Medimagazin logo

“150 bin kişiyle eylem yapar, meclisin önünde kendimizi yakarız"

İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı Ayşe Aydın, güzellik uzmanlarının estetik amaçlı IPL cihazlarını kullanabilmesi için gerekli bilimsel raporun hazırlandığını ve bakanlık nezdinde yapılan görüşmelerin olumlu sonuç verdiğini belirterek, "Eğer yönetmelik değişmez ve gerekli adımlar atılmazsa o zaman Meclis önünde 150 bin kişiyle eylem yapar, cihazlarımızı ve gerekirse kendimizi yakarız" dedi.
“150 bin kişiyle eylem yapar, meclisin önünde kendimizi yakarız"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ADANA-Adana Güzellik Salonları ve Uzmanları Derneği'nin tanıtım toplantısına katılmak üzere kente gelen İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı Ayşe Aydın, Seyhan Oteli'nde organize edilen gece öncesinde İHA muhabirinin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik sürecinde güzellik uzmanlarının niteliklerinin belirlenmesi ve verilen hizmet kalitesinin arttırılabilmesi için yoğun bir çalışma içinde olduklarını anlatan Aydın, yasal düzenlemelerin yetersiz olması nedeniyle bir takım sorun ve sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi. Aydın, bugün gelinen noktada her sokakta adım başı güzellik salonu açıldığını ve bunların birçoğunda 'ruhsat' ve 'ustalık belgesi' ile oda kaydı bulunmadığını belirterek, söz konusu mekanların 'mesul müdürlük' adı altında işletilen yerler olduğunu vurguladı. Sorunun çözüme kavuşturulabilmesi adına gerekli çalışmaları başlatıp, ilgili bakanlıklarla görüştüklerini kaydeden Aydın, "Bizim meslek kolumuz ne yazık ki Türkiye'de çok fazla mağdur edildiği gibi, farklı meslek gruplarının da saldırısına uğradı. Kuaförlerin, doktorların saldırısına uğramış durumda" dedi.

"IPL CİHAZLARINA GETİRİLEN YASAK ÜYELERİMİZİ ZARARA UĞRATTI"
Sağlık Bakanlığı'nca 31 Aralık 2008'de yayımlanan genelgeyle güzellik salonlarındaki uzmanların IPL cihazlarını kullanabilmesine imkan tanındığını ancak dermatolog ve plastik cerrahlarınca Danıştay 10. Dairesi'ne açılan dava sonrasında genelgenin 7 Ekim 2009 tarihinde iptal edilerek, 'yürütmeyi durdurma' kararı alındığını hatırlatan Aydın, "Bu aşamadan sonra cihazın kararda belirtildiği gibi incelemeye tabi tutularak elde edilecek neticeye göre karar verilmesi gerekirken, bu yapılmamış ve tekrar yasaklanmıştır. Tüm bu yaşananlar da mevcut düzenlemeye güvenerek yatırım yapan üyelerimizi büyük zarara uğratmıştır. Gerek IPL cihazını satın alanlar, gerekse bu cihazı kullanmakta olanlar yürütmenin durdurulması kararı nedeniyle büyük zarara uğramıştır" diye konuştu.

"YANLIŞ HESAP BU KEZ BAĞDAT'TAN DEĞİL ANKARA'DAN DÖNDÜ"
'Cihazın bilimsel ve tıbbı yönden incelemeye tabi tutularak cihaz ile yapılan işlemin tıbbı müdahale olup olmadığına dair rapor alınmaması'nı gerekçe göstererek 'yürütmeyi durdurma' kararı veren Danıştay'a itiraz ettiklerini belirten Aydın, konunun adalete uygun çözülmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi için bakanlık nezdinde yaptıkları görüşmelerde oldukça olumlu sonuçlar elde ettiklerini açıkladı. Aydın, şunları söyledi:


"Hani bizde bir söz vardır; 'Yanlış hesap Bağdat'tan döner' diye. İşte buradaki yanlış da Ankara'dan döndü. Yapmış olduğumuz görüşmelerde bir takım sözler aldık ve çözüm adına da somut adımların önümüzdeki günlerde atılmasını bekliyoruz. Önümüzdeki 1.5 aylık zaman diliminde mevcut yönetmeliğimiz yeniden değişecek. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün talebi doğrultusunda IPL cihazlarıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'ndan görüş sorulacak. Sağlık Bakanlığı konuya sıcak bakıyor ve gerekli adımı atacağını bizzat yapılan görüşmelerde ortaya koydular."

"ARTIK GÜZELLİK UZMANLARI IPL CİHAZLARINI KULLANABİLECEK"
Başta İstanbul Üniversitesi ve diğer üniversitelerce hazırlanan bilimsel raporlar ışığında güzellik uzmanlarının estetik amaçlı IPL cihazlarını kullanabileceğini, bu konuda önlerinde herhangi bir engel kalmadığının altını çizen Ayşe Aydın, Danıştay'a yapmış oldukları itirazda da söz konusu bilimsel raporları mahkemeye sunduklarını dile getirdi. Verilen sözlerin arkasında durulmasını beklediklerini söyleyen Aydın, Türkiye genelindeki yaklaşık 86 bin esnafın mağdur edileceğine ihtimal dahi vermediğini kaydetti. Aydın, "86 bin esnafın her birinin yanında 3 kişinin çalıştığını göz önüne alır, bunların bakmakta yükümlü oldukları ailelerini de hesaba katarsak yaklaşık bir buçuk milyon insan geçimini bu sektörden sağlıyor. Bu çok ciddi bir rakam. İşsizliğin her geçen gün arttığı ülkemizde bir de bir buçuk milyon insanının işsiz kalmasına asla izin verilmez diye düşünüyorum" diye konuştu.

"GEREKEN ADIMLAR ATILMAZSA MECLİS ÖNÜNDE KENDİMİZİ YAKARIZ"
Tüm bu çabalara rağmen herhangi bir sonuç alamamaları halinde 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlere 3 gün kala TBMM önünde 150 bin kişiyle ortak eylem yapabilecekleri uyarısında bulunan Aydın, "Meclis önünde satın almış olduğumuz IPL cihazlarını ve gerekirse de kendimizi yakarız. Bunda kararlıyız ve sorunun artık çözüme kavuşturulmasını, mağduriyetimizin giderilmesini bekliyoruz" dedi.


Aydın, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da konuyla ilgili rahatsızlığını dile getirerek, "Benim doktorumun daha önemli işler yapması lazım. Sadece uzmanlığını 12 yılda yapan bir doktorun kılla tüyle işi ne" dediğini hatırlattı. Bakan Akdağ ile aynı görüşü savunduklarını belirten Aydın, bugün polikliniklere bakıldığında hiçbir doktorun epilasyon yaptığının görülemeyeceğini, işin yine güzellik uzmanlarınca yapıldığını öne sürdü. Davanın sonuçlanması ve lehlerine karar çıkması halinde tüm bu yaşananların boşunayaşanmış olacağını söyleyen Aydın, hak etmedikleri bir muameleyle karşı karşıya kalmış olacaklarını ve mesleklerini hiç kimseye vermeye niyetleri olmadığını kaydetti.

“150
bin
kişiyle
eylem
yapar
meclisin
önünde
kendimizi
yakarız"
Yorum (18)
Tip doktoru
Güzellik uzmanlığı nedir? Hangi üniversite de var böyle bir bilim dalı?
0
Cevapla
göknur tarım
Ayşe Aydın hanıma söylemek istediğim Türkiye de güzellik uzmanlığı diploması çıraklık eğitim merkezlerinden 2000 yılı öncesi sadece bir gün bile bir kuaförde çalışmış olduğunu göstererek bile çok kolay bir şekilde alınıyor.Deri konusunda hiçbir eğitimi olmayan kişilere eğer bu işi biliyorsanız nasıl ısrarla vermeye çalışıyorsunuz.
0
Cevapla
Dr. Ebru
Tabi canım...benim doktorumun daha önemli işler yapması lazım. Sadece uzmanlığını 12 yılda yapan bir doktorun kıl diyen bir insanın tüm sağlık sektörünü para puan toplamaya çalıştırması ne kadar ironik
0
Cevapla
Tip doktoru
Bir sözcü kendimi yakarım dıyorsa ona insanın tırnağı dahi emanet edilmez.
0
Cevapla
drkimbıl
güzelli uzmanımı?.3 günde verilen sertifikalarla iş yaptırılacak adına uzman denecek,ancak sayın bakanın dediği gibi dişiyle tırnağıyla bir yere gelene muayenehane açma izni dahi verilmeyecek bu ne yaman çelişkidir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir