Medimagazin logo

100 bin hemşire açığı var

Erkan Eğitim Kurumları, Özel Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'nin Acil Tıp Teknisyenliği ile Anestezi ve Reaminasyon bölümlerine, Türkiye'deki yaklaşık 100 bin hemşire açığını dikkate alarak hemşirelik bölümünü de ekledi.
Kaynak: İHA
100 bin hemşire açığı var
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Erkan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Hatipoğlu, "İş garantisi olan, 4 yılda meslek sahibi yapan, kısa yoldan hayata hazırlayan bir okul olacağız. Bunun yanı sıra ülkemizin sağlık hizmetlerindeki önemli bir ihtiyacını da karşılamış olmanın ayrıca gururunu yaşıyoruz" dedi.

Hatipoğlu, bu okulu bitirenlerin 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu'na sınavsız geçiş hakkına sahip olacaklarını, Tıp Fakültesi'ni kazandıklarında ise ek puan alacaklarını, ondan sonra 4 yıllığa da geçiş hakkı elde edeceklerini belirterek, "Ancak, hemşirelik bölümü devletin geçici olarak onay verdiği bir bölüm. Şu anda 100 binin üzerinde hemşire açığı var. Bu her zaman böyle sürmeyecek. Lise için geçici yani. Bunu da belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Hatipoğlu, 2012 -2013 Eğitim ve Öğretim yılı kayıtlarını sürdürdükleri Sağlık Meslek Lisesi'nin üçüncü branşı olan hemşireliğe de bu yıl öğrenci alacaklarını, bunun için yaptırdıkları 16 derslikli ek binanın tamamlanmak üzere olduğunu, bu bölüme toplam 200 öğrenci alabileceklerini ifade etti. Hatipoğlu, üç bölümündeki toplam kapasitelerinin ise 600 öğrenci olacağını vurguladı.

Özel Erkan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Acil Tıp Teknisyenliği - Anestezi ve Reanimasyon bölümleri 9. sınıf kayıt talepleri yoğun şekilde sürerken, 10. Sınıf nakil kayıt görüşmelerinin de yapıldığını ifade eden Hatipoğlu, "İlerici düşüncesi ile hareket eden Özel Erkan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'nin yetiştirdiği öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmek ve okul sonrası iş yaşamlarına fayda sağlayabilmek için Acıbadem Adana Hastanesi ile protokol anlaşması yapma yolunda girişimlerimiz de başladı" dedi.

Kendine güvenen, başarıya odaklı, mesleğine ve bu mesleğin kutsallığına sahip çıkacak gençleri okullarının çatısı altında toplamayı hedeflediklerini vurgulayan Hatipoğlu, kontenjanlarının sınırlı olduğuna da dikkati çekti.

Hatipoğlu, okulun tüm eğitim öğretim kadrosunun oluşturulduğunu, araç gereçlerinin hazır olduğunu ifade ederek, "Üniversiteden akademisyenlerle çalışıyoruz. Araç gereç anlamında her şeyi tam olan örnek bir okul olacak. Burada çocukları sadece sağlıkçı olarak yetiştirmeyeceğiz, hayata hazırlayacağız" dedi.

Serdar Hatipoğlu, öğrencilerinin, sosyal faaliyetlerle dolu dolu olan, 2 yabancı dil öğreten bir okulda okuyacaklarını ifade ederek, "Öğrencilerimiz mezun olduklarında iyi derecede İngilizce ve Almanca bilecekler. Yani burada sadece biz sağlık dersleri verip öğrencileri mezun etmeyeceğiz. Öğrencilerimiz bilgi donanımı ile hayata hazır halde mezun olacaklar" dedi.

100
bin
hemşire
açığı
var
Yorum (13)
pelin alaz
bukadar açık varken neden biyologların hemşire olarak atanması lafda kaldı.Bir biyolog hemsirenin yaptığı yerseyi yapabilir kapasitede hemde fazlasıyla...
0
Cevapla
dratilla
güzel hoş da sağlık bakanlığı alım yapmadıktan sonra açık nasıl kapanacak, yaptığı 3-5 bin kişilik alımlarında hepsine mevcut çalışan personel yer değişikliği nedeniyle doldurduğu için her alımda avucumuzu yalıyoruz, tornacı, fırıncı bile sağlık alımlarına yerleşip atanması olmasa bile kadroları boş yere dolduruyorlar,öncelikle bunların düzeltilip, alımlarda kontenjanların arttırılması ve eski mezunlara öncelik sağlanması gerekiyor.
0
Cevapla
md
biyolog hemşire olabilir, biyolog doktor da olabilir, doktor biyolog olabilir, kasap cerrah olabilir hem de bıçağı daha kalın..ziraat mühendisi öğretmen olabilir, asker polis, polis asker olabilir, bu ne ya.. o zaman üniversiteleri dahili ve cerrahi olarak ikiye ayıralım. dahili branş isteyen biyologlar dahili, cerrah olmak isteyen biyologlar cerrahi bölümü okusun.
0
Cevapla
ayse
biyologlar hemşirelerin yaptığı herşeyi yapar hemde fazla kapasite diyen arkadaşım öss yerleştirme puanlarına bakda konuş. hemşirelerin yaptığını 6 ay kursla yapabilirsinde biz 4 sene okula pikniğe mi gidiyoruz acaba?!!!
0
Cevapla
ali kalay
Türkiyede böyle bir hemşire açığı yoktur.Pek çok hastanede hemşireler oturmaktadırlar ve kayıt memurluğu yapmaktadırlar.Aynı işi tıbbi sekreterler daha iyi yapmaktadırlar. Kayıt memuru olarak hemşire kullanılmazsa hemşire fazlası bile veririz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir