Medimagazin logo

Aile hekimleri hastalarını facebook'ta arıyor!

Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Alp Karan aile hekimlerinin performans puanlarını düşürmemek ve para cezası almamak için bebeğinin aşısını, gelişim takibini yaptırmayan, hamilelik sürecini düzenli kontrol ettirmeyen ailelerin peşine düştüğünü söyledi. Aile hekimleri 'yaylaya' veya tatile giden hastalarını muhtarlıktan, facebook'tan arayıp sokak sokak dolaşarak buluyor!
Kaynak: RADİKAL
Aile hekimleri hastalarını facebook'ta arıyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Alp Karan, Antalya'daki aile sağlığı merkezinde bir aile hekiminin 4 bin civarında nüfusa birinci basamak sağlık hizmeti verdiğini belirtti. Aile hekimlerinin birinci basamak sağlık hizmeti kapsamında, bebeklerin düzenli olarak aşısını yapmak ve gelişimini takip etmek, çocukların boy kilo takibi, lohusa takibi, topuk kanı alımı, hamilelerde gebelik takibi gibi görevlerinin yer aldığını anlatan Karan, aile sağlık merkezine giderek kontrollerini yaptırmayan ailelere ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarını kaydetti.
Karan, aile hekimlerinin özellikle yaz aylarında yayla olarak tabir edilen serin bölgelere tatile giden, taşınma ya da adres değişikliği gibi nedenlerle sorumlu olduğu mahalledeki hastasına ulaşamadığını belirterek "Aile sağlığı merkezine çocuğunun aşısını yaptırmaya gelmeyen, bebek gelişimini takip ettirmeyen bizim de kendisine ulaşamadığımız ailelerden dolayı aile hekimleri para cezası alıyor" dedi.

DEDEKTİF GİBİ İZ SÜRÜYORUZ

Sağlık Bakanlığı sistemindeki performans değerlendirmesine göre hekimlerin yüzde 100 performans sağlaması gerektiğine dikkati çeken Karan, para cezası almamak ve performanslarında düşüş olmaması için muhtarlıktan bilgi aldıklarını ve kayıtlı oldukları adresi bulmak için de sokakta hasta aradıklarını söyledi. Adres değişikliği yapan ya da yaşadığı evi bulamadıkları aileleri çoğu zaman 'Facebook' gibi sosyal paylaşım sitelerinde arayarak, iletişim kurduklarını dile getiren Karan, "Bazı zamanlar da Sağlık Bakanlığı sisteminde çapraz tarama yaparak aileleri daha önce tedavi yaptırdığı hastane ya da sağlık kuruluşundan adresini alıyoruz. Bazıları da tedavilerini özel hastanede yaptırmak istediği için gelmediğini belirtiyor. Bu durumlarda kendisinden yasal evrak alıp, takibini gerçekleştiremediğimiz hastaları bağlı olduğumuz kurumlara bildiriyoruz" diye konuştu.


Karan şunları söyledi: "Bebeğinin aşı vakti gelmesine rağmen aile hekimine gitmeyen, çocuğunun gelişimini kontrol ettirmeyen, gebelik sürecinde aile sağlığı merkezinde tedavi olmayan hastaları evlerine giderek görüşüyoruz. Düzenli olarak aile sağlığı merkezinde tedavi olmaları çağrısında bulunuyoruz. Bizler kişilerin kayıtlı oldukları aile sağlığı merkezlerinde mutlaka tedavilerini yaptırmalarını istiyoruz. Aksi halde bedelini biz ödüyoruz. Merkeze gelmeyen ailelere dedektif gibi iz sürerek, ulaşmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olmasını talep ediyoruz." (ANTALYA/DHA)

aile
hekimleri
hastalarını
facebook'ta
arıyor!
Yorum (5)
cevdet
Daha bunlar iyi günleriniz, ağzınıza bal çalarak sizi sisteme çektiler, Balda bitti, çıkışta kapandı..
0
Cevapla
taner
Adres değişikliğinde muhtarlığa kayıt yaptırmayanlar cezayı vatandaş ödüyorda,doktora yaptırması gereken rutin şeyleri de gitmeyen, neden cezayı vatandaş ödemiyor kardeşim.??? o zaman muhtarda kapı kapı dolaşsın kim geldi kim gitti diye.Muhtar niye dolaşmıyor!!! Diğer resmi kurumlarda çalışanlar niye yerinde oturuyor.!!! Niye yaz tatilleri bu kadar uzun bu memurların!!!
0
Cevapla
dr
resimdeki dr çok bıkkın görünüyor.
0
Cevapla
Bedrettin alyamaç
ne acı değilmi\? doktorları ne hale düşürdüler!dünyanın hiç bir ülkesinde doktor bu kadar aşağılanmadı!yazık çok yazık!
0
Cevapla
polat
Cüneyt Lüleci arkadaşım çok doğru söylüyor.Olması gereken bu,çözüm basit.Amaaa cezayı çıkaracak irade lazım!!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir