Medimagazin logo

AHEKON 2012 başladı

3. Uluslararası Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi -AHEF tarafından düzenlenen kongre Manavgat'ta başladı
AHEKON 2012 başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi (AHEKON 2012) Manavgat'ta başladı.

Starlight Otel'deki kongreye Türkiye'nin yanı sıra Hollanda, Macaristan, Kolombiya ve Almanya'dan bin 400 kişi katıldı. Kongre dolayısıyla ''Hekime ve Sağlık Çalışanlarına Şiddet'' konulu basın toplantısı düzenlendi.

AHEF Başkanı Murat Girginer, toplantının ana gündem maddesinin ''hekime ve sağlık çalışanlarına şiddet'' olduğunu belirterek, nisan ayında Gaziantep'te meydana gelen ve meslektaşları Ersin Arslan'ın yaşadığı olayı unutamadıklarını söyledi.

Girginer, hekime yönelik şiddetin sadece fiziksel değil sözlü olarak da yapıldığını dile getirdi. Girginer, ''Aslında sözel ve fiziksel şiddet buz dağının görünen kısmı. Şiddete hastaların beklentilerinin yüksek olması ve uygunsuz istekleri sebep oluyor. Hastaların bizim her şeyi yapabileceğimize olan inançları da şiddeti meydana getiriyor'' dedi.

 

Türkiye'de hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin giderek dozunun arttığını kaydeden Girginer, şunları söyledi:

''Biz hekimler güç birliği yaparak bunun düzeltilmesi için tedbirler alınmasını sağlamalıyız. Şiddet uygulayanların tutuksuz yargılanmaları yerine ilk duruşmaya kadar tutuklu yargılanmaları bir önlem olabilir. Biz öğrenciyken dahi mahallemizdeki Ayşe teyzenin tansiyonunu ölçerdik. Şimdi ne oldu da vatandaşlar ile hekimler karşı karşıya geldi. Şu anda düşman kuvvet olarak gösterilen sağlık çalışanları var. Hekimler ve sağlık çalışanları büyük bir özveriyle çalışıyor. Bu özverinin karşılığı şiddet olmamalı.''

 

Girginer, şiddetin sadece sağlık alanında değil toplumda genel olarak artış trendinde bulunduğuna işaret ederek, ''Medya da şiddete çok fazla maruz kalıyor. Gazeteciler de fotoğraf çekiyorsunuz, makale yazıyorsunuz diye şiddete uğruyorsunuz. Şiddetle hep beraber mücadele etmeliyiz'' diye konuştu.

 

Basın toplantısının ardından kongreye katılanlar, ''Cennete Işıklarımızı Yolluyoruz'' etkinliğinde nisan ayında Gaziantep'te görevi başında bıçaklı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden meslektaşları Ersin Arslan için Akdeniz semalarına binlerce gökyüzü kandili gönderdi.

 

3. Uluslararası Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi 14 Ekim'de sona erecek.

ahekon
2012
başladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir