Medimagazin logo

Aile hekimlerine masraflar için Bakanlık firma sponsorluğu mu öneriyor?

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı Sağlık Bakanının cevaplaması için aşağıdaki soruları yöneltti:
Aile hekimlerine masraflar için Bakanlık firma sponsorluğu mu öneriyor?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlıkta Dönüşüm Programı uygulandıktan sonra sağlık ocakları kapatılmış, yerine aile sağlığı merkezleri kurulmuştur. Pratisyen hekimler bir anda aile hekimi yapılmış ve birinci basamak temel sağlık hizmetleri aile hekimleri tarafından verilmeye başlanmıştır.

Aile hekimleri, devlet memuru olmaktan çıkarılmış, kendilerine verilen aylık ödentiden bina, personel ve diğer tüm giderleri karşılamak zorunda bırakılarak temel sağlık hizmeti vermek durumunda bırakılmıştır. Aile Hekimliği Sistemine geçildiğinde, her bir hekime 3000-3500 nüfus düşecek şekilde hizmet alanı verildiği açıklanmıştır.

Son zamanlarda kurulması planlanan aile sağlığı merkezlerine hiç nüfus tanımlanmadığı, hekimlerin “sıfır nüfus”la çalışmaya başladıkları görülmektedir. Çalışacak yeri, hemşiresi, ebesi, malzemesi ve belirlenmiş nüfusu olmayan hekimlerin sorunları çığ gibi büyümüş ve halk sağlığını tehdit etmeye başlamıştır.

Sorunlarını dile getiren ve çözüm isteyen hekimlere Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından bir çözüm bulunmadığı gibi, yeni hekimlerin çeşitli firmalardan destek (sponsor) bulmaları ve kendilerine nüfus oluşturmak üzere o bölgedeki diğer meslektaşlarının hastalarından bir kısmını kendilerine aktarmaları gerektiği söylendiği iddia edilmektedir.

Buna göre:

1.    Sağlık Bakanlığı standartlarına uygun şekilde aile sağlığı merkezi binasının düzenlemesi, ilk kirası, tıbbi ve büro malzemelerinin temini ortalama kaç liradır?

2.    Sağlık Bakanlığı tarafından aile sağlığı merkezleri açılması planlandığında orada çalışacak hekime bina, tıbbi ve büro malzemesi temini için herhangi bir ödenek verilmekte midir? Verilmiyor ise aile sağlığı merkezinin açılacağı yerlerde hekimler ilk masrafları nasıl karşılamaktadır?

3.    Yeni atanan aile hekimine bakması gereken bir nüfus verilmemesinin nedeni nedir?

4.    Yeni atanan aile hekimine masraflar için Sağlık Bakanlığı yöneticilerince destekçi firma (sponsor) bulmasının önerilmesi etik midir? Sponsorların ASM’lerden beklentileri ve kötüye kullanım konusunda herhangi bir çalışmanız var mıdır?

5.    Yeni başlayan aile hekimlerinin meslektaşlarının bakmakta olduğu nüfusun bir kısmını kendine yazdırmaya çalışması meslek etiğine uygun mudur? Bu durum çalışma barışını bozup mesleğimize zarar verebilir mi?

6.    Yeni başlayan aile hekimlerine hizmet vereceği başlangıç nüfusu ve işe başlamak için herhangi bir parasal destek verme konusunda hazırlığınız var mıdır?

 

Aytuğ ATICI
Mersin Milletvekili

aile
hekimlerine
masraflar
için
bakanlık
firma
sponsorluğu
mu
öneriyor?
Yorum (4)
PORT
sponsora gerek yok biz aramızda para toplarız.adamlar acilden kurtulsun yeter.ha gerekirse biz onlara aile hekimliği için kayıt yaptırırız hem gelirlerini arttırırız.halkın sağlığına tehdit etmesin bu hükümet.
0
Cevapla
eskiya
Sayın vekilim hem doğru hem yanlış.cari gider''kendilerine verilen maaş değildir''öncelikle bunu netleştirin.miktarı eleştirilebilir. 1- bakanlık kesinlikle böyle yönlendirme yapmaz.Lakin dediğiniz ilk ASM açılışI konusunda sonsuz haklısınız.Gidin bakın 5-6 yıllık asm lere oralarda da bi değişiklik yok.eski masa sedye sandalye..... 2 -insanız cari gider harcamalarının kontrolü olmazsa buradan artrıkmak için insan her türlü sponsorluğu helel görür.asm ne binana harca diye verilen parayı cebe artıracağım diye uğraşır. (cari gider harcamalarını yapıp asm leri özel klinik seviyesine getiren %15-20 lik bir aile hekimi arkadaşımı tenzih ederim). kontrolsüz güç güç değildir.
0
Cevapla
cüneyt beyaz
Bu sorulmasının nedenini aile hekimi olmayan arkadaşlar işin içinde olmadığınız için anlayamazsınız. İstanbul ve Ankarada vb illerde ayrıca sonradan 0 nüfüslu olarak açılan bazı aile hekimliği pozisyonları için bakanlık ne bina ne malzeme gösteriyor.Talip olan hekim yer bulmak tadilat yapmak ve tüm malzemeleri sağlamak zorunda ve bunlar içinde verilen cari gider yeterli olamsı imkansız olan özellikle kiranın fahiş olduğu vs yerler var. Bu durumlarda hekimi sponsor arayışı içine girmekte ve bakanlık bunu bilmesine rağmen göz yummaktadır.Açıkçası aile hekimini bu konuda kısıtlayacak her hangibir kanun yok...
0
Cevapla
Ayhan Doğan
PORT. Üzüldük halinize doğrusu. Böyle yaşamak zor olmalı.Rahatlayınız, fani dünya sonuçta.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir