Medimagazin logo

Türk Eczacıları Birliğinden 'ilaçta KDV kaldırılsın' talebi

Türk Eczacıları Birliği, hastaların en uygun koşullarda ilaca erişebilmeleri için KDV'nin kaldırılması gerektiğini söyleyerek "İlaçlarda uygulanan yüzde 8 KDV’nin kaldırılması talebimizi yineliyoruz" dedi.
Türk Eczacıları Birliğinden 'ilaçta KDV kaldırılsın' talebi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Eczacıları Birliği, Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatlandırdığı veya ithaline izin verdiği beşeri tıbbi ürün, tıbbi mama, tıbbi cihaz ve malzemelerde katma değer vergisinin kaldırılmasına ilişkin ilgili mercilere talepte bulunduklarını belirtti.

TEB açıklamasında, ilk olarak 13 Şubat 2022 tarihinde, 5189 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında mamalar için KDV oranının yüzde 1 olarak düzenlendiğini, ardından 29 Mart 2022 tarihinde 5359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile hasta alt bezleri ve tıbbi cihazlara uygulanacak KDV oranının yüzde 8’e düşürüldüğünü ve bunların memnuniyet verici gelişmeler olduğunu dile getirdi.

İnsan sağlığı üzerinde hayati önem taşıyan ilaçların tüketimi ertelenemeyecek sağlık ürünleri olduğuna vurgu yapan Türk Eczacıları Birliği, ilaçlarda KDV'nin kaldırılmasını şu sözlerle talep etti:

"Bu kapsamda hastaların en uygun koşullarda ilaca erişimlerinin sağlanabilmesi için Türk Eczacıları Birliği olarak ilgili başvurularımızda da belirtildiği gibi ilaçlarda uygulanan yüzde 8 KDV’nin kaldırılması talebimizi yineliyoruz."

türk eczacıları birliği
katma değer vergisi
ilaç
kdv
Yorum (2)
ömer hayyam
her eczanede minumum 2 çalışan var... ( eczacılar normalde çalışmaz !, onları saymadık ) mnimum 5+5 den 10 bin lira maaş gideri... hazret diyor ki...hastalar ilaç alamıyor... ama benim keyfime heç dohanma !, sen vazgeç...
2
Cevapla
Hasan
Ömer Hayyam isimli arkadaş sen neden tüm yorumlarda zanda bulunuyorsun? Çok mu işsizsin gel eczaneye çalıştıralım seni de. Eczacıları çekemiyorsun anladık da bu kadar ulu orta belli etme..Doktorları da zan altında bırakma.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300