Medimagazin logo

‘Açılın ben doktorum’ tarih mi oluyor

TAM günle ilgili torba kanuna giren madde, “Ben doktorum, müdahale edelebilirim” cümlesini adeta tarihe gömecek. Tasarıdaki ilgili maddeye göre, artık acil durumlarda orada bulunan doktorun müdahalesi belli koşullara bağlı olacak.
Kaynak: HÜRRİYET
‘Açılın ben doktorum’ tarih mi oluyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Bayazıt İlhan, “Mesela yolda bayılan bir hasta var. Doktor önce ambulansı çağıracak, sonra ambulans gelene kadar sınırlı bir şekilde müdahale edebilecek. Ambulans çağırmadan müdahale de yasak. Ambulans geldi ambulans da teknisyen var, ama siz doktorsunuz. Yine müdahale edemezsiniz. Ayrıca  hastanın durumunun acil olmadığı belirtilerek de, doktor müdahalesi yasaya aykırı olarak yorumlanabilir” dedi. Uçaklarda acil durumlarda doktor bulmanın da imkansız hale geleceğini söyleyen İlhan, “Dünya Tabipleri Birliği’nin Genel Sekreteri de, bana bunu hatırlattı. Bu düzenlemeden sonra uçakta ‘doktorum’ dememek, sessiz kalmak daha mı iyi olur acaba diye görüş belirtti” bilgisini verdi.

HAPİS VE PARA CEZASI

Tam günü düzenleyen yasa tasarısında yer alan madde, olağanüstü durumlarda doktor müdahalesini düzenliyor.  Düzenlemeye göre, ‘olağanüstü durumlarda mesleğini icraya yetkili kişilerce acil sağlık hizmeti ulaşana kadar verilecek olan sağlık hizmeti hariç, ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunan veya yetkisiz kişilerce sağlık hizmeti verdirenler, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.’ Söz konusu maddenin başta Gezi Parkı olmak üzere eylemlerde hastaları tedavi eden doktorlara yönelik bir madde olarak algılandığını belirten TTB Genel Sekreteri Bayazıt İlhan, bu maddenin günlük yaşama da çok ciddi yansımaları olacağını söyledi. Düzenleme yasalaşırsa, herhangi bir ortamda veya yolda sağlık durumu kötüleşen bir hastaya müdahale etmenin zorlaşacağını belirten İlhan,  “Çünkü bu düzenleme, doktorlara büyük sorumluluk yüklüyor” dedi.

‘açılın
ben
doktorum’
tarih
mi
oluyor
Yorum (28)
fly
zaten artık açılın ben doktorum diyen kalmadı isabet oldu..yaşasın defansif tıp!!
0
Cevapla
Dr Hakan
Bu kanun böyle çıksın, büyük bir zevkle hastaya müdahale etmeden geçip gidicem, bana ne ya, herkes layık olduğu şekilde yönetilir ve muameleyi görür, oy verenlere şimdiden hayırlı olsun diyorum...
0
Cevapla
kamil ömür
Çok da umrumdaydı açılın ben doktorum demek.Eskidendi onlar.Her gün hekimliği değersizleştiren bir sürü uygulamayı yaşarken bu maddenin kanaatçimce hiç bir önemi yok.Büyük çoğunlukta böyle düşünüyordur sanırım.
0
Cevapla
surgeon
zaten son yaşadıklarımızı göz önüne alırsak artık yoldaki herhangi bir sağlık olayına müdahaleden çekiniyoruz..Hatta DR plaka müsait olmasına rağmen arabama DR plaka bile almadım.bu millete iyilik yapmaya gerek yok.sadece işimizi yapalım.hastaneden çıktığım an benim için meslek biter..şimdi bana tepki gösterebilirsiniz..hani nerede yemin,hani nerede etik diyebilirsiniz..ama gerçek bu maalesef..
0
Cevapla
aydin sinal
Genel sekreter tam anlamiyla sacmalamis!"ambulans gelenceye kadar sinirli yardim" zaten hic kimse cebinde steteskop,laringoskop,tüp,infision sisesi ile gezmez.zaten kendine güvenen hekim hastaya mudehale eder,ambulans ister veya istemez vede yanlis yapmaz,acil yardim tecrübesi olmayan hekimler zaten ortadan kaybolurlar,ucakta veya ilk yardim ekibinin gelmesi imkansiz veya saatler alacak durumda her hekim(hemsire veya diger tecrübeli saglikcilarda dahil) yardim etmege mecburdur,bütün dünyada,türkiyede dahil yardim etmese acil hastaya yardimi esirgediginden yargilanir,belki tecrübeli bir hemsire veya diger saglik personelide bu durumlarda o mahalde bulunur ve yardimci olurlar.yanlis yapmak bile hic yapmamak kadar zarar vermez ve ceza almasina sebep olmaz. ben 40 sene ilk yardim,yogun bakimda calistim simdi emekliyim ama ilk yardim aninda yapabilecegim yanlis tedaviye karsi sigörtaliyim,yillik cok,cok cüzi bir miktar,tavsiye ederim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir