Medimagazin logo

Aile hekimleri eyleme hazırlanıyor

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu: Aile Hekimliği tıp disiplininin geleceğinden ve uygulamanın bitirilmeye çalışılmasından endişeliyiz. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Bundan sonrasında AHEF olarak tüm yetkili organlarımızla eylem süreci başlatılacaktır.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Aile hekimleri eyleme hazırlanıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aile Hekimleri Dernekleri’ni tek çatı altında toplayan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF);  Türkiye’de 3 yıldır tüm illerde uygulanan aile hekimliğinin gelişmiş ülkelerde onlarca yıldır uygulandığını ve tıp disiplininin evrensel ilkleri doğrultusunda uygulanan ülkelerde ülke sağlık sistemine ve sağlık bütçesine katkılarının tartışılmaz ölçüde büyük olduğunu, Türkiye’de ise bu gücü sağlamayı henüz başaramadıklarını ifade etti.

AHEF yaptığı açıklamada, artan sağlık harcamalarının büyük bir sorun olduğunu, akılcı olarak birinci basamak hizmetlerini güçlendiren ve koruyucu sağlık hizmetlerini önemseyerek uygulamasını doğru kurgulayan ülkelerin bu harcamaları kontrol edebildiklerinin ise somut bir gerçek olduğunu vurguladı.
 

Aile Hekimlerinin birinci basamakta kaliteyi ve standartları yükseltmek için uğraş verdiklerini belirten AHEF, buna yönelik plan, proje ve ileriye yönelik projeksiyonlar hazırladıklarını ancak Sağlık Bakanlığında görev yapan ilgili bazı bürokratların tüm geri bildirimlerine rağmen aile hekimliği uygulamasını sona erdirecek yönetmelik değişiklikleri ile adeta aile hekimliğini bitirecek çıkmaz yola soktuklarını ifade etti.


Şu aralara gündemde olan Ödeme ve Sözleşme yönetmeliğinin AHEF’in tüm çekincelerine ve somut önerilerine rağmen bu hali ile çıkarsa, birçok aile hekiminin sistemden ayrılacağını belirten AHEF, aile hekimlerinin iş güvencesini tehdit eden, aile hekimliği kalitesini düşüren, başka kurum ve hekimlerin görevini yükleyen ve tıp disiplinin gerektirdiği aile hekimliği yapmasını engelleyen uygulamaları ve ücret kayıplarını kabul etmediklerini belirtti.


Yapılan açıklamada şu sorular soruldu:
-Ülkemizde son 5 yılda hangi meslek grubunun maaşlarında periyodik olarak geriye gidişler olmuştur?
-Hangi meslek grubunun özlük hakları tırpanlanmıştır?
-Hangi meslek grubunun iş güvencesi ortadan kalkmıştır?
-Hangi meslek grubunda her geçen gün iş yükü sürekli artmaktadır?
-Hangi meslek grubunda mobingler günden güne artmaktadır?
-Hangi meslek grubunda ceza puanları uygulaması vardır ve her geçen gün yenileri eklenmektedir?
-Ve hangi meslek grubunda hizmete ulaşanların memnuniyet oranları  % 80 de iken, çalışanların oranları % 30 dadır.

Eylem Kapıda
Aile hekimliği bitirilmemelidir. Aile Hekimleri severek, özveri ile yaptıkları görevlerinden bezdirilip, ayrılmak zorunda bırakılmamalıdır. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Bundan sonrasında AHEF olarak tüm yetkili organlarımızla eylem süreci başlatılacaktır.

 

aile
hekimleri
eyleme
hazırlanıyor
Yorum (11)
cemal yılmaz
bu kadar yazının özeti aman avantamız gitmesin rahatımız iyi, bozmayın. geri tarafı edebiyat. ücretleri 800-1400 arası düşecek tsm ye yaklaşacak. onlar kral ahek oldukları için diğer doktorlarla aynı seviyeye inmek istemiyorlar. boşuna çaba, bu ekonomik şartlarla bu sistemi hükümet daha fazla sürdüremez.
0
Cevapla
xyz
Mevcut uygulamadan en çok aile hekimleri zarar görüyor, sistem aile hekimlerini büro hekimi yaptı. Alt yapı eksikliğinden dolayı tanı ve tedaviye ulaşması imkansız. Koruyucu hizmetler ise masa başından olmaz. Halbuki hastalık %70'i 1.basamakta çözülebilir. Dernek bu işlerle uğraşmalı.
0
Cevapla
drm
Eyvahh yine tişörtler sallanıp sallanıp fırlatılacak vaha vah :)
0
Cevapla
drmurat
eylem tek seçenek bencede.gerçekten hiçbir meslek grubunda maaş düşüşü olmazken aile hekimlerinde olması kabul edilemez.sahanın en az yüzde 70-80 i eyleme katılır
0
Cevapla
Frankie Bellevan
recep akdağ'dan haberi olan var mı? kurban bayramından sonra harwarddan dönecekti. adamlar kendisine zar zor 3 ay dayanabildiler. yine de adamlara helal olsun. sonuçta 3 ay dayanmakta kolay birşey değil. kabul ediyoruz sağlık sistemimize attığı kördüğümleri hiçkimse çözemiyor,çözebilirse gelsin kendisi çözsün.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir