Medimagazin logo

Acil servislerde alarm, hastalar 3 saat sıra bekliyor

Hastanelerin acil servisleri alarm veriyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2013’te 90 milyon hasta acil servislere başvurdu. Sağlıkta dönüşüm programı kapsamında acil hastaların tıbbî durumlarına göre sınıflandırılması uygulaması da yoğunluğu azaltmadı. Özellikle nüfusun yoğun olduğu semtlerdeki acil servislerde hastalar, saatlerce kuyrukta bekliyor.
Kaynak: ZAMAN
Acil servislerde alarm, hastalar 3 saat sıra bekliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Nüfusun 78 milyona dayandığı Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, 2013 yılında 90 milyon hasta, acil servislere müracaat etti. Her 3 hastadan birinin acil servise başvurduğu Türkiye’de günlük acil servise müracaat eden hasta sayısı ise 232 bin. Bakanlığın verileri, kamu hastanelerinin acil servislerdeki yoğunluğunu gözler önüne serdi. Acil servislerdeki yoğunluk özellikle büyükşehirlerde kendini gösteriyor. İstanbul’un nüfusu fazla olan Bakırköy, Fatih, Bağcılar ve Esenyurt ilçelerindeki kamu hastanelerinde uzun acil servis kuyrukları meydana geliyor. Vatandaşlar kayıt, muayene ve kan verme sırasında saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Kimi zaman acil servis bölümlerinde oluşan kuyruklar hastalara müdahaleyi geciktiriyor. Doktorları da zor durumda bırakıyor. Acil servislerdeki uzun kuyruğu gören bazı vatandaşlar ise saatlerce beklemek yerine özel hastanelere yöneliyor.

 

Ciddi yoğunluk yaşanan hastanelerden biri de günde ortalama 800 ila bin 500 hasta girişinin olduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Hastanede, başta hasta olmak üzere doktorlar ve çalışanlar dâhil herkes acil servislerdeki yaşanan yoğunluktan şikayetçi. Aile Sağlık Merkezleri’nin (ASM) gün içinde yaşanan yoğunluğu bir nebze de olsa azalttığına dikkat çeken hastanenin sağlık görevlileri, “Aile Sağlık Merkezleri (ASM), gün içinde hastanenin yoğunluğunu bir nebze olsun azaltıyor. Fakat gece bütün hastalar acil servise geliyor.” şeklinde konuştu. Ancak her ne kadar çalışanlar, ASM’lerin hasta yoğunluğunu azalttığını söylese de uzun hasta kuyrukları durumun tam tersi olduğunu gösteriyor. Acil müdahale edilmesi gereken hastası bulunan Ahmet Ceylan, “Gördüğünüz gibi hastam ağrısından kıvranıyor ve inliyor. Hastanenin yoğunluğundan dolayı doktorlar, müdahale edemiyor.” diyor.

 

Esenyurt Devlet Hastanesi’nin acil servisinde de benzer sıkıntılar yaşanıyor. Servise giden hastalar, kayıt bölümünde çalışan memurlar tarafından yoğunluğu azaltmak için poliklinik bölümüne yönlendiriliyor. Bu şekilde bir uygulamaya maruz kalan hastalardan Samet Büyük, “Yaklaşık 1 saat önce acil servise geldim ve beni kulak burun boğaz servisine yönlendirdiler. Buradaki sıra numaram 2 bin 126 ve önümde 70 hasta var. Daha ne kadar bekleyeceğimi bilmiyorum.” ifadelerini kullandı. Ortaya çıkan sıkıntıdan sadece hastalar değil, hastane personeli de şikayetçi. Öyle ki aynı hastanenin uzman doktoru, “Acil servislerdeki yoğunluğu azaltmak için ASM’ler kuruldu ama sistem yanlış. Esenyurt’ta 625 bin kişi yaşıyor ve bunun bütün yoğunluğu bizde.” dedi.

 

ACİLE GELEN HASTA 3 SAAT SIRA BEKLİYOR

Esenyurt Devlet Hastanesi’ndeki sıkıntının bir benzeri de Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanıyor. Hastanenin acil servis kayıt bölümünde bulunan bir çalışan, “Saat şu anda öğlen 12 ve ben 300 hasta girişi yaptım. Acil servise gelen bir hasta en az 1 saat muayene olmak için bekliyor. Daha sonra doktorun istediği testler için ilgili birime gidiyor. Orada da 1 saat sıra bekliyor ve sonra onun sonucunu yarım saat bekliyor. Sonucu aldıktan sonra doktora göstermek için acil servise tekrar geliyor ve burada da en az 10 dakika bekliyor. Bir hasta toplam 3 saat acil serviste beklemiş oluyor.” diyerek sıkıntıyı dile getirdi.

 

HASTA YAKINLARI DA YOĞUNLUĞU ARTIRIYOR

Acil servislerdeki yoğunluğun sebeplerini dile getiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, bunun bir sebebinin de hasta yakınları olduğunu söyledi. Sağlık sistemi iyi işleyen ülkelerdeki acil servislerde Türkiye’deki gibi yoğunluğun olmadığını dile getiren Kahveci, “Ayrıca sadece hasta içeri alınır, hasta yakını bekleme salonunda bekler. Ama bizim ülkemizde bir hasta yakını az olduğunu düşünüp üç hatta dört kişi geliyorlar. Tabii ki, hasta yakınları bulaşıcı bir virüs var ise o virüsü kapar.” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen sağlıkta dönüşüm programının çözümden çok sorun oluşturduğunu düşünen Kahveci, “Aile hekimlerine cumartesi günü nöbet koydular ama bu şekilde çözüm bulamayız. Sağlık Bakanlığı’yla birlikte acil servislerdeki sorunların çözüm yollarının aranacağı ‘Şûra’ yapalım.” çağrısında bulundu.

acil
servislerde
alarm
hastalar
3
saat
sıra
bekliyor
Yorum (15)
Osman tan
Çözüm Önerileri 1. Acil serviste Pratisyen ve acil uzmanlarının maaşlarında iyileştirmeler yapılmalı performans sistemi acil servislerden Kaldırılmalı 2.acil serviste sarı ve yeşil akan hastalarının ödedikleri katılım Payı arttırılmalı örneğin aile hekimi katılım Payı 2 tl ise acil servis 15-20 tl Olmalı 3.her il merkezinde seçilmiş bir hastanede hafta sonları bir günde dahil olmak üzere özellikle Nöroloji dahiliye göğüs ortopedi beyin cerrahi kbb genel cerrahi vb major branşların poliklinikleri açık tutulmalı gelen hastalar süzgeçten geçirilip polikliniğe yönlendirilmeli bu sistemi suistimal eden acil servis doktorları olursa Maaş kesintisi yapılmalı. 4.acil servisin bana göre asıl yoğun olmasının sebebi olan aile hekimi arkadaşlar bu madde sizinle ilgili Avrupa'da ve bazı ülkelerde olduğu gibi major acil durumlar ve 112 yi ilgilendirmeyen durumlar Hariç ( göğüs ağrısı solunum sıkıntısı zehirlenmeler vb) haller haricindeki durumlarda aile hekiminin onayı olmadan hastaneye hastalar gidememeli aile hekimliği sistemi.daha aktif hale getirilmeli zorunlu hekim sigortasında hem bu arkadaşlardan daha fazla prim ödeyecem hem daha fazla risk alcam ama aldığım para bu arkadaşların daha fazla olacak adaletimi bu 5. Sağlık bakanlığımız artık acil servisteki tüm sağlık personellerinin bu çığlığını duysun inanın bizim sıkıntımız hasta değil hasta Yakınları
0
Cevapla
ali sec
Sayin saglik bakani ve dönersemaye yekililer bukadar yogunluk olmasına ragmen acilde çalısan pratisyen hekimlerin döner sermaye gelirleri çok azdir bu yogunluk az döner sermaye???????????yetkililer ya iyice duşunmeli yada sistem bilinçli olarak bu hale sokuluyor ?????!?
0
Cevapla
Alican
Ya gündüz alınan katılım payı kaldırılmalı yada acilde de alınmalı. Yoksa sittin sene düzelmez b durum!!
0
Cevapla
ahmet
Acil servislere başvuran hastalarin %60-70 i acil değildir. Hastalar bel ağrisi, 4-5 gündür devam eden şikayetlerle başvuruyorlar. Bu nedenle gerçekten acil hastalara ulaşim suresi uzamaktadir.
0
Cevapla
Se
Aile hekimliği işe yaramıyor, sistem küçük ölçekte ama tetkik, x-ray, Usg yapıp, hızlı ve kısa süreli tedavi yapan hastanelere dönüşmeli..anlaşıldı ki bu iş tedavi edici hekimlikle devam edecek. Büyük hastaneler anlamsız ve hantal, zaten yeterince üniversite- eğitim arş hastanesi var, bunlarda yoğunluktan asli işlerini yapamaz hale geldi.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir