Medimagazin logo

Afyonkarahisar'da domuz gribi şüphesi

AFYONKARAHİSAR'da öksürük ve yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvuran 60 yaşındaki hastada domuz gribi (H1N1) virüsüne rastlandı. Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Lütfi Akgün, kesin sonuç için hastadan alınan kan örneklerinin Ankara'ya gönderildiğini söyledi.
Afyonkarahisar'da domuz gribi şüphesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uşak'ta rahatsızlanan 1 kişi yaklaşık 10 gün önce öksürük ve yüksek ateş şikayetiyle Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvurdu. Domuz gribi virüsü taşıdığı şüphesiyle özel bölüme alınan hastanın AKÜ laboratuvarında yapılan kan tahlillerinde, domuz gribi virüsüne rastlandı. Kan numunesi teyit için Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderildi.

Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Lütfi Akgün, hastanın yoğun bakımda olduğunu belirtirken, "AKÜ'nün yaptığı tahlillerde sonuçların pozitif olduğu söyleniyor. Ancak bu resmi bir şey değil. Bizim buna hemen pozitif dememiz doğru değildir. Klinik belirtiler uyuyor. Kan tahlillerini aldık, Ankara'ya gönderdik. Oradaki sonuç pozitif gelirse biz de pozitif kabul edeceğiz. Akredite edilmiş laboratuvarlardan sonuç gelmesi gerekiyor" dedi.

Akgün, kesin sonuçlar gelinceye kadar hastanın şüpheli olarak değerlendirildiğini kaydetti. Akgün, özel bir hastanede yatan hastanın da tahlillerinde H1 virüsü çıktığını, ancak bunun domuz gribi olmadığını aktardı.

afyonkarahisar'da
domuz
gribi
şüphesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir