Medimagazin logo

Eczacının ilaçla dolandırılması davasında bilirkişi raporu: Zarar 4 milyon lira

Ankara'da eczacı kalfaları S.Ö. ve M.İ.B'nin, yanında çalıştıkları eczacı Büşra Akdoğan'a gizlice nörolojik ilaç verip, trafik kazası yapmasına ve 4 yaşındaki oğlunun ölümüne neden oldukları suçlamasıyla tutuksuz yargılandığı dava dosyasına bilirkişi raporu girdi. Raporda eczanenin iskonto, sahte reçete, takas, stok düşümü, borç verme gibi farklı yöntemlerle toplam 4 milyon 53 bin 622 TL zarara uğratıldığı belirtildi
Kaynak: DHA
Eczacının ilaçla dolandırılması davasında bilirkişi raporu: Zarar 4 milyon lira
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ankara'da 20 Aralık 2020'de yaptığı trafik kazasında yaralanan ve 4 yaşındaki oğlu Ahmet Nazif Yıldız'ı da kaybeden eczacı Büşra Akdoğan, yanında çalışan kalfa S.Ö. ve yardımcısı M.İ.B'nin yiyecek ve içeceklerine gizlice ilaç kattıklarını ve bu nedenle trafik kazası geçirdiğini iddia ederek şikayetçi oldu. Şikayet üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonrası eczacı kalfası S.Ö. ve yardımcısı M.İ.B. hakkında iddianame düzenlenerek dava açıldı.

Ankara'da şok eden olay: Eczacı kalfasının korkunç planı 4 yaşındaki çocuğu hayattan kopardı!

İddianamede; S.Ö. ile M.İ.B'nin usulsüz ilaç alım satımı yapıp, SGK'yı zarara uğratarak 'nitelikli dolandırıcılık' suçunu işledikleri, eczacıya gizlice ilaç vererek, kendileri üzerindeki denetim imkanını ortadan kaldırdıklarını ve bu sayede 1 milyon 700 bin lira haksız menfaat temin ettikleri belirtildi. Ö. ve B.'nin bu 2 suçun yanı sıra Büşra Akdoğan'ın yiyecek ve içeceklerine kattıkları ilaç nedeniyle kaza yapmasına neden olarak, çocuğunun hayatını kaybetmesine neden oldukları için 'olası kastla çocuğu kasten öldürmek' suçunu da işledikleri kaydedildi.

Eczacıya ilaç verip, kazada oğlunu kaybetmesine neden olmakla suçlanan diğer sanığa da tahliye

Ankara 24'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde 3 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanıklardan B. ilk duruşmada, Ö. ise geçen hafta görülen ikinci duruşmada tutuklu kaldıkları süre göz önünde bulundurularak, yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Bilirkişi raporu dosyaya girdi

Sanıkların tutuksuz yargılamasının devam ettiği dava dosyasında bilirkişi raporu girdi. Raporda 'Tria' isimli eczane otomasyon programının kullanımına bakıldığında manuel girişe ve işleme uygun olduğu, geçmişe dönük işlemler yapılabildiği, fatura giriş tarihlerinin değiştirilebildiğinin görüldüğü belirtilerek, birçok usulsüzlük ve sahte fatura tespit edildiği kaydedildi. 

Raporda toplam zararın 4 milyon 53 bin 622 lira olduğu belirtilerek, "Eczanenin farklı metotlar (iskonto, sahte reçete, takas, stok düşümü, borç verme) ile zarar uğratıldığı eldeki tria programı verileri ışığında tespit edilmiştir" denildi.

eczane
eczaci
sgk
busra akdogan
eczaci kalfasi
Yorum (3)
nevzat kulukçu
bu olay ci̇ddi̇ bi̇r akademi̇syen tarafindan makale hali̇ne geti̇ri̇lerek eczacilik fakülteleri̇ son sinifta, eczaci odalari hi̇zmet i̇çi̇ eği̇ti̇m programlarinda, eczane tekni̇syenli̇ği̇ bölümleri̇nde ders olarak öğreti̇lmeli̇.
14
Cevapla
Has Odabaşı
bir önceki haberde eczacı hanım ı zan altında bıraktıktan sonra bu haber düzeltici nitelikte olmuş..............
4
Cevapla
ömer faruk atay
burada bilinçli taksir,belki de olası kasıtla adam öldürme,evrakta sahtecilikle buna bağlı nitelikli dolandırıcılık suçu var.tutuklu yargılanması gerekmiyormuydu.bir hukukçu bunları bize açıklarsa sevinirim.öncelikle de eczacı hanımın başı sağ olsun .evlat acısını paylaşıyorum.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir