Medimagazin logo

Türk Eczacıları Birliği: Stokçuluk suçlamasını asla kabul etmiyoruz

Türk Eczacılar Birliği yayınladığı açıklamada, son zamanlarda basına yansıyan ve eczacıları stokçuluk yapmakla suçlayan haberler bulunduğunu bu durumu asla kabul etmediklerini dile getirdi.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Türk Eczacıları Birliği: Stokçuluk suçlamasını asla kabul etmiyoruz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Türk Eczacıları Birliği yayınladığı açıklamada, son günlerde ilaç yokluğuna ilişkin basına yansıyan haberlerde eczacıları suçlayan bir dille, eczacıların stokçulukla itham edildiği söylemlere tanıklık ettiklerini ifade etti.


TİTCK: 17 ecza deposu ve 144 eczanenin stoklarında uyumsuzluk tespit edildi


'Stokçu” ithamını esefle karşılıyoruz

Eczacılar Birliği açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bildiğiniz üzere pandeminin ilk günlerinde de maske ve dezenfektan fiyatları konusunda meslektaşlarımız suçlanmış, ilerleyen dönemlerde ise fiyat farklılıklarının sebebinin üretici ve tedarikçi firmalar olduğu ortaya çıkmıştı. Eczacılarımıza yönelik “stokçu” ithamını esefle karşılıyor; gerçek dışı bu ithamları reddediyoruz.

Bizler halk sağlığını her şeyin üstünde tutan bir mesleğin mensuplarıyız. Mesleğimizi gururla, özveriyle yapıyor; pandemide de iyice görünür olduğu üzere mesleğimizin getirdiği sorumlulukları gerektiğinde ailemizi, sevdiklerimizi riske atmak pahasına yerine getiriyoruz.

"İlaç yokluğunun sorumlusu biz değiliz"

Üretim ve tedarik kaynaklı ilaç yokluğunun sorumlusunun eczacılar olmadığını dile getiren Eczacılar Birliği, "Ülkemizin en ücra köşesinde tek bir vatandaşımızın dahi ilaçsız kalmaması için canla başla çalışıyoruz. Bu bağlamda hemen her yıl, mevcut sistemin işleyişinden kaynaklanan sorunlar dolayısıyla eczacıların stokçuluk suçlamasına maruz bırakılmasını asla kabul etmiyoruz." dedi.

"Üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazırız"

Türk Eczacıları Birliği, "Toplum ve hasta yararını önceleyen kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütü olarak her daim ülke kaynaklarının en verimli yönetildiği ve tüm paydaşların görüşleri doğrultusunda geliştirilecek ilaç politikalarının oluşturulmasından yanadır. Önümüzdeki dönemlerde de benzer sıkıntıların yaşanmaması adına üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz." şeklinde konuştu.

türk eczacılar birliği
stokçuluk
ilaç
eczacı
eczane
Yorum (2)
Hasan Akdemir
ECZACILAR değil BAZI ECZACILAR . Bazen problemi oluşturan kişiler üst kimliklerine sığınıp kendilerini tüm üstkimliğin savunmasını sağlayabiliyor. Üst kimliğin yöneticilerinden beklenen daha soğukkanlı olup olayları derinlemesine araştırmaları ve defansif değil analitik yaklaşmaları. Bazı politikacılar rüşvet alabilir, bazı polisler işkenceci olabilir, bazı doktorlar görevini kötüye kullanabilir ama bunu tümüne maletmeyeceğimiz gibi çürük elmaları da savunmaya kalkmayacağız . 24.000 eczane olan ülkede 144 eczanede tesbit edilen uygunsuzluk %0.6 dır ki bu tüm eczanelere olan güveni sarsacak bir rakam değildir.
10
Cevapla
987654321
Sağlıkta Stokçuluk: Eczacı Veya Depo Yapar ! neticede bunlar ticaret yapıyor, ticarette stok mal olmazsa olmazdır. satmamak için stok yapılması ise suçtur ! Doktorda Stokçuluk Yapar ! Sürekli Hastayı Kontrole Çağırmak, kapıyı Dolu Göstermek... Eski SSK Mantığı ! Buda Stokçuluktur ! Hepsinde Sebep Nedir ? Arzulanan Geliri Elde Edememek ! Sağlıktaki Ucuzluk Bizi Hasta Ediyor.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir