Medimagazin logo

Eczacılar ne istiyor?

Eczacılar Odası yeni yılın ilk günlerinde tüm çalışanlara ve emeklilere ‘1 Ocak şakası’ yaptı. Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, tüm sigortalıların serbest eczanelerden ilaç almasını sağlayan, ‘İlaç Alım Protokolü’nü feshettiklerini açıkladı. Türk Eczacılar Birliği’nin yaptığı açıklama ile 1 Şubat 2009 tarihinden sonra ilaçların ücretle alınacağını öğrendik
Eczacılar ne istiyor?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Resul Kurt-Star

Eczacılar Odası yeni yılın ilk günlerinde tüm çalışanlara ve emeklilere ‘1 Ocak şakası’ yaptı. Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, tüm sigortalıların serbest eczanelerden ilaç almasını sağlayan, ‘İlaç Alım Protokolü’nü feshettiklerini açıkladı. Türk Eczacılar Birliği’nin yaptığı açıklama ile 1 Şubat 2009 tarihinden sonra ilaçların ücretle alınacağını öğrendik.

Konu hassas olunca birkaç eczacı dostumla görüştüm. Eczacılar, kendi odalarının aksine sistemden memnun olduklarını, ilk defa ödemelerini düzenli aldıklarını, ortalama 120 gün vadeli aldıkları ilaçların ödemesini en geç 90 günde aldıklarını söylüyor.

Eczacılar odası tüm üyelerine sürekli ‘Oda sayfamızdaki e-sözleşmeye hayır’ı henüz tıklamamış olduğunuz görülmektedir. Bu süreçte desteğinize ihtiyacımız var! Lütfen webde e-sözleşmeye hayır deyin’ içerikli mesajlar atıyor. İşte Eczacılar Odası’nın talepleri;

-Muayene ücretinin eczaneler aracılığıyla tahsili uygulamasının sonlandırılması,

-Türk Eczacıları Birliği’ne verilen sözleşme yapma yetkisinin mutlak olarak tanınması,

-6197 sayılı yasadaki eczacı-eczacı ortaklığının geri çekilmesi,

-Avans uygulamasının hayata geçirilmemesi,

-Yüzde 100 ödeme yapılması,

-Kamu kurum iskontoları yükünün eczacı üzerinden kaldırılması,

-Eczanelerin 1’inci basamak sağlık kuruluşu olarak değerlendirilmesi,

-Reçete dağıtım sisteminin devamı,

-Hastanelerde eczacı istihdamı sağlanması,

-Günübirlik tedavi uygulamasının kaldırılması ile reçete onay sisteminin kesintisiz ve verimli çalışmasının sağlanması.

Türk Sağlık-Sen’in ‘Sağlıkta 2008’ raporuna göre devlet, 2008 yılında sağlık için önceki yıla göre 5 milyar TL daha fazla ödedi. Raporda, 2007’de 20 milyar TL olan devletin sağlık harcamalarının, 2008’de 5 milyar TL artarak 25 Milyar TL’ye yükselmiş. Gemi batınca, hepimiz bundan etkileniriz. Kamunun sağlık yükünü taşıyacak mecali kalmadı, eldeki bulgurdan da oluruz.
eczacılar
ne
istiyor?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir