Medimagazin logo
ABD'li uzmanın itirafı: Gen tedavisi hüsranla bitti
Gen tedavisini ilk uygulayan ABD'li Dr. Desnick, genom projesinin fiyasko ile sonuçlandığını, tedavi uygulanan hastaların lösemiye yakalandığını söyledi
ABD'li uzmanın itirafı: Gen tedavisi hüsranla bitti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Gen tedavisini ilk uygulayan ABD'li Dr. Desnick, genom projesinin fiyasko ile sonuçlandığını, tedavi uygulanan hastaların lösemiye yakalandığını söyledi.

Tıp dünyasında DNA üzerine yaptığı çalışmalarla "genetiğin şeytanı" olarak adlandırılan Dr. Robert Desnick, İstanbul'daki Amerikan Hastanesi tarafından düzenlenen "Gen Tedavilerinden Kök Hücreye Biyoteknoloji" toplantısında konuştu. Dünyada gen tedavisinin ilk uygulayıcılarından biri olan; çalışmalarını ABD'de Mount Sinai Tıp Fakültesi Genetik ve Genomik Bölüm Şefi olarak devam ettiren Dr. Desnick, DNA'nın deşifresinin beklenilenin aksine hüsran yaşattığını açıkladı. DNA'nın deşifresinden sonra kronik hastalıkların tamamen ortadan kaldırılması için uygulanan gen tedavisinin lösemiye yol açtığını söyleyen Dr. Desnick, "15 yıl önce büyük heyecan yaratan çalışma ne yazık ki fiyasko ile sonuçlandı" dedi. "Genomik Tıpta Geleceğe Yönelik Uygulamalar" başlığı altında konuşmayapan ünlü genetikçi, kök hücre çalışmalarında da henüz embriyo döneminde olduklarını; insanları sevindirici haberler için 10 yıl daha geçmesi gerektiğini söyledi.

'KÖK HÜCREYE ERKEN'
Genetik danışmanlık çalışmalarının şu an genetik hastalıklarla ilgili yüksek riskli gebelerde uygulandığını söyleyen Dr. Desnick, gelecek yıllarda tedavilerin kişiselleştirileceği müjdesini verdi. Günümüzdeki tedavi seçeneğinin genele göre ayarlandığını belirten Dr. Desnick, "Bu nedenle bazı kişilerde ilaçlar hiç etki göstermiyor ya da bazılarında fazla yan etkilere neden olabiliyor. Oysaki genetik danışmanlık sonrasında kişileri bekleyen riskler belirleneceği gibi, ilaçları kişiye özel form ve dozlarda verilebilecek" diye konuştu.

Sabah
abd'li
uzmanın
itirafı:
gen
tedavisi
hüsranla
bitti
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300