Medimagazin logo

60 milyon kişi hastane randevusunu Erzurum'dan alıyor

Sağlık Bakanlığı'nın 2 yıl önce Erzurum'a kurduğu Merkezî Hastane Randevu Sistemi (MHRS), İstanbul hariç 80 ilden hastaya hizmet veriyor. 'Alo 182' çağrı merkezi, günde 120 bin randevu talebini karşılıyor.
Kaynak: ZAMAN
60 milyon kişi hastane randevusunu Erzurum'dan alıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sistem sayesinde 60 milyon kişi, bakanlığa bağlı 2'nci ve 3'üncü basamak hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezlerine yönlendiriliyor. İstedikleri hastane ve hekimden randevu alabiliyorlar. 24 saat çalışan ve bin 400 kişinin görev yaptığı çağrı merkezini en çok Bursalılar en az Şırnak ve Ardahanlılar kullanıyor.

Erzurum Çağrı Merkezi takım lideri Gökhan Bulut, yıl içerisinde İstanbul'un da sisteme dahil edileceğini söyledi. Bulut, çağrı hizmetleri ve çalışanları hakkında şu bilgileri verdi: "Kurumumuzda ciddi manada çevre illerden gelip çalışan personel sayımız var. Bin 400 kişi ile MHRS üzerinden 2. ve 3. basamak hastanelere randevu hizmetiyle hastalar sıra beklemeden istedikleri hastane ve hekime gitmekteler. Ülkemizde en fazla randevuyu Bursa'ya vermekteyiz. İşleyiş olarak vatandaşlarımız 182'yi arayıp TC kimlik numarasını söyleyip istediği tarihte istediği hekim ve hastaneden randevu almakta."

Osmaniye'den Erzurum'a üniversite eğitimi için gelen Coşkun Okyar, Atatürk Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı birinci sınıf öğrencisi. İkinci öğretimde okuyan Okyar, bir yıl önce mülakatla girdiği çağrı merkezinde gündüzleri çalışıp geceleri eğitimine devam ediyor. Okyar, kazandığı parayla okul harçlığını çıkarttığını ve Osmaniye'deki ailesinin bütçesine katkıda bulunduğunu dile getiriyor.

Kahramanmaraşlı Şeyma Yıldız ise Atatürk Üniversitesi Çevre Mühendisliği'nin 3. sınıfında okuyor. MHRS'de çalışmaktan ve sağlık hizmeti sunmaktan mutlu olduğunu ifade eden Yıldız da kazancının bir kısmını ailesine gönderdiğini söylüyor. Erzurum İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, Erzurum MHRS Çağrı Merkezi'nden günde 120 bin kişinin yararlandığını dile getirdi. Doç. Dr. Vançelik, Sağlık Bakanlığı'na ait hastanelerde günlük 600 bin polikliniğin yapıldığını ve bunların 120 bininin MHRS üzerinden alınan randevu ile gerçekleştiğini ifade etti. Sağlık Bakanlığı'nın tanıtıcı uygulamaları ile bu sayının yıl sonunda 300 bine ulaşmasının hedeflendiğine işaret eden Doç. Dr. Vançelik, "Bugün Sağlık Bakanlığı hastanelerinde ortalama aciller haricinde 600 bin poliklinik sayısı ile karşı karşıyayız ve MHRS ile yaklaşık günlük olarak 120 bin insan bu hizmetlerden yararlanmakta. Bakanlığımızın önümüzdeki aylarda yapacağı tanıtıcı uygulamalarla yıl sonunda yaklaşık 300 bin vatandaşın MHRS ile poliklinik hizmeti alması bekleniyor." diye konuştu.

60
milyon
kişi
hastane
randevusunu
erzurum'dan
alıyor
Yorum (11)
cengiz
Sağlık bakanının kendi memleketine kıyağı.Bu çağrı merkezi daha geri kalmış herhangi bir ilde kurulabilirdi.Erzurum zaten öğrenci,memur ve asker şehri.Çok az memuru ve hiç öğrencisi,fabrikası,tarımı olmayan iller var.Onlara yazık değilmi.
0
Cevapla
basit hesaplama
günde 120 000 randevu talebi var, 5 tl tedavi katılım ile günde 600000 tl yılda 300 gün mesai 180000000 tl tedavi katılım payı. mhrs nin özel hastanelere randevu verip vermediğini bilmiyorum. Bu hesaplamada kapıdan başvuru yok.Artık gerisini siz hesaplayın.
0
Cevapla
Can Silver
Neden Erzurum? neden artvin ardahan yada burdur değil..1400 kişi çok iyi rakam
0
Cevapla
gölgelice
Biz bu kadar hasta bir milletmiyiz, yoksa sistem herkesi hasta mı ediyor? Nasılsa uzman elimizin altında diye, hasta tarafından veya performansta geri kalırım korkusuyla dr tarafında, hastalık ve uzatılmış kontroller mi uyduruluyor? Bakanlığın izahı kolay; eskiden muayenehane yüzünden dr a ulaşamıyorlardı diyebilir. Şimdi de gereksiz yere çok ulaşmıyorlar mı? Bu kadar neden SGK açığı oluyor dersiniz? Bu işin sonu daha nereye varacak? Ameliyat olmamış, MR ve tomografisi çekilmemiş pek kimse kalmadı da! 2. 3. turlar başlayacak!
0
Cevapla
mehmet
zaman gazetesi öyle ince ayar yapıyor ki haberi verirken neden erzurumda sorusuna cevap vermek istemişler. çalışanların arasında ciddi sayıda erzurumdan dışından gelen varmış.aferin.rahatladık.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir