Medimagazin logo

7 yaşındaki çocuğun hastanede ölümüne savcılık soruşturması

Bursa'da grip şikayetiyle hastaneye götürülen ve yaşamını yitiren Yüsra Türkoğlu'nun (7) ailesi kızlarının yanlış tedavi sonucu öldüğünü ileri sürüp suç duyurusunda bulundu. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Sağlık Müdürlüğünün araştırılması için müfettiş görevlendirdiği olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.
Kaynak: DHA
7 yaşındaki çocuğun hastanede ölümüne savcılık soruşturması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bursa'da yaşayan, Azime Buse ve Cemil Türkoğlu'nun 4 çocuğundan biri olan Hürriyet Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu 1'inci sınıf öğrencisi Yüsra, 19 Mayıs akşamı rahatsızlandı. Aile, grip şüphesiyle kızlarını Şehir Hastanesi'ne getirdi. Burada muayene edilip tedaviye alınan Yüsra'ya, serum takıldı. Serum takıldıktan yarım saat sonra Yüsra, fenalaştı. 

Daha sonra gelen başka bir doktor, aileye bir şeylerin ters gittiğini bildirdi. Türkoğlu ailesinin iddiasına göre, 10 saat boyunca çocuğun rahatsızlığı arttı, gözleri şişmeye, karnı ağrımaya, tansiyonu da düşmeye başladı.

Sabah mesaiye gelen kardiyoloji doktoru, hastanın durumunun kritik olduğunu söyleyince Yüsra, yoğun bakıma alındı. Burada, duran kalbi çalıştırıldıktan sonra entübe edilen Yüsra, hayatını kaybetti. Kızlarının, yanlış serum takılması sonucu öldüğünü söyleyen Cemil Türkoğlu, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Sağlık Bakanlığı müfettiş görevlendirdi

Yüsra Türkoğlu'nun ölümüyle ilgili, Sağlık Bakanlığı idari soruşturma başlatıp müfettiş görevlendirdi. Yetkililer ise "Hasta geldiği zaman kendisiyle ilgilenildi. Yapılan muayenesinde 'kalp hastası' olduğu ortaya çıktı. Bu aileye söylendi. Aile ısrarla, kızlarını hastaneden çıkarmak istediler. Hastanın durumu kritik olduğu için yoğun bakıma alındı. Sonrada yaşamını yitirdi. Görevlendirilen müfettiş, konuyu araştırıyor” ifadesini kullandı.

'Soruşturma titizlikle yürütülüyor'

Yüsra Türkoğlu'nun ölümüyle ilgili Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, "Basın yayın kuruluşlarında yer alan ’Bursa’da 7 yaşındaki çocuğun hastanede şüpheli ölümü’ haberine konu olayla ilgili olarak; 20.05.2024 günü mağdur Y.T.’nin rahatsızlanarak tedavisi için Bursa Şehir Hastanesi’ne götürüldüğü, yapılan tedavisinin ardından kurtarılamayarak hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak ihmal iddiası nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatıldığı, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü, soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında bilgi verileceği hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

Bu arada, hastanede incelemede bulunan Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün görevlendirdiği müfettişin, Yüsra Türkoğlu'nun ölüm nedenini çok yönlü olarak araştırıp doktorları, hemşireleri ve görevlileri de dinlediği belirtildi.

Grip şikayetiyle gelen 7 yaşındaki Yüsra öldü, soruşturma başlatıldı

bursa sehir hastanesi
yusra turkoglu
sorusturma
hastane
Yorum (4)
ali özkurt
sağlik yetki̇li̇leri̇ çok büyük açiklama yapmiş
1
Cevapla
Z.A
büyük ihtimalle çocuk miyokardit nedeniyle vefat etti. allah rahmet eylesin
4
Cevapla
Dr. Emekli
hasta iyileştiği gün allahın takdiridir, öldüğü gün ise doktoru katildir diye düşünmeyi icat etti bu sistem.
Cevapla
Maestro
bu tip yanlışlar malesef her zaman olacak.olmaması için,gelen her hastayı, ölecekmiş varsayıp,hiçbir tedavi uygulamadan, günlerce haftalarca yatırmak lazım, bu da olmayacak bişey zaten..
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir