Medimagazin logo

Aydın Eczacı Odası başkanını seçti, sorunları sıraladı

Aydın 21. Bölge Eczacı Odası’nın 2011 yılı olağan seçimli genel kurulu Oda Binası’nda yapıldı. Yoğun bir katılımla Eczacılar Odası Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen seçimli olağan genel kurul sonucu Aydın Eczacı Odası’nda 3. Salih Kozalı dönemi başladı.
Aydın Eczacı Odası başkanını seçti, sorunları sıraladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AYDIN-Oda’nın 3. defa başkanlığına getirilen ve iki defa güven tazeleyen Salih Kozalı, seçim sonunda yaptığı açıklamada “Demokratik bir ortamda çok güzel bir seçim yaşadık. Seçime katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımla beraber bize gösterilen güvene layık olmak için var gücümüzle çalışacağız. Seçim bitmiştir. Bize oy veren vermeyen her üyemize eşit mesafedeyiz. Bundan sonra hep beraber el ele mesleğimizi daha üst seviyelere çıkarmak için uğraşacağız” dedi.


Olağan Genel Kurulun açılışında Aydın Eczacı Odası Başkanı Salih Kozalı eczacılık mesleğinin son yıllarda çok büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek bu sıkıntılara karşı bir çok platformda eczacının sorunlarını dile getirip çözüm önerileri sunduklarını ifade ederek “Öncelikle önümüzdeki dönemde 6197 sayılı yasanın biz eczacıların lehine çıkarılması için gerek odalar ve gerekse TEB büyük gayret göstermelidir. Bu yasada nüfusa göre sınırlama, ciroya göre 2. Eczacı çalıştırma şartı, meslek içi eğitim zorunluluğu gibi hususlar mutlaka yer almalıdır. Ayrıca OTC yasası da acilen çıkarılmalı ve bu ürünlerin sadece eczanelerde satılması sağlanmalıdır. Bir başka önemli sıkıntı kaynağı gelişi güzel açılan Eczacılık Fakülteleridir. Birkaç gün önce 100. Yıl Üniversitesi bünyesinde açılmasına onay verilen Eczacılık Fakültesi ile bu sayı 21’e yükseldi. Her yıl 2000’e yakın mezun veren bu Fakültelerden çıkan Eczacı kardeşlerimizin neredeyse tamamına yakın bir bölümü serbest eczane açmaktadır. Bu da var olan pastanın daha küçük dilimlere bölünmesi ve düşük cirolu eczanelerin çoğalması demektir. Bu bakımdan yeni Eczacılık Fakültelerinin açılması önlenmeli ve var olanların kontenjanları düşürülmelidir. Ayrıca klinik eczacılık teşvik edilmeli, kamuda ve sanayide eczacı istihdamı sağlanmalıdır” dedi.


Bir başka önemli sorunun ilaç fiyat düşüşü ve kamu iskontolarından kaynaklanan stok zararları olduğunu ifade eden Kozalı, “6 aylık bir beklemeden sonra Eczacılarımızın kestikleri faturaların bir bölümü firmaların ödeme yapmadıkları gerekçesiyle depolar tarafından geriye alındı. Her Cuma günü rutin hale gelen ilaç fiyat düşüşleri artık alıştığımız bir olay haline geldi. Bütün bu düşüşlerin çözümü için İlaç Fiyat Kararnamesi’nde eczacıların da müdahil olduğu bir yasanın biran önce çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca ilaç fiyatlarında devam eden sürekli düşüşler ve ilaç karlılığındaki azalmaya bağlı olarak mesleğimizin sürdürülebilmesi için reçete bazında veya kutu başına verilecek meslek hakkının çok önemli bir kazanım olacağını düşünüyorum. Eczanelerin etik dışı davranışlarının önlenmesi ve düşük cirolu eczanelerin korunması noktasında sıralı dağıtımların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Diyaliz ilaçlarının sıralı dağıtımının Danıştay kararı ile durdurulmasını kaygıyla karşılıyoruz. Hem diyaliz ilaçlarının hem de diğer sıralı ilaçların eczaneler arasında eşit dağılımının sağlanması için TEB ve SGK arasında Şubat ayında sona erecek olan 3 yıllık protokolün biran önce 3,7 maddesini de kapsayacak şekilde yenilenmesi gerekmektedir. Ayakta tedavi gören kemoterapi hasta reçetelerinin de sıralı dağıtım kapsamına alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.


Geride kalan 2 yıllık süreçte muvazaa konusunda çok başarılı işler yaptıklarını da belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Salih Kozalı, “Uzun yıllardır adeta kangren olmuş muvazaalı eczaneleri kapattık. Çok sayıda muvazaalı eczaneyi de açılmasına fırsat vermeden önledik. Bir başka başarılı olduğumuz konu mobil ilaç hizmetidir. Türkiye genelinde başarılı olan iller içerisinde Aydın ilk 5 arasında yer almıştır. Ben de gösterdiğiniz bu başarı ve fedakarlıktan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Bu şekilde her şeyin para kazanmak olmadığını; hasta memnuniyetinin öncelikli olduğunu herkese göstermiş oldunuz” ifadelerine yer verdi.


Genel kurul ertesi yapılan seçimlerde Aydın Eczacı Odası’nın Yeni Yönetimi; Salih Kozalı, Sefa Karaarslan, İzzet Tanju Ülgen, Yavuz Akyüz, Akcan Kurtulmuş, Özgür Uslu, Erhan Algan’dan oluştu.

eczacı odası
seçim
aydın eczacı odası
salih kozalı
Yorum (1)
ERDOĞAN ŞENER
salih ağabeyi kutluyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir