Medimagazin logo

Kanser ilaçları 1 Temmuz’dan itibaren eczanelerden değil hastanelerden temin edilecek

Sağlık Bakanlığı yayınladığı genelgeyle, kanser ilaçlarının eczanelerde satışına yasak getirdi. 1 Temmuz’dan itibaren kanser ilaçlarını hastaneler verecek. Bu değişiklikle eczaneler, cirosunun yüzde 10’unu bulan gelirden mahrum kalacak.
Kanser ilaçları 1 Temmuz’dan itibaren eczanelerden değil hastanelerden temin edilecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Kamu hastaneleri Kurumu tarafından antineoplastik ilaçların temini ile ilgili bir genelge yayınlandı. Genelgede kemoterapide kullanılan ilaçların eczanelerden alındığı vurgulandı. Ancak 1 Temmuz’dan itibaren bu sistemde değişikliğe gidileceği belirtilerek kanser ilaçlarının hastaneler tarafından hastaya sunulacağının belirtildi.

KEMOTERAPİDE KULANILANLAR

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, genelgede şu ifadeler yer aldı: “Günübirlik kemoterapi tedavilerinde 01/07/2015 tarihine kadar kullanılacak olanların hastaya reçete edilerek serbest eczanelerden temin ettirilmesini, 01/07/2015 tarihinden itibaren günübirlik tedaviler dahil yatarak tedavilerde kullanılacak kanser ilaçlarının ise genel sekreterliğinizce hastaya reçete edilmeyecek şekilde satın alma süreçlerinin planlamasını, sağlık tesislerinin bilgilendirilmesi yönünde gerekli tedbirlerin alınmasını ve konunun takibinin genel sekreterliğinizce hassasiyetle yapılmasını önemle rica ederiz.”

İLAÇLARI KORUYAMAYACAKLAR

Uygulamaya tepki gösteren Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Danıştay’a dava açacaklarını belirtti. Hastanede ilaç bulundurmanın büyük risk taşıdığına değinen Saydan, “İlaç çalınma olaylarını duyuyoruz. Kanser ilaçlarını koruyamayacaklar” dedi.

120 MiLYON BAKANLIĞA AKACAK

Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, kanser tedavisinde kullanılan antineoplasiklerin satılan ilaçların yüzde 10’unu oluşturduğunu aktardı. 2014 yılı tüketim maliyetinin 1.3 milyar TL olduğunu belirten Kızılay, “Eczaneler kanser ilaçlarından yılda 120 milyon TL kazanıyor. Bu, yeni uygulamayla bakanlığa aktarılacak” dedi.

HASTALIĞIN HER EVRESİNDE KULLANILIYOR

Saydan, bu ilaçların kanser hücrelerinin üremesini önlemek için kullanıldığını belirtti. Saydan, hastalığın her evresinde bu ilaçların kullanılabildiğine işaret etti. İlaçların çok pahalı olduklarını ancak belli bir fiyat aralığı belirtilemeyeceğini aktardı. Sağlık Bakanlığı ise hangi ilacın hastanelere devredildiği yönündeki soruları yanıtsız bıraktı.

kanser
ilaçları
1
temmuz’dan
itibaren
eczanelerden
değil
hastanelerden
temin
edilecek
Yorum (8)
erol akgün
çok yerinde bir uygulama olmuş.... umarım uygulamada bir aksaklık çıkmaz...
0
Cevapla
uzm
gayet mantıklı ve yerinde karar..
0
Cevapla
Dr.Adana
Çok yerinde bir karar olmuş; özellikle büyükşehirlerde ellerinde tablet bilgisayarlarla onkoloji polikliniklerinin önünde hasta reçetesi bekleyen kalfalar var. Bu rezilliğin son bulması gerekiyordu. Bu sistemle ilaçlar ihale yoluyla alınacağı için, devletin karı çok daha fazla olacaktır.
0
Cevapla
sinan
Umarim tez zamanda doktorlar işsiz kalır, nede olsa çelme takma dünyası. Herkes karşısındaki düştükçe mutlu oluyor.Bende katilayim beyni biyolojik veriler dışında çalışmamaya yeminli doktorlara(istisna degerli doktorlar dışında tabi)
0
Cevapla
yakup
Kanser ilaçlarının çoğu kanser hastanelerinde zaten ihaleyle aliniyordu. Elde olmayan ilaçlar diş reçete yapılıyordu . Aslında sistemde hata yoktu. Şimdi de değişen pek bi şey olmayacak çünkü yılda 50 tane kullanılan bir ilaç için ne doğrudan temine gidilir ne de ihale yapılır. Hastane eczaciligi mantığına ters bi uygulama. Zaten hastane eczacıları devlet hastanesinin maksimum kar, minimum ilaç israfı ve optimum stok düzeyiyle çalışması için elinden geleni yapar. Günübirlik yatisla ilaç kullanılması ne kadar mantıklı ki zaten kanser hastanelerinin yoğunluğu ortada hekim bi de sırf bi ilaç uygulaması için tonla mesai mi harcasın ? Yani pratikte karşılığı olmayacak bir uygulama. Bi de haberin başlığı yanlış eczanelerin kanser ilacı satması yasaklandı diye başlık olmaz, satış serbest sadece kamu kendi temin etsin deniyor. Ben de hastane eczanesinden sgk ya fatura ediyorum değişen bi şey yok yani. Ben bunu hastane eczacısı olarak söylüyorum .
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir