Medimagazin logo

Adli tıp doktoru, otopsiden KKKA virüsü kaptı

Yüksek ateşle komaya giren Ankara Adli Tıp doktoru Asude Gökmen Kahraman’ın durumu, ihmaller zincirini ortaya çıkardı.
Kaynak: HÜRRİYET
Adli tıp doktoru, otopsiden KKKA virüsü kaptı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kahraman’ın otopsi yaptığı küçük bir çocuktan, bu çocuğun da Yozgat’ta bir hastadan bulaşıcı ve öldürücü KKKA virüsü kaptığı anlaşıldı. Virüsün fark edilmeden 2 can alıp birisini komaya sokması üzerine soruşturma açıldı.

ANKARA Adli Tıp Kurumu doktorlarından Asude Gökmen Kahraman’ın yüksek ateş sonrası komaya girmesi, sağlıkta Yozgat’a kadar uzanan ihmaller zincirini ortaya çıkardı.

Yaklaşık bir hafta önce aniden rahatsızlanan Dr. Kahraman (34), Keçiören Araştırma Hastanesi’ne, oradan da Gazi Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada Kahraman’a, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) teşhisi konuldu. Teşhisin ardından doktorlar mikrobun çıkış noktasını araştırmaya başladı.

Hıfzıssıhha’da inceleme

Adli Tıp personeli başta, tüm çalışanlardan kan örnekleri alınarak Hıfzıssıhha’ya gönderildi. Ancak KKKA virüsüne rastlanmadı. Bu kez Dr. Kahraman’ın son 10 günde baktığı tüm cesetlerin listesi çıkarıldı ve tahlil için alınan kan örnekleri yine Hıfzıssıhha’ya gönderildi. Dr. Kahraman’ın 15 Mayıs’ta otopsi yaptığı 6 yaşındaki Emre Can’ın kan örneğinde KKKA virüsü tespit edildi. Kahraman’ın, Can’a otopsi yaparken elini kestiği ve virüsün bu yolla bulaştığı belirlendi.


İnceleme sonucunda, cesedinin Yozgat Devlet Hastanesi’nden gönderildiği anlaşılan Can’ın bir ay kadar önce Yozgat’ta trafik kazası geçirdiği, bir süre yatarak tedavi gördüğü, taburcu edildikten bir hafta sonra ateşlenerek hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Emre Can’ın hastanede yaşamını yitirmesi üzerine ailesinin otopsi istediği ve cesedin Ankara’ya gönderildiği anlaşıldı.

Hastaneden kaptı

Dr. Gökmen’in hastalanması, Can’ın da ölüm sebebini ortaya çıkardı. Küçük çocuğun virüsü Yozgat Devlet Hastanesi’nde, sonradan KKKA hastası olduğu anlaşılan bir kişiden kaptığı anlaşıldı. Can’a virüsün nasıl bulaştığı araştırılırken, diğer KKKA hastasının ise sevk edildiği Kayseri’de hayatını kaybettiği belirlendi. Olayın ortaya çıkması üzerine hem Ankara hem de Yozgat’ta adli ve idari soruşturma başlatıldı.

Halen Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören Dr. Asude Gökmen Kahraman’ın meslektaşları, genç doktor için kan bağışında bulunulmasını istediler.

adli
tıp
doktoru
otopsi
yaptığı
hastadan
kkka
virüsü
kaptı
Yorum (9)
gölgelice
Bakalım hangi günah keçısi asılacak; Bakalım hangi cellat ipini asılacak. Bakalım kim olacak bu ihmalin sahibi, Vurun keçiye deyip kim, kimler kasılacak...
0
Cevapla
prat.dr
Pardon ama otopsi teknisyeni mi bitti de doktor otopside elini kesiyor?Neden ona otopsi yaptırılıyor,onun görevi değerlendirmek değil mi?
0
Cevapla
caner
prat. dr. bu nasil bir dusunce yapisi! neden onlem alinmiyor, otopsi yapan kisinin sagliginin korunmasini garantiye alan prosedurler uygulanmiyor diyeceginize, neden teknisyen degil de doktor yapiyor otopsiyi diyorsunuz. bu soylediginiz resmen doktora bir sey olmasin ama teknisyen virus kapip olurse olsun demek. teknisyen insan degil mi? bu yaptiginiz resmen meslek fasizmi, utanmalisiniz kendinizden bu ifadenizden dolayi! ne doktor hanim ne de otopsu teknisyeni zarar gormemeliydi.
0
Cevapla
Seyyit Arslan
Tebrikler avukat Caner kardeşim.Ne güzel anlatmışsın pratisyen doktorumuza durumu.Ağzına sağlık.Doktor arkadaşlar işte bu kafayla hareket ettiğinizden haklı olduğunuz bazı davalarda bile yanınızda çoğu zaman kendinizden başka kimseyi bulamıyorsunuz.Eylemlerinizden sonra kimsenin sizin ne istediğinizden haberi bile olmuyor.Görüyorum ki daha kendinizle bile anlaşamıyorsunuz.Kendiniz dışında kimse değerli değil imajı yaratıyorsunuz.Hastaneyi temizlesin diye 600 TL.karşılığında işe aldığınız Temizlik işçilerine hiçbir eğitim vermeden tehlikenin ortasına atıyorsunuz..Yazık değil mi onlara?.Sadece Doktorlara bir şey olursa koparırsınız kıyameti. Geçmiş olsun Dr. Asude Gökmen Kahraman kardeşim.Acil şifalar dilerim.
0
Cevapla
tıp doktoru
Sosyolog sizin ne iş yaptığınızı ülkemizde kimse anlamıyor, varsa yoksa laf, sen bırak bizim eylemlerimizi, burada doktorlara nasihat vermeyi.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir