Medimagazin logo

3 aylık bebeğe 2 yıl sonraya MR randevusu

TEKİRDAĞ’ın Çorlu İlçesi’nde Asfiksi (Oksijen yetersizliğinden ileri gelen boğulma) hastalığı olan ve burnundan beslenen 3 aylık Sudenaz Akgül için tüm vücut MR’ı istendi. Ancak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Sudenaz’a 24 Ekim 2013’e randevu verildiği öne sürüldü.
Kaynak: MİLLİYET
3 aylık bebeğe 2 yıl sonraya MR randevusu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bir markette 900 TL aylık ücretle çalışan Muhtalip ve ev kadını Saadet Akgül çiftinin ikinci çocukları Sudenaz, 3 ay önce 38 haftalık olarak normal doğum ile Çorlu Devlet Hastanesi’nde dünyaya geldi. Doğum sırasında oksijensiz kaldığı ileri sürülen Sudenaz, emme refleksini yerine getiremediği için boğazına takılan hortumla beslendi. Asfiksi (Oksijen yetersizliğinden ileri gelen boğulma) teşhisi konulan Sudenaz ardından özel bir hastaneye sevk edildi ve 25 gün boyunca kuvözde kaldı. Bir süre sonrada hortum boğazından çıkartılarak burununa takıldı. Sudenaz beslenmesi böyle yapılmaya başlandı. Kızlarını durumuna üzülen aileye gittikleri İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan tahlillerin ardından doktor, hastalığın tam nedenini belirlemek için Sudenaz’ın MR’ının çekilmesini istedi. Ancak Radyoloji bölümü, Sudenaz’ın uyutularak çekilecek olan MR’ı içi 2 yıl sonraya 24 Ekim 2013 günü saat 08.30’a randevu verdi.

Randevu tarihini gören baba Muhtalip Akgül şaşırdı. Bir markette çalıştığını belirten baba Muhtalip Akgül şunları söyledi:

"Çorlu Devlet Hastanesi’nde eşim doğumunu yaptı. Eşimin sezaryenla doğum yaptığını söylediler. Ama bebek doğduğumdan sonra ağlamayınca hemen yeni bir doktor çağırdılar. Ardından da Özel Şifa Hastanesine sevk ettiler ve çocuk bu hastanede 25 gün kuvözde kaldı. Burada ’Çocuğun boğazındaki hortum ile yaşayacak’ dediler. Ben ve eşim daha sonra İstanbul’da çeşitli hastanelere giderek çare aradık. Bir özel hastanede boğazında takılı olan hortumu çıkartarak, ’Tehlikeli olur’ diye burnuna taktılar. Doktorlar ’Bu böyle kalacak iyileşemez, yürüyemez’ gibi söylemlerde bulundu. Tahlillerin ardından Cerrahpaşa’da Radyoloji Bölümü bize 24 Ekim 2013 yılına MR randevusu verdi. Biz daha 2011 yılındayız. 2013’e daha 2 yıl var. Benim çocuğum nasıl buna dayanacak burnunda hortum var ve sürekli tıkanıyor, zor nefes alıyor. Bir an önce uyutularak MR’ının çekilmesi gerekiyor. Bu randevuyu görünce görevlilere sordum ve ‘Kalabalık, yerler dolu’ yanıtını aldım. Bana istersem özel hastanelerde bu MR’ı çektirebileceğimi söylediler. Ancak bunun ücretini karşılayacak durumda değilim. Sadece biz çocuğumuzun bu hortumdan kurtulmasını ve düzenli olarak beslenmesini istiyoruz" dedi.

Bebeğin annesi Saadet Akgül ise, oksijensiz kalan bebeğinde Asfiks emme refleksi gelişmediğini, kordon dolanması olduğunun söylendiğini anlatırken, "Ben sadece çocuğumun bu durumdan kurtulup normal yemeğini yemesini istiyorum. Bize bu konuda yadım edilmesini istiyorum" dedi. Aile dün Çorlu’ya dönerken, rahatsızlığı artan Sudenaz, bugün tekrar Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi’ne kaldırıldı.

3
aylık
bebeğe
2
yıl
sonraya
mr
randevusu
Yorum (1)
rad dr
Haberi hazırlayanlar Cerrahpaşa Radyoloji kliniğindekilere sorup doğru düzgün bilgi alsalardı olayın içyüzünü görürlerdi. 15 milyonluk kentte çocuklara "Aneztezi ile MR" çeken bildiğim kadarıyla sadece Cerrahpaşa ve Şişli Etfal Hastaneleri var. Onlar da işlem uzun sürdüğü için haftada birgün 7-8 hasta çekebiliyorlar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir