Medimagazin logo

TEİS Başkanı Saydan: Eczacılarımıza geçen senenin faturaları hala ödenmedi

Geçen senenin Ekim, Kasım, Aralık aylarında verilen ilaçların fatura bedelleri eczacılara hala ödenmediğini belirten TEİS Başkanı Nurten Saydan "Afet bölgesindeki sadece üç ilin bile Göç İdaresi Başkanlığı’ndan aylık alacağı fatura bedelinin ödenmesi yaraları sarmayı hızlandırır. Bölge eczacıları yaşamak için Göç İdaresi Başkanlığından kestikleri fatura bedellerinin biran evvel ödenmesini bekliyorlar" ifadelerini kullandı
TEİS Başkanı Saydan: Eczacılarımıza geçen senenin faturaları hala ödenmedi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Göç İdaresi Başkanlığı, 2022 yılının Ekim, Kasım, Aralık aylarına ait Suriyeli Sığınmacılar ait reçetelerin fatura bedellerini eczacılara hala ödemedi. Özellikle depremin yaşandığı 11 ilde yaşam mücadelesi veren eczacıların sorunlarına bir sıkıntı da böyle eklenmiş oldu.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, 6 Şubat’ta yaşanan depremden eczaneler ve eczacıların da etkilendiğini hatırlatarak, “Acı üstüne acı yaşayan meslektaşlarımızı kaybettik, bölgedeki eczacılarımız perişan, ilaçları enkaz altında, evleri eczaneleri yıkıldı” diyerek açıklamasında şunlara yer verdi:

“6 Şubattaki depremin yıkıcı etkisi hala devam ediyor. Bölgedeki eczanelerimizin bir kısmı depremden “hasarlı” çıktı. Ailelerini kaybeden eczacılarımız, eczacı ebeveynini kaybeden çocuklar, evleri yıkılan eczacılar, göçük altında kalan çalışanlarımız oldu. Eczacılar tarafından Türkiye’nin dört bir yanından gelerek çadır eczaneler kurulması ve vatandaşlarımızın ilaçsız bırakılmaması bölgedeki 4 bin 290 eczanenin “depremzede” olduğunu unutturmasın."

 

"Fatura bedelleri hala ödenmedi"

Afet bölgesinde Suriyeli misafirlerin yoğun bir şekilde bulunduğunun ve bu bölgedeki eczacıların çoğunun Göç İdaresi Başkanlığı ile sözleşme yaparak Suriyeli misafirlerin ilaçlarını karşılandığı hatırlatılarak, "Ancak geçen senenin Ekim, Kasım, Aralık aylarında verilen ilaçların fatura bedelleri eczacılarımıza hala ödenmedi.

Afet bölgesindeki sadece üç ilin bile Göç İdaresi Başkanlığı’ndan aylık alacağı fatura bedelinin ödenmesi yaraları sarmayı hızlandırır. Bölgede ödemeler 6 ay geriden geliyor.

Eczacılarımız bu faturaların KDV ve vergilerini ödediler ama fatura bedellerini hala alamadılar. Bu meslektaşlarımız öncelikle almaları gereken ödemeleri almak istiyorlar. Enkaz altında kalan ilaçlarının depo borçlarını ödemek, çalışanlarına para vermek, ailelerini, çocuklarını geçindirmek istiyorlar. Bölge eczacıları yaşamak için Göç İdaresi Başkanlığından kestikleri fatura bedellerinin biran evvel ödenmesini bekliyorlar." ifadeleri kullandı.

"Eczacıların da depremzede olduğu unutulmasın"

TEİS açıklamasında Göç İdaresi Başkanlığından, deprem bölgesindeki eczacıların alacaklarını ödemelerini talep ederek onların da depremzede olduğunun unutulmaması gerektiğine vurgu yaptı.

nurten saydan
eczaci
deprem bolgesi
fatura
afet bolgesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir