Medimagazin logo

Aile hekimlerinden memnuniyet yüzde 90

2010 yılıKasım ayında uygulamaya konulan aile hekimliği uygulamasından memnun kalma oranı yüzde 90 seviyesinde çıktı.
Kaynak: BUGÜN
Aile hekimlerinden memnuniyet yüzde 90
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aile hekimliği birimine en çok kadınların başvurduğu öğrenildi.Konuya ilişkin ilk araştırma Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan 5 Aile Sağlığı Merkezi’nden yapıldı. Şubat 2011’de 683 kişiyle görüşülerek yapılan çalışmada katılımcılara “Aldığınız hizmetten memnun musunuz” sorusu yöneltildi. Araştırmaya katılanların yüzde 83’ü fiziki koşullardan, yüzde 93,4’ü sağlık personelinden ve yüzde 93’ü de alınan tıbbı hizmetten memnun olduğunu beyan etti.

HASTANEYE GİTMEK İSTEMİYORLAR

Bir diğer araştırma Çankırı’da yapıldı. Aile hekimliğine başvuran bireylerin memnuniyet durumu ve bunu etkileyen faktörler irdelendi. Araştırmaya katılan bireylerin en yüksek orandamemnuniyetsizlik belirttikleri konu, yüzde 26 ile hastaneye gitmeye gerek duydukları, ihtiyaçları olan her türlü sağlık hizmetini aile hekimliğinin karşılayamadığı oldu. Bireylerin en yüksek orandamemnuniyet belirttikleri konu ise aile hekimliği birimine ulaşmanın kolay olması. Ayrıca aile hekimliği birimine başvuran kişilerin en çok evli kadınlar olduğu tespit edildi. Bireylerin yaşları ve çocuk sayısı arttıkça memnuniyet durumlarının da arttığı gözlendi.

aile
hekimlerinden
memnuniyet
yüzde
90
Yorum (3)
drcino
Nasıl memnun olmasınlar ki, kişi başı ayda 79 kuruşa hertürlü tanı tedavi, tahlil, evde ziyaret, sağlık raporları, aşılar, bebek gebe takipleri. Yok yok. Üstelik 79 kuruşuda devlet veriyor, yani adamların cebinden 5 kuruş çıkmadan bunlar yapılıyor. Doktorlarda maaşından 79 kuruş eksilmesin diye tüm gazlarını çekiyor. Neler var neler, kocasından memnun olmayan kadınları defalarca uyardım, aile sorunlarınızı aile içi şiddet olmadığı sürece bana anlatmayın, ben sizin arkadaşınız değilim diye. Ağlama duvarı gibi olduk. Bana anlatmayın diyince cevap AMA SİZ AİLE HEKİMİMİZSİNİZ. bir AİLE PSİKOLOĞU da olsada mutsuz ev kadınlarının elinden kurtulsak. Aile hekimleri olarak çok mağduruz. Kocam anlayışlı değil, iyide ben ne yapabilirim, bunun ilacı yok. Psikiyatriste gönderiyorum gitmiyor. Otur yarım saat dinle, çin işkencesi gibi. Espri değil gerçekten çok mağduruz. Ağlama duvarı gibi olduk.
0
Cevapla
Tip doktoru
Sn aile hekimi o dediğiniz gruba psikiyatrist de faydalı olamaz, hayatlarında onlari kabul edecek ( yasal olarak zorunlu, hastayı kapıdan ceviremiyoruZ) tek yer saglik kuruluşları, yatiya kalın deseniz kalırlar, bu yüzden ücretsiz saglik sistemi uygulanamaz, kapıdan giren bir bedel verecek, biz kapı komşusu degiliZ
0
Cevapla
cemil
dr cino beni çok güldürdün allahda seni güldürsün.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir