Medimagazin logo

Eczacılar 2009'dan da umutlu değil

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, 2008 yılını eczacılar olarak kayıplarla kapattıklarını söyleyerek “Eczacılar şimdiye kadar olumlu hiçbir adım atılmaması nedeniyle 2009 yılından da umutsuzlar” dedi
Eczacılar 2009'dan da umutlu değil
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, 2008 yılını eczacılar olarak kayıplarla kapattıklarını söyleyerek “Eczacılar şimdiye kadar olumlu hiçbir adım atılmaması nedeniyle 2009 yılından da umutsuzlar” dedi.

TEİS Başkanı Nuretn Saydan, ANKA'ya yaptığı açıklamada, SGK ile yapılan 2008 yılı protokolünde atılan imzalardan dönüşler, Sağlık uygulama Tebliğindeki karmaşıklıklar, ansızın gece yarıları çıkan genelgeler ve düzenlemelerle eczacıların 2008 yılını kayıplarla kapattığını savundu.

Saydan, “Eczacılar şimdiye kadar olumlu hiçbir adım atılmaması nedeniyle 2009 yılından da umutsuzlar. Beklentilerimiz karşılanmadığı takdirde 2009 yılında kepengi açık eczane bulmak zorlaşacağından hastalar ilaca ulaşamayacak” dedi. Saydan, eczacılık mesleğinin ayakta durabilmesi ve kepenk kapatmaması için 2009 yılı beklentilerini ise şöyle sıraladı:

-SGK tarafından, reçetelere yazılan ilaçların ödenme şeklinin ve raporlu hastalarımızın ellerindeki raporların formatlarının bu kadar sıklıkla değiştirilmesini istemiyoruz.
-TEİS'in kurulduğu günden beri en önemli gündem mücadelelerinden biri olan, gelişmiş tüm ülkelerde uygulanan eczacılık meslek hakkının ülkemizde de eczacılara verilmesini istiyoruz.
-Bu ülkenin eczacıları olarak halkımızın sağlığını kaybetmesi karşılığında sadece bir takım çevrelere para kazandıracak olan ilaç reklamlarını istemiyoruz.
-Bu ülkede satılan ister bitkisel kaynaklı, isterse kimyasal kaynaklı bütün ilaçların Sağlık Bakanlığı kontrolünde ve sadece Sağlık Bakanlığı'nın ruhsat ve izni ile satılmasını istiyoruz.
-Bazı çevrelerin Lobi faaliyetlerinden etkilenerek, eczacılık kanunu taslağında olduğu gibi hazırlanan yasa değişikliklerine eczacıların aleyhine eklemeler yapılamasını, bu çerçevede getirilmek istemem Eczacı- Eczacı Ortaklığı'nı kabul etmiyoruz. Eczacı-eczacı ortaklığı,ne mesleğe, ne geleceğin eczacılarına, ne de vatandaşlara hiç bir fayda sağlamayacaktır.
-Biz eczane eczacıları 23 bin noktadan vatandaşlarımıza 7 gün 24 saat hizmet verebilmek için kesilmeyen ve düzgün çalışan provizyon sistemi istiyoruz. 4 senedir düzelmeyen provizyon sistemi, bizlere ve vatandaşlarımıza büyük sıkıntılar yaşatmıştır. Ara sıra değil sürekli çalışan bir provizyon sistemi istiyoruz.
-Yetkililerin, vatandaşlarımıza muayenelerin bedava olduğunu ilan etmesine rağmen uygulanan ve tahsildarlığı eczacılara yüklenen muayene ücreti tahsilâtını yapmak istemiyoruz. Bu görev bize zorla verilmiştir.
-Biz; bize yüklenen angaryalar yüzünden mesleğimizi rahatlıkla yapamaz hale geldik. Üstelik 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren Kamuda sözleşmeli personele ve Yeşil kartlı hastalara da muayene ücreti uygulaması başlatılacaktır. Bu angaryanın Eczacıların üzerinden alınmasını istiyoruz.
-Bu ülkede ilacın tek fiyatı olsun, ilaç firmaları gizli ıskontolardan vazgeçsinler ve bu ıskontoları ilacın fiyatına doğrudan yansıtsınlar, ilaç firmalarının eczacıya önce pahalıya satıp sonra da indirim yaptığı ilaçlardan doğan zararlarımız karşılansın istiyoruz.
-Eczanelerin iş akışı ve çalışma ortamını bilmeyenlerce eczacılara danışılmadan masa başında hazırlanan Tebliğler ve uygulamalar istemiyoruz.”(ANKA)
eczacılar
2009'dan
da
umutlu
değil
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir