Medimagazin logo

20 milyon liralık ceza için son 24 saat

Türkiye'de sayıları 550'yi aşan özel hastanelerin Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kestiği 20 milyon liralık cezaları ödemeleri için son 24 saate girildi.
Kaynak: RADİKAL - HACER BOYACIOĞLU
20 milyon liralık ceza için son 24 saat
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye 'de sayıları 550'yi geçen özel hastaneler, yeni yıla 20 milyon TL'lik ceza şoku ile giriyor. Sayıştay'ın yaptığı inceleme sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kestiği cezalar için, özel hastanelere "Bu ay ödeme yapın" talimatı gitti. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat, "Bize ödeyin talimatı geldi. Toplam 20 milyon TL'lik bir fatura. Otomatikman bizden kesintileri yapacak. Bu cezanın sektörde yaratabilecekleri ile ilgili biz uyarıları yaptık, artık sonuçlarını hep beraber göreceğiz" dedi. Hastanelerin tek sıkıntısı cezalar da değil. Sağlık Bakanlığı'nın hastaneler arasında kadro geçişlerini yasaklayan düzenlemesi 1 Ocak itibariyle başlıyor. 1 Ocak'tan itibaren hastaneleriyle ilgili sıkıntı yaşayacağını düşünen küçük hastaneler, yılın son 2 gününde hastaneleri satabilmek için sıraya girdi.

Sayıştay özel hastaneler için başlattığı denetimler sonrası, kredi kartlarıyla yapılan ödemelerde çelişkiler olduğu tespitinde bulunmuş, bunun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu'nun konuyla ilgili ceza kesmesi süreci başlamıştı. Yüz bin TL'leri geçen cezaları bir süre önce özel hastaneler yargıya taşıdı. Ancak bu arada sürpriz bir gelişme oldu. OHSAD Başkanı Reşat Bahat, bu ay itibariyle kendilerinden cezanın ödenmesinin istendiğini açıkladı. Bahat, "Cezalar otomatikman kesiliyor. Tahsilat başladı. Bu ay itibariyle hastanelere faturalar gönderiliyor. Bize gelen bilgi, geçen ayın hesabından kesinti yapılması yönünde. 20 milyon TL'lik bir faturadan bahsediyoruz. Yüz binleri hayli aşan ceza rakamları söz konusu. Biz bu konuda bugüne kadar uyarılarda bulunduk. Artık bizim de yapabileceğimiz bir şey kalmadı" diye konuştu.

Kadro ticareti bitiyor

Özel hastaneler için, 2014'ün bir diğer sıkıntı noktasının da, 'kadro değişimlerine getirilen sınırlama' olacağını kaydeden Bahat, bu konuda da kritik 24 saate girildiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı bir süre önce özel hastane ve tıp merkezleri arasında 'kadro ve ruhsat ticaretinin' 1 Ocak 2014 itibariyle yasaklanacağını açıklamıştı. Halen büyümek isteyen hastane ve tıp merkezleri, Sağlık Bakanlığı tarafından kendilerine kadro izni verilmediği için mevcut kadro ve ruhsata sahip olan hastane ve tıp merkezlerinden bu hakkı parayla satın alıyor. Ancak 2014'le beraber bu ticaretin kaldırılacak olması, özel hastane ve tıp merkezlerinde satış patlamasına neden oldu. Özellikle küçük sağlık merkezlerinin, 1 Ocak'tan sonra sıkıntıya düşmemek için hastane veya tıp merkezlerini bedelinden çok daha düşük bir rakama satma arayışında olduğu belirtiliyor. OHSAD Başkanı Bahat da "Sağlık Bakanlığı bizim kadro ihtiyacımızı karşılamazsa sıkıntı olur. Satışlar hızlandı" dedi.

20
milyon
liralık
ceza
için
son
24
saat
Yorum (2)
selami su
sadece cezalar mı? sayıştay, sgk, sağlık müdürlüğü cezaları ve denetimleri yanında sgk kesintileri zaman zaman oldukça yüksek. devlet ve üniversitelerin arsası binası ve finans maliyetleri yok. personel maaşlarının çoğu devletin genel bütçesinden buna rağmen sgk birim fiyatları hala özele göre yüksek kurt-kuzu misali gidiyoruz bu işte bir kasıt ve haksızlık var. devletten daha hızlı ve ucuz çalışmamıza rağmen tu kaka edilmemiz haksızlık
0
Cevapla
Adnan Öbek
Devletin kendi hastanelerinde beceremediği yapamadığı bir çok girişim özel hastanelerde hızla yapılıyor.. Devletle iş yapan zarar eder. Gelişmiş ülkelerde devletin hastanesi yoktur...Oralarda Devlet, vatandaşın çişiyle vs. ile uğraşmaz, sadece denetim yapar. SGK, önce kendi lüzumsuz harcamalarını kıssın... Lüzumsuz binalar ve mefruşata para harcamasın.. SGK ve sayıştay hakkında dava açılmalı...Keyfilikler ülkesi olduk...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir