Medimagazin logo

Davalar caydırıcı oldu, bakkal ve marketlerde ilaç satılmıyor

Sakarya'da eczane dışında satışı yasak olan ilaçları satan büfe, bakkal, market ve toptancılara yönelik yapılan denetimler olumlu sonuç verdi. Yasak olduğu halde ilaç satan iş yeri sahiplerinin yargılanması ve kontrollerin arttırılması caydırıcı olunca bakkal ve marketlerde ilaç satışı yapılmıyor.
Davalar caydırıcı oldu, bakkal ve marketlerde ilaç satılmıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bazı ilaçların tıbbi kullanım maksadından saptırılarak gençler tarafından uyuşturucu olarak kullanılması ve ilaca olan bağımlılığın gençlerde artış göstermesi üzerine ilaçların gelişi güzel satışını önlemek için başlatılan denetimler, büyük oranda fayda sağladı. Sakarya'da geçen sene aralık ayında sağlık müdürlüğü, zabıta ve polisin ortaklaşa yürüttüğü denetimlerde toptancılar, büfe, bakkal ve marketler denetlenmişti. Pek çok iş yerinin ilaç satmaları yasak olmasına rağmen Aferin, Vermidon, Sudafed, Tylol Hot ve Gripin gibi ilaçların satışını yaptığı belirlenmişti. Binlerce kutu ilaca el konmuştu.
Uyuşturucu olarak kullanılan ilaçların eczane dışında reçetesiz satışını engellemek için başlatılan mücadelenin başarılı olmasının en önemli nedeni bu ilaçları satan iş yeri sahiplerinin yargılanması oldu. Uygulamanın yapıldığı Sakarya'da yasak olduğu halde ilaç satışı yapan 11 kişi hakkında Sulh Ceza Mahkemelerinde 'zehirli madde ticareti yapmak' suçundan 2 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bu davaların pek çoğu karara çıktı. Karara çıkan davaların birinde toptancı dükkanında ilaç satışı yaptığı iddiasıyla Sakarya 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Hayrettin N, izinsiz tıbbi ecza sattığı gerekçesiyle 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. İyi hal indirimi yapılarak cezası 1 ay 20 güne düşürülen sanığın sabıkasızlığını ve kişilik hakları göz önüne alan mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve sanığın 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi.

"TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDU"
Sağlık müdürlüğünün zabıta ve polis eşliğinde büfe, bakkal, market ve toptancılara yönelik yaptığı denetimler de aralıksız devam ediyor. Sakarya Sağlık Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Şube Müdürü Tijen Ülgen, kontollerde eczane dışında ilaç satan iş yerine rastlamadıklarını söyledi. Yasak ilaç satışıyla ilgili mücadelede başarılı olduklarını anlatan Ülgen, "Pek çok yer dolaştık. İlaç satan yer hemen hemen kalmadı. Dolaştığımız bakkal, market ve toptancı gibi yerlerde ilaç yok. Denetimlerimiz ve açılan davalar caydırıcı oldu." dedi.


Yasak ilaç satışıyla ilgili mücadelelerinin diğer illere de örnek olduğunu kaydeden Ülgen, basında yer alan haberlerden sonra Nevşehir ve Bilecik'te ilgili kurumların denetimlerini arttırdığını belirtti.
Sakarya Eczacılar Odası Başkanı Orhan Yontar ise bakkal ve marketlerde ilaç satışının önlenmesi amacıyla başlatılan uygulamanın Türkiye'ye örnek olduğunu söyledi. Denetimlerin çok olumlu sonuçlar verdiğine işare teden Yontar, şöyle konuştu; "Şu anda bakkal ve marketlerde ilaca rastlamıyoruz. Denetimler caydırıcı oldu. Yasa boyutunu bilmeyen esnafta yasal olmadığını öğrendi. Mücadele Sakarya'da başladı. Düzce ve Bolu'da da uygulama yapıldı."


İlacın eczane dışında satışının yasak olduğuna dikkati çeken Yontar; "İlaç bir sağlık metasıdır. İlaç akedemik eğitim almış eczacılar tarafından sağlıklı bir şekilde hasta ve hasta yakınına sunulması gerekiyor. İlaçlar bitkisel ve sentetik maddelerden yapılıyor. Fazla aldığınız zaman ya da yanlış aldığınız zaman yan etkileri ortaya çıkıyor. Bakkallarda ve marketlerde satılan ürünlerin nasıl yan etkileri olduğu bilinmiyor. Satan kişi de alan kişi de bunu bilmiyor. Aferin kapsülleri bilerek satın alan kişiler içindeki etken maddeleri sulandırarak vücutlarına enjekte ediyorlar. Bu ölümcül olabiliyor. Sonuçta sağlık açısından ciddi sorunlar oluşturuyor. Yasal olarak zaten ilaç sadece eczanelerde satılır, başka yerde satılmaz" diye konuştu.

davalar
caydırıcı
oldu
bakkal
ve
marketlerde
ilaç
satılmıyor
Yorum (3)
harun tezel
birçok köyde bakkallarda digoxin den tutun da penisilin iğnelere kadar herşey var,bir denetim sırasında gözlerimle gördüm ve tutanakla tespit ettirdim defalarca gerekli yerlere bildirdim.ama hiçbirşey yapılamadı.bakkal benim telefonumu bulup aradı ağzına geleni saydı,sövdü.hiçbirşey de yapamadım.sonradan kendime sordum sanane boşver içip ölürse ölürler niye düşünüyorsun onları diye.yıllar sonra duydum ki sonradan biri diğerine penisilin yapmış ve ölmüş.şikayetçi bile olmamışlar.
0
Cevapla
nuri
ama eczaneler sakız, çikolata gibi REÇETESİZ ilaç satıyorlar. farkı ne anlayamadım?
1
Cevapla
didem akay
eczanelerde çikolata satarız çünkü antidiyabetiktir ve hastalar çin gerekli
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir