Medimagazin logo

SGK'ya göre 1 ay 28 gün..

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, raporlu hastaların, raporlu ilaçlarını bitirmeden 15 gün önce reçeteye yazdırabileceklerini belirterek, hastaların bu haklarını kullanmaları gerektiğini, ihmal edip geciktirince SGK'nin ilk defa ilaç alıyormuş uygulaması yapıp sadece 28 günlük ilaç vereceğini bildirdi.
SGK'ya göre 1 ay 28 gün..
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 10 Ocak günü yayınlanan ve 18 Ocak Cuma günü uygulamaya giren Sağlık Uygulama Tebliği

(SUT) değişikliği ile yanık, kansızlık, mantar enfeksiyonları, reflü ve gastro intestinal sistem ülserlerinde kullanılan ilaçların artık 28 günlük ödeneceğini belirtti.

SGK'nın bundan sonra 1 ayı 28 gün olarak kabul edeceğini, tedaviye başlama ilaçlarının raporlu bile olsa yine 28 günlük ödeneceğini bildiren Saydan, raporlu hastaların, raporları olsa dahi ilk başlangıç ilaçlarını en fazla 28 günlük alabileceklerini kaydetti.

Bunu denetlemek için SGK'nın, sistemde hastanın son 3 ayda aldığı ilaçları kontrol ederek, yeni yazılan ilaç (veya eşdeğerine) bakarak 3 ay içinde yazılan ilacı kullanıp kullanmadığını denetleyeceğini ifade eden Saydan, eğer kullanmadıysa en fazla yine 28 günlük ilacın ödeneceğini, hasta son 3 ay içinde kullandıysa, 3 aylık ilaç ödemeye devam edeceğini anlattı.

-"İlaçlar raflarda kaldı"-

Tebliğ ile SGK'nin, ilacı ödeyeceği gün sayısını değiştirdiğini, eczanelerdeki ve firmalar tarafından SGK'nın ödeme gün sayısına göre üretilmiş ilaçların eczane raflarımızda kaldığını belirten Saydan, şunları kaydetti:

"TEİS olarak raporlu hastalarımızı bilgilendirmek isteriz, raporlu ilaçlarını bitirmeden 15 gün önce reçeteye yazdırabilirler. Bu haklarını kullansınlar, ihmal edip geciktirince SGK ilk defa ilaç alıyormuş uygulaması yapıp sadece 28 günlük ilaç verecektir.

Devamlı değişen 10 günlük, 30 günlük, 28 günlük ilaç ödemeleri ülkemizdeki ilaçların 'ambalaj standartlarının' olmamasından kaynaklanmaktadır. İlaç tekelleri tarafından ilaçlar kurumun ödeme süresine göre, içindeki tablet, kapsül sayısını değiştirebiliyor. SGK, ilacı ödeyeceği günü değiştiriyor, eczanelerimizde bulunan firmalar tarafından ödenecek güne göre ayarlanmış ambalajlı ilaçlarımız eczane raflarımızda kalıyor. Atsan atılmaz, reçeteye versen SGK ödemez. Ne olacak bu ilaçlar- Hepsi bizim milli servetimizdir.

TEİS olarak, ilaç ambalajları içindeki ilaç sayısı ile oynanmasını istemiyoruz. İlaçlara ambalaj standardı getirilmesini ve SGK'nın bir ayın kaç gün olduğu kararsızlığından vazgeçmesini, hastalarımızın 28 günlük ilaç çilesinden kurtarılmasını istiyoruz."

sgk'ya
göre
1
ay
28
gün..
Yorum (1)
hbö
bu sefer, önce ilaç firmaları ilaçları mesela 27 tabletlik kutularda piyasaya sürmeye başlarlar. bu sefer, hastalar, " bir aylık tedavi için bu kutu yetersiz. bana iki kutu yazın doktor bey." demeye başlarlar. daha sonraki bir zamanda ilgili devlet kurumu bir toplantı daha yapar, bu sefer "bir ay 27 gündür." diye bir açıklama yapılır ve bu olay limit sıfıra doğru devam eder gider.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir