Medimagazin logo

Acil servise böyle getirildi!

Bursa'nın Kestel ilçesinde, kolunu silaj makinesine kaptıran 17 yaşındaki genç, 8 saatlik süren kurtarma operasyonunun ardından ameliyata alınabildi. Hava ambulansı ve 2 kara ambulansının taşıyamadığı genci, köyde bulunan kapalı kasa eski bir kamyonet hastaneye getirdi. Acilin girişine silaj makinesi ile birlikte indirilen genç, itfaiye ve sivil savunma ekiplerinin demirleri keserek parçalamasıyla ameliyata alındı.
Acil servise böyle getirildi!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Olay, dün saat 13.30'da Durak köyünde meydana geldi. Denizel köyünde oturan 17 yaşındaki Gökhan Altınok, bir akrabasına yardım için Durak köyüne gitti. Burada, mısırları hayvan yemine dönüştüren silaj makinesiyle çalışmaya başladı. Bir komşusu ile birlikte mısırları silaj makinesine veren genç, kolunu makineye kaptırdı. Kolu dirseğine kadar makineye giren Altınok, kanlar içinde kaldı.

YARALI, HAVA VE KARA AMBULANSLARINA SIĞMADI

Altınok'un yardımına koşan köylüler en az 3 tonluk dev makine karşısında çaresiz kaldı. Olay yerine çağrılan ambulans hastayı makine ile birlikte taşıyamadı. Bunun üzerine bölgeye sivil savunma araçları sevk edildi. Dev makine spirallerle kesilerek 300 kiloya kadar düşürüldü. Acılar içinde kıvranan gencin bir an önce hastaneye yetiştirilmesi amacıyla hava ambulans çağrıldı. Bölgeye giden hava ambulans da makine ile birlikte yaralı genci taşıyamadı.

Kolu makinede bekleyen genç, olay yerinde bekleyen iki kara ambulansına da sığmadı. Bunun üzerine köydeki 16 DAL 41 plakalı Veli Süleyman'a ait kapalı kasa eski bir kamyonet ambulansa dönüştürüldü. Acılar içindeki Gökhan Altınok, makine ile birlikte güçlükle kamyonete bindirildi. Hemşire ve doktorlar da kamyonete binerek hastaya müdahalesini sürdürdü. Araç, yaklaşık 100 kilometrelik yolu 40 kilometre hızla gidebildi. İki ambulansın eskortluğunda saat 17.00'da yola çıkan kamyonet, hastayı akşam 20.00'de Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne ulaştırabildi.

ACİLDEN FERYATLAR VE KIVILCIMLAR YÜKSELDİ

Kapalı kasa kamyonetten güçlükle indirilen yaralıya, acil servisin içindeki koridorda hemen müdahale edildi. İtfaiye ve sivil savunma ekipleri, demir kesme makinesi ve spiral kesme makineleri ile yaralı Altınok'un kolunu kurtarmaya çalıştı. Bu sırada acil servisten yükselen kıvılcımlar, diğer hasta yakınlarınca merakla izlendi. Oluşan yüksek sıcaklık üzerine çok sayıda vantilatör çalıştırılarak ısının düşürülmesine çalışıldı. Spiral kesme makinesi ile demirlerin kesilmesi sırasında feryatları hastane dışından duyulan gencin kolu, saatler sonra makineden kurtarılabildi.

8 SAAT SONRA AMELİYATA ALINDI

Saat 21.30'da kolu makineden çıkartılan genç hemen ameliyata alındı. Ancak tüm bu zaman zarfında hasta yakınları ile hastane güvenliği arasında da gergin anlar yaşandı. Gencin hastaneye getirilmesi sürecinin 7 saat sürmesine kızan hasta yakınları ile güvenlik arasında tartışma çıktı. Hasta yakınlarını uzaklaştırmaya çalışan bir güvenlik görevlisi, eline aldığı biber gazı ile vatandaşları tehdit etti.

Görevliler, basın mensuplarının da görüntü almasına engel olmaya çalıştı. Gazeteciler bölgeden uzaklaştırılırken, acilin önü de başka bir ambulansa kapatıldı.

HASTA YAKINLARI TEPKİ GÖSTERDİ

Hastane önünde bekleyen Altınok'un akrabaları ise müdahalenin uzun sürmesine tepki gösterdi. Altınok'un dayısı Mehmet Bay, şunları söyledi: "Olay 13.30'da oldu. 112 müdahale etti. Hava ambulansı geldi, ama bize yardımcı olamadılar. Hava ambulansa sığmaz dediler. Askeri helikopter istedik, o da verilmedi. Bu çocuk 13.30'dan beri kolu makinenin içinde. Yalnız acildeki Serdar hoca sağ olsun, gerekirse ben bunu kamyonla gönderirim dedi ve gerçekten de kamyonla gönderdi. Gerçekten de kapalı kasa bir kamyonetle getirdik. İşte şoförü de burada."

Altınok'u hastaneye getiren şoför Veli Süleyman ise saat 16.30'a kadar çocuğun köyden çıkartılamadığını belirterek, "Hava ambulans geldi, ambulans geldi, ama sığdıramadık. Sonuçta kamyonetle getirdik. 100 kilometrelik yolu 3 saatte geldik." diye konuştu.

AKAN: USULÜNE UYGUN TAŞINDI

Operasyonun başarı ile sonuçlandığını belirten Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ise şunları dile getirdi: "Olay duyulur duyulmaz bölgeye iki ambulans sevk ettik. Ardından hava ambulans gitti. Ancak yaralı, kolunun sıkıştığı makinenin büyüklüğü nedeniyle ne hava ambulansa ne de diğer ambulanslara sığmadı. Bunun üzerine bir başka araç ambulansa çevrilerek yaralı hastaneye taşındı. Yaralı, yeterli sayıda sağlık personeli eşliğinde, usulüne uygun olarak hastaneye ulaştırıldı. Sonuçta hastanın kolu kurtarılmıştır."

acil
servise
böyle
getirildi!
Yorum (3)
hbö
çocuğa, ailesine ve tıp camiasına geçmiş olsun diyorum. tahayyül bile edilmesi zor olan imtihanlardan Allah hepimizi korusun. bu arada, merak ettim; bu makine herhangi bir yöntemle kesilemeyen bir metalden mi yapılmış? gerçekten akıllara ziyan bir durum.
0
Cevapla
halim harap
Beyefendinin ayağına hava ambulansı gelmiş ama beyefendi bundan da memnun değil. Olur Beyim! Bakanlığa söyleriz bundan sonra Airbus A 380 alsın.Aslında suç sizde değil. Suç, sizi bu kadar şımartanda. O da kendisini çok iyi biliyor. Bizde tabii.
0
Cevapla
Atila Keskin
112 ekibinin eline sağlık.Herşey dörtdörtlük yapılmış eksik gözükmüyor.Çözüm akıllıca ve makul.Hasta yakınlarının tepkisi luzumsuzluk ve yazıklar olsun.İnşallah hasta eski sağlığına kavuşur ve herşey geride kalır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir