Medimagazin logo

<b>Sosyal Güvenlik Kurumu ve TEB anlaştı</b>

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk<br />Çelik, "Arta kalan bir kaç husus da teknik düzeyde değerlendirildi. Neticede<br />mutabakat sağlamış bulunuyoruz. İmza altına alındı bu protokol" dedi
<b>Sosyal Güvenlik Kurumu ve TEB anlaştı</b>
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk
Çelik, "Arta kalan bir kaç husus da teknik düzeyde değerlendirildi. Neticede
mutabakat sağlamış bulunuyoruz. İmza altına alındı bu protokol" dedi.

Bakan Çelik, Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığından Türk Eczacıları
Birliği (TEB) yöneticileriyle gerçekleştirilen görüşmelerin ardından yaptığı
açıklamada, bugüne kadar kamuoyuna mal olmuş olan 7-8 ya da 9 maddede özetlenecek
konularda zaten mutabakat olduğunu anımsattı.

Çelik, "arta kalan bir kaç husus da teknik düzeyde değerlendirildi.

Neticede mutabakat sağlamış bulunuyoruz. İmza altına alındı bu protokol" diye
konuştu.

Hiçbir zaman sivil toplum kuruluşlarını dışlayacak bir çaba içinde
olmadıklarını belirten Çelik, şunları kaydetti:
"Milletin sağlığı söz konusu olunca gerekli önlemleri alma,
hassasiyetleri, alternatifleri düşünmemiz gerekiyordu. Ancak bunlara fırsat
kalmadan TEB kendi üzerine düşen olgunluğu, duyarlılığı, hassasiyeti bu konuda
gösterdiler. Birlikte bu konuda bir mutabakat imkanı sağlanmış oldu. Hayırlı
olmasını temenni ediyorum."

.....................

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında süren görüşme maratonu anlaşmayla sonuçlandı. İki kurum arasında uzun süren müzakerelerden sonra dün geç saatlerde protokol imzalandı.
Sigortalılar serbest eczanelerden ilaçlarını almaya devam edecek. Kriz aşılamasaydı sigortalılar 2 Şubat'tan sonra ilaçlarını parayla alacaktı.

Uzlaşmaya varılmasında SGK Başkanı Fatih Acar'ın kararlı tavrı etkili oldu. Kurumun eczanelerle bu sabah tek tek e-sözleşmeye geçeceğini açıklaması da süreci hızlandırdı. TEB'in 31 Aralık'ta ilaç alım protokolünü feshetmesiyle başlayan krizde iki kurum arasında çok sayıda görüşme yapıldı. Bu görüşmelerde TEB'in öne sürdüğü gerekçelerin önemli bir bölümü karşılandı. Geçtiğimiz çarşamba günü de anlaşma sağlandığı belirtilmiş ancak protokol imzalanamamıştı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında süren görüşme maratonu anlaşmayla sonuçlandı. TEB ile SGK arasında protokol imzalandı. Sık sık kesintiye uğrayan süreçte Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in devreye girdi. Uzlaşmada SGK Başkanı Fatih Acar'ın kararlı tavrı ve eczanelerle bu sabah e-sözleşmeye geçileceği açıklaması etkili oldu.

TEB'in 31 Aralık'ta ilaç alım protokolünü feshetmesiyle başlayan süreçte iki kurum arasında bir çok görüşme yapıldı. Bu görüşmelerde TEB'in öne sürdüğü gerekçelerin önemli bir bölümü karşılandı. Geçtiğimiz çarşamba günü anlaşma sağlandığı, protokollerin cumartesi günü imzalanacağı açıklanmıştı. Ancak dün iki tarafın karşılıklı restleşmesi süreci tıkadı. SGK e-sözleşme resti çekerken TEB artık kurumu muhatap almayacağını duyurdu. Bu noktada Çalışma Bakanı Çelik'in devreye girmesiyle sorun çözüldü. Anlaşmaya göre eczane iskontolarından avans ödemelerine, kâr oranlarından muayene katılım payının tahsiline kadar eczaneler lehine önemli düzenlemeler yapıldı. Buna göre TEB'in isteği doğrultusunda avans sistemi kaldırıldı. 1 Şubat'tan sonra eczacıların alacağının tamamı 60 gün içerisinde ödenecek. İkinci adım olarak cirosu 350 bin TL'nin altında olan 8 bin eczane için iskonto oranları sıfırlandı. Eczacıların bu düzenlemeden kazancı yaklaşık 90 bin lira olacak. İlaç alım kararnamesinde de eczacıların istediği düzenlemeler yapıldı. SGK, kademeli kârlılık oranlarını kaldırdı. Kâr oranlarını yüzde 25'e çıkardı. Böylece eczacılara 50 milyon TL kaynak aktarıldı.

10 liralık muayene katılım paylarının tahsili konusunda da adım atıldı. 1 Şubat'tan sonra 10 liralık katılım payları eczaneler yerine özel sağlık kuruluşları tarafından tahsil edilecek. Provizyon sistemindeki sorunların çözümü konusunda çalışma yapılması için de karar alındı. Özel hastanelerde günübirlik tedavilerde kullanılan ilaçların serbest eczanelerden alınması konusunda TEB'in isteği kabul edildi.

Anlaşılamayan tek konu ise Rekabet Kurumu'nun iptal ettiği kan ve diyaliz ürünlerinin eczacı odaları tarafından sıralı dağıtımı uygulaması idi. Bu konuda SGK'nın dediği oldu. Ancak Rekabet Kurumu'nun şu anki görüşünün aksine bir yargı kararı çıkarsa SGK buna da uyacak. TEB'in itiraz ettiği, sözleşmelerin 3 yıllık olması konusunda ise farklı bir yöntem bulundu. Sözleşmeler 3 yıllık olacak; ancak her yıl kurumların karşılıklı mutabakatı ile yenilenebilecek. Sözleşmeler bir yıl üzerinden yapılacak.

Zaman
<b>sosyal
güvenlik
kurumu
ve
teb
anlaştı</b>
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir