Medimagazin logo

Bakan Çelik: Eşdeğer ilaç farkını kişi ödeyecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şeref aylığı alanlar ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, istisnai sağlık hizmetleri hariç tüm ilave ücretlerden muaf olduğunu ifade ederek, ''Ancak hiçbir sigortalı grubuna, fark ücreti muafiyeti sağlanmamıştır'' dedi.
Bakan Çelik: Eşdeğer ilaç farkını kişi ödeyecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çelik, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek'in, ''Şeref aylığı alan şehit aileleri ve gazilerin tedavilerinde kullanılan ilaçlardan neden fark ücreti alındığı-'' yönündeki sorusuna, yazılı yanıt verdi.
    

Sağlık Uygulama Tebliği'nde, ''ilave ücret alınmayacak kişiler'' in sıralandığını anımsatan Çelik, buna göre, şeref aylığı alan, Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan, harp malullüğü aylığı alanlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlardan ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden, otelcilik hizmetleri ve istisnai sağlık hizmetleri hariç, ilave ücret alınamadığını belirtti.
    

Çelik, tebliğe göre, kurumla sözleşmeli eczanelerin, eşdeğer ilaçların azami fiyatı ile kişilerin talep ettiği eşdeğer ilacın fiyatı arasında oluşacak fark ücretini, kişilerden talep edebildiğini, bu fark ücretinin, ilave ücret olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etti. Çelik, şunları kaydetti:
    

''Bu nedenle eşdeğer ilaç gruplarında yer alan ilaçlar için kurumun ödeyeceği azami fiyat ile kişinin talep ettiği eşdeğer ilacın fiyatı arasında fark mevcut ise bu farkın tüm genel sağlık sigortalıları tarafından ödenmesi gerekmektedir.
    

Tebliğ hükümlerinden de anlaşıldığı gibi şeref aylığı alan kişiler, bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, istisnai sağlık hizmetleri hariç tüm ilave ücretlerden muaftır. Ancak hiçbir sigortalı grubuna, fark ücreti muafiyeti sağlanmamıştır. Bunun nedeni fark ücretinin hastanın kendisine tamamen aynı tedaviyi sağlayacak eşdeğer ilaç grubu içinden daha ucuz olanı tercih etmemesidir. Yani hasta kendisine aynı tedaviyi sağlayan ilaçlardan daha pahalısını almak isterse aradaki farkın belirli bir kısmını cebinden ödemesi gerekmektedir.''

fark ücreti
eşdeğer ilaç
faruk çelik
Yorum (5)
Ahmet Yılmaz
Malesef ama malesef ilaç farkıdır muayene ücretidir katılımdır derken hastalar ilaçların tutarından daha fazlasını ödüyor..
0
Cevapla
şengül yeniçeri
Bu haber görsel ve işitsel tüm kanallarda olmalı, vatandaş eczanede ödeyeceği paralar ile ilgili olarak önceden ayrıntısıyla bilgilendirilmelidir.Ödeyeceği paradan kimsenin haberi yok.Mesela; kaç yıl geçmiş,muayene parasını bile duymayan insanlar var.Eczaneye gelince birikmiş borçlarıyla karşılaşıp çok şaşırıyorlar, ayrıca bu para neden eczaneden alınıyor diye de çok şaşırıyorlar.TV lerde etraflıca bilgilendirme programları SGK tarafından yapılmalı.
0
Cevapla
sena
her şey bi yana b grubu reçetelerinde sgk biçok hastadan reçetedeki ilaç bedellerinin üzerinde para alıyor. eczacı arkadaşlar bunu çok iyi biliyorlardır çoğu reçete için devletin eczaneye ödeyeceği para tutarından fazla para ödemek zorunda kalıyor hasta eczaneye, muayne ücreti, reçete katılım payı,kutu başı 1 tl, ilaç katılım payı, ilaç fiyat farkı biz insanlara bunların hangi birini nasıl anlatalım?? emekliye çıkan farkı anlatmak çok zor, çalışanın zaten vay haline....
0
Cevapla
Mümin
Evinde kronik bir hastası olan bir emeklilin maaşının yarısı sağlıktaki bu ufak ufak olan kesintilerine gitmektedir.
0
Cevapla
Bahadır
Her adımda para ödenen bir sistem artık "paralı bir sistem" olmuştur.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir