Medimagazin logo

ABD'li bilim insanının 'tehlikeli deneyi'

500 bin kişiyi öldüren domuz gribi vürüsü laboratuvar ortamında modifiye edildi. Şimdi virüsün dışarı sızmasından endişe ediliyor
Kaynak: MİLLİYET
ABD'li bilim insanının 'tehlikeli deneyi'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD’de bulunan Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde görev yapan bilim adamı Yoshihiro Kawaoka yarattığı grip virüsüyle korkutuyor.


Kawaoka, domuz gribi virüsünü geliştirerek bağışıklık sistemine karşı dirençli yeni bir virüs yarattı. İngiltere’de yayımlanan Independent gazetesinin ele geçirdiği bilgilere göre uzmanlar Kawaoka’nın virüsünün insanlık için çok tehlikeli olduğunu düşünüyor. 2009’da dünya çapında yaklaşık 500 bin kişiyi öldüren virüs laboratuardan sızıp yayılırsa bu sayıdan çok fazla insanın ölümüne yol açacak.


Risk savunması
H1N1 virüsünü geliştirerek daha ölümcül hale getiren Kawaoka ise yaptığı araştırmayı savunuyor. Independent’a konuşan bilim adamı araştırmasıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler vermekten kaçınırken yarattığı virüs için, “Bütün araştırmalarda riskler bulunur” dedi.


Ancak diğer uzmanlar Kawaoka ile aynı fikirde değil. Kawaoka’nın konferansına katılan ve ismini vermek istemeyen bilim insanı, “Virüsü daha tehlikeli hale getirdiğine dair aklımda hiç soru işareti kalmadı. Ama virüs laboratuardan sızarsa bütün dünyayı savunmasız bırakacak. Kawaoka’nın önceki deneyleri de tehlikeliydi ama bu en çılgını” dedi. Independent’a konuşan Profesör Tom Jeffries ise, “Kawaoka’nın söyledikleri hiç güven verici değildi” dedi. Wisconsin-Madison Üniversitesi ise “Virüsün laboratuardan sızma riski çok az” açıklamasında bulundu.

 

 

abd'li
bilim
insanının
'tehlikeli
deneyi'
Yorum (2)
Hamza Serkan
Domuz gribi 500.000 kişiyi öldürdü demek külliyen yanlıştır. Dünya genelinde yaklaşık 800.000 kişide görüldü ve bu vakaların sadece 8.000'i öldü.
0
Cevapla
ht
bula bula insanlık bir gün belasını bulacak ama hadi hayırlısı....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir