylık ve ücretlerini ödemeyen mahalli idarelerde ve mahalli genel seçimlere 24 aydan az süre kalması halinde mahalli idare tazminatı müzakareleri ve sözleşmesi yapılamaz” hükmüne yer verildi.

20 bin sağlık personeli alınacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıktaki eski çalışanlar ve emeklilerin özlük hakları ile ilgili bir çalışmaları olduğunu açıkladı, maaşlarının iyileştirileceği müjdesini verdi. Akdağ ayrıca, önümüzdeki yıl hekimler dışında 20 bin sağlık personeli alacaklarını kaydetti. Sağlık Bakanlığı’nın yeni Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte sağlık alanında birçok yeniliğe gidilirken, Bakan Recep Akdağ, KHK’da yapamadıkları bazı düzenlemeler üzerine çalıştıklarını bildirdi. Star’a konuşan Akdağ, sağlıktaki eski çalışanlar ve emeklilerin özlük haklarını iyileştirecek bir yasal çalışma yürüttüklerini kaydetti. Çalışmanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda başlatıldığını ifade eden Akdağ, “Sağlık çalışanları ile ilgili güzel bir şeyler yapacağımıza dair hem hükümet programımızda hem de beyannamemizde ifadeler var. Ekonomi yönetimiyle eski çalışanlar ve emeklilerin özlük hakları konusunda çalışma içindeyiz ve maaşlarını iyileştireceğiz” dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 2012 yılında kamuya 90 bin kişi alacaklarını açıkladığını da anımsatan Akdağ şunları söyledi: “2012 senesinde hastaneler ve üniversitelere 20 bin sağlık personeli alacağız. Ama doktorlar bunun dışında. Doktorları hemen alacağız. Onlarda sınır yok.”

akdağ:
eski
çalışanlar
ve
emeklilerin
özlük
hakları
ile
ilgili
çalışmalarımız
var
Yorum (6)
Frankie Bellevan
"İnanmıyorum bana öğretilen tarihe".Yalandan kim ölmüş?Hem de talimat Başbakan Recep Tayyip Erdoğandan mış.Kendisine kimsenin inanmadığını ve inanmayacağını bildiği için her zaman olduğu gibi topu Başbakan'a atmış.KHK de yapmadıkları kalmadı,bir tek bu konuda mı KHK işe yaramamış?Nasıl olsa Türkiye de gündemi değiştirecek her gün yeni bir şey oluyor,çıkmaz ayın son çarşambasında da şöyle dersiniz"Değerli(külliyen yalan) sağlık çalışanları tam yasayı çıkartacaktık ki..............(!)
0
Cevapla
RÖNTGEN TEK.
EĞER GERÇEKTEN DOĞRUYSA İLK EFA BİZİM İÇİN İYİ BİR ŞEYLER OLACAK
0
Cevapla
selim sinirli
Bu işe Mehmet ne diyor? Bilirsiniz, memura zam denince yüzü şeytan görmüşe döner kendisinin.
0
Cevapla
Yetersiz Ulvi
Sağlık Bakanı ne zaman konuşsa, ne zaman demeç verse Sağlık çalışanlarının, özellikle de doktorların aleyhine bişey olacak demektir..SONUÇ: Maaşlar ve döner daha da düşecek..Yaldızlı siyasetçi laflarına kanmayın..
0
Cevapla
kamil ömür
Herhalde yapılacağına kimse inanmıyor ki yorum sayısı çok az.KHK ile sağlık sistemi kökünden değiştiriliyor ama bu konu unutuluyor !!! Bir çok meslek grubuna KHK yolu ile zam yapılıyor ama bize geldimi unutuluyor.Sayın bakan yaklaşık 1 yıldır emekliler ile ilgili çalışmalarımız var diyor sonuç yok.İlk defa eski çalışanlardan söz edildi.Yeni mezun hekim ile 30 yıllık hekim arasında 200 lira ücret farkı var.Önceden de dile getiriliyordu ama pek önemsenmiyordu.Gerçekleşeceğine pek inanmıyorum ama bekleyip göreceğiz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir