Medimagazin logo

ABD'nin bir eyaletinde reşit olmayan gençlere ‘cinsiyet değiştirme’ ameliyatı yasaklandı

ABD’nin Ohio Eyalet Valisi Mike DeWine dün düzenlendiği basın toplantısında, reşit olmayan gençlere cinsiyet değiştirme ameliyatlarının yasaklandığını duyurdu
Kaynak: DHA
ABD'nin bir eyaletinde reşit olmayan gençlere ‘cinsiyet değiştirme’ ameliyatı yasaklandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ohio Valisi Mike DeWine, hizmet almak (hormon takviyesi, ilaç) için klinik ve hastanelere başvuracak halihazırda cinsiyet değiştirmiş gençler ve yetişkinler için de yeni idari kuralların yürürlüğe gireceğini belirtti. Vali konuşmasında, bu kararın hem gençler hem de ebeveynler için verildiğine dikkat çekerek, “Çocuklar için bu önemli tıbbi kararları, hükümetin değil ebeveynlerin vermesi gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Yasak sadece trans gençleri değil yetişkinleri de kapsıyor”

Vali Dewine, yasağın Ohio Sağlık Departmanı ve Bağımlılık Hizmetleri Departmanı'nın onayıyla yürürlüğe gireceğini belirterek sağlık kuruluşlarına cinsiyet değiştirmek için başvuran gençlerin neden cinsiyetlerini değiştirmek istedikleriyle ilgili ‘kimliksiz veriler’ toplanacağını ifade etti. 

Cinsiyet değiştirme yasağı tartışmaları

Missouri eyaletinde, Mayıs ayında Başsavcı Andrew Bailey tarafından yetişkinlerin ve çocukların ergenlik engelleyici ilaçlar, hormonlar ve ameliyat gibi cinsiyet değiştirme tedavileri alabilmeleri için bir yıldan fazla terapi görmelerini gerektiren yasa tasarısı, yetkililer tarafından uygun görülmeyerek feshedilmişti.

Florida’da ise Haziran ayında cinsiyet değiştiren gençlerin ameliyat sonrası bakım almasını yasaklayan bir eyalet yasası, yetişkinlere de bakıma erişim konusunda yeni gereksinimler yüklemişti. Yasa, hormon tedavisi için hemşirelerin değil doktorların yetkili olduğunu belirterek internet üzerinden verilen reçete ve doktorla iletişim gibi hizmetleri kısıtlamıştı.  

cinsiyet degistirme ameliyati
abd
ohio
mike dewine
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir